سیاتیک اشاره به کمر درد ناشی از  مشکل  عصب سیاتیک  است. این عصب های بزرگ در دو طرف از کمر به پایین پشت هر ران قرار دارند. وقتی که زخمی یا فشاری بر روی عصب سیاتیک قرار می گیرد، می تواند درد در پایین کمردر ناحیه ران ها، باسن و پا  ایجاد کند و تا 90٪ از افراد بدون جراحی بهبود می یابند.

علائم  سیاتیک :

شایعترین علائم سیاتیک، دردهای پشت است که از طریق ران و باسن و پایین یک پا گسترش می یابد. درد معمولا تنها در یک پا تاثیر می گذارد و ممکن است  زمانی که شما نشسته، سرفه، یا عطسه میکنید بدتر شود. پا نیز ممکن است در زمان هایی احساس بی حسی و ضعف کنید. علائم  سیاتیک به طور ناگهانی ظاهر می شوند و می تواند برای روزها یا هفته ها طول بکشد.

درد سیاتیک و سایر دردهای پشت

85٪ از آمریکایی ها تجربه برخی ازانواع کمر درد را در دوران زندگی خود داشته اند. اما این همیشه شامل عصب سیاتیک نمیشود. در بسیاری از موارد، درد کمر در نتیجه  فشار آمدن بر عضلات درقسمت پشت پا یا قسمت پایین بدن است. ممکن است مانند گرفتگی عضلات ساق پا که به مدت چند روز طول می کشد احساس درد در ناحیه پشت ساق پا کنیم.

چه کسی سیاتیک میگیرد؟

اکثر افرادی که سیاتیک میگیرند بین سنین 30 تا 50 هستند. زنان ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل در دوران بارداری باشند که علتش فشار بر روی عصب سیاتیک ازرحم و جنین می باشد. علل دیگر عبارتند از: فتق دیسک و آرتریت دژنراتیو ستون فقرات

منبع:کلینیک امید

 

Share →