بورس­ها کیسه­ های آبدار کوچکی هستند که در مفاصل سراسر بدن از جمله شانه قرار می گیرند. اینها بین استخوان­ها و بافت­های نرم پوشاننده همچون بالشتک عمل می کنند و موجب کاهش اصطکاک بین عضلات لغزنده و استخوان می شوند. گاهی اوقات، استفاده بیش از اندازه از شانه منجر به التهاب و تورم بورس میان عضلات روتاتور کاف و بخشی از تیغه شانه (که با عنوان زائده اخرمی (آکرومیون) شناخته می شود) می شود. در نتیجه بیماری­ای با عنوان بورس زیراخرمی حاصل می شود. بورسیت غالباً با تاندونیت عضلات روتاتور کاف همراه است. اکثر بافت­های موجود در شانه می توانند ملتهب و دردناک شوند. در صورت داشتن این بیماری و ایجاد درد در شانه، بسیاری از فعالیت­های روزانه مانند شانه زدن مو یا لباس پوشیدن ممکن است با دشواری انجام شود.

بورس زیراخرمی یا ساب آکرومیال (به انگلیسی: Subacromial bursa)‏ که بورس ساب دلتوئید نیز نامیده می‌شود، یکی از بورس‌های مهم در ناحیه شانه بوده که درصورت التهاب آن، بورسیت ساب آکرومیال ایجاد می‌شود. هر بورس کیسه‌ای کوچک و دارای کمی مایع سینوویال است . بورس‌ها با کاهش اصطکاک بافت‌های اطراف خود، حرکات آنها را نسبت به هم آسان می‌کنند (یعنی بین استخوان و تاندون، پوست و استخوان و یا دو ماهیچه). بورسیت ساب آکرومیال، شایع ترین بورسیت ناحیه شانه‌است. درصورت راه یافتن املاح کلسیم به بورس، بورسیت کلسیفیه رخ می‌دهد.

بورس ساب آکرومیال یا ساب دلتوئید از دو قسمت تشکیل می‌گردد:

  • قسمتی که در زیر زائده اخرمی (آکرومیون) قرار می‌گیرد، بورس ساب آکرومیال نامیده می‌شود.
  • بخشی که در زیر ماهیچه دلتوئید (دالی) واقع می‌شود، بورس ساب دلتوئید می‌نامند.

معمولا این دو قسمت با یکدیگر درارتباط هستند، ولی گاهی از هم جدا می‌باشند. همچنین این بورس ممکن است با حفره مفصلی درارتباط باشد، اگرچه معمولا درارتباط نیست.

منابع: ویکی پدیا، سایت پزشکی

Share →