4094_orig-150x150

معمولاً زمانی که افراد از ناحیه مینیسک صدمه می بینند احساس درد دارند بویژه زمانی که زانوی خود را صاف می کنند . احتمال دارد که درد خفیف باشد و شخص به فعالیت خود ادامه دهد . اگر تکه های جدا شده مینیسک بین استخوان های ران و درشت نی قرار گیرند درد شدیدی رخ می دهد.چنانچه رگ های خونی مسدود شوند ممکن است تورم اندکی بعد از پارگی مینیسک زانو ایجاد شود یا در صورتی که مفصل با مایع تولید شده به وسیله سینوویوم در نتیجه التهاب پر شود، تورم چند ساعت بعد رخ دهد.

درصورتی که به دنبال پارگی مینیسک ، سینوویوم آسیب دیده باشد، احتمالاً ملتهب شده و برای محافظت از خود مایعی تولید می کند که این امر موجب تورم زانو می گردد . گاهی اوقات صدمه ای که قبلا رخ داده و درمان نشده باشد، ماه ها یا سال ها بعد دردناک می شود بخصوص اگر زانو مجدداً آسیب ببیند. بعد از هر صدمه ای احتمالاً زانو صدایی مثل" تیک"می دهد، قفل می شود یا احساس ضعف می کند . ممکن است که علائم این عارضه نمایان نشود اما غالباً علائم بروز کرده و نیازمند درمان می باشد.

عوارض مزمن

 اگر به علائم حاد بعد از پارگی مینیسک زانو بی توجهی شود معمولا این علائم بعد از گذشت چند هفته یا از بین رفته و یا تخفیف می یابد. با این حال عوارضی برای بیمار باقی می ماند. مهمترین علائم و عوارض  بعد از گذشت چند هفته از آسیب عبارتند از:

- تورم زانو بر اثر افزایش مایع سینوویال  که در زبان عامه به آن آب آوردن زانو می گویند. این تورم هر وقت به زانو فشار زیادی وارد می شود بصورت دوره ای بیشتر می شود.

- درد در سطح مفصلی درست در جایی که مینیسک قرار دارد. این درد بسته به محل پارگی بر روی مینیسک داخلی یا خارجی زانو است. درد با فشار بر روی محل پارگی مینیسک زانو بیشتر می شود.

- قفل شدن زانو که به صورت گاهگاهی ایجاد شده و مانع از باز شدن آن می شود. گاهی اوقات خود بیمار مبتلا به پارگی مینیسک  یاد می گیرد که زانویش را با انجام حرکاتی از حالت قفل شده خارج کند.

خالی شدن زانو یا احساس ناپایداری در آن ،که در این حال بیمار احساس می کند زانویش در زیر بدنش ناپایدار بوده و در حین را رفتن به ناگهان در رفته و خالی می شود.

- لاغر شدن عضلات چهارسر ران

- احساس صدا دادن زانو بصورت کلیک یا تقه در حین خم و راست شدن از عوارض پارگی مینیسک زانو می باشد .

بعد از پارگی مینیسک زانو بهبود نخواهد یافت زیرا فاقد رگ خونی مستقیم است.مواد غذایی آن ها با توجه به قانون اسمز از مایع سنوویال تأمین می شود.بعد از پارگی مینیسک زانو، قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود.

تشخیص

پزشک با توجه به توضیحاتی که بیمار از آغاز درد و تورم در اختیار او قرار می دهد احتمالاً معاینات فیزیکی انجام داده و از زانو رادیوگرافی می گیرد. معاینه بیمار مبتلا به پارگی مینیسک  نیز ممکن است شامل این آزمایش باشد که پزشک زانو را خم کرده و سپس در حالی که آن را باز می کند، ساق پا را به داخل  و خارج می چرخاند. درد یا شنیدن صدای تیک بر پارگی مینیسک زانو اشاره دارد. برای تأیید تشخیص پارگی مینیسک زانو احتمالاً تست " MRI" توصیه شود.همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص و درمان از روش آرتروسکوپی استفاده کند.

درمان

اگر پارگی مینیسک زانو خفیف باشد و درد و دیگر علائم برطرف شود پزشک احتمالاً برنامه تقویت عضلات را تجویز می کند. انجام تمرینات ورزشی برای مشکلات این عارضه بهترین راهکاری است که پزشک فیزیوتراپ و ورزش درمان می تواند تجویز کند.

درمانگر پارگی مینیسک زانو باید مطمئن باشد که بیمار تمرینات را به درستی انجام دهد، بدون این که احتمال بروز آسیب جدید یا تکرار صدمه قبلی وجود داشته باشد.

در صورتی که پارگی مینیسک زانو وسعت بیشتری دارد احتمالاً پزشک برای مشاهده میزان آسیب و ترمیم یا جراحی « آرتروسکوپیک » پارگی، جراحی باز را انجام می دهد. اگر بیمار نسبتاً جوان است، آسیب در ناحیه ای با جریان خون مناسب رخ داده و همچنین رباط ها سالم باشند، پزشک می تواند مینیسک را در جای اول خود بخیه بزند.

اکثر ورزشکاران جوان قادرند که با مراقبت از مینیسک های ترمیم شده خود به ورزش های قدرتی بازگردند در صورتی که بیمار مسن تر بوده یا جریان خون آن محل ضعیف است پزشک لازم است بخش کوچکی از مینیسک را برای هموار کردن سطح آن قطع کند. در برخی موارد  درمان، پزشک مینیسک را برداشته که در این صورت احتمال ایجاد تغییرات مخرب نظیر" استئوآرتیت "بیشتر خواهد بود .

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب زانو مطالعه فرمایید.

راههای درمان پارگی مینیسک زانو

تشخیص و جراحی پارگی مینیسک زانو

روش های درمان پارگی مینیسک زانو

Share →