روماتیسم مفصلی  یک بیماری خودایمنی، یعنی بیماریی است که به موجب آن، سیستم ایمنی به بافت‌های خود حمله می‌کند. اگر چه علت دقیق این بیماری مشخص نیست، نظریه‌های متعددی درباره‌ی این مطلب ارائه شده‌اند که چه گروهی بیش از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد. علت روماتیسم مفصلی  ناشناخته است. با این حال اعتقاد بر این است که این بیماری به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی، غیرعادی بودن سیستم ایمنی بدن، عوامل محیطی و عوامل هورمونی ایجاد می‌شود.از علائم رماتیسم مفصلی می توان به درد شدید ،ورم مفصل ،تب ،خستگی و ضعف و .. اشاره کرد.

آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی در اکثر اوقات بیماری بتدریج و در عرض چند هفته بروز میکند. این علائم معمولا در ابتدا بصورت احساس خشکی حرکتی در انگشتان و مچ دست یا در کف پا بخصوص در صبح بعد از برخاستن از خواب است که بتدریج در طول روز از شدت آن کاسته میشود. در اوائل بیماری روماتیسم مفصلی این علامت فقط در بعضی از روزها وجود دارد ولی بتدریج هر روز احساس میشود. که در ادامه به بررسی علایم روماتیسم مفصلی میپردازیم.  بعد از مدتی در همان مفاصل درد و تورم ایجاد میشود و ممکن است بتدریج مفاصل بیشتری از بدن درگیر شوند. در درصد کمی از بیماران سیر بیماریبصورت های دیگر دیده میشود بطور مثال

  • درد و تورم بسرعت و در عرض چند روز در بسیاری از مفاصل بدن بروز میکند ، در صورت عدم درمان روماتیسم  ، التهاب ناشی از رماتیسم مفصلی می‌تواند به مفاصل آسیب برساند .
  • درد و تورم و خشکی مفصل به مدت چند روز و در چند مفصل بدن ایجاد شده و بعد از چند روز علائم فروکش میکند. بعد از مدتی دوباره این دوره شروع شده و خاموش میشود و این دوره ها به تناوب تکرار میشوند.
  • درد و تورم فقط در یک یا دو مفصل (اغلب اوقات زانو) است. این شکل از بیماری بیشتر در خانم های جوان دیده میشود.

روماتیسم زانودر بیماران مختلف، متفاوت است. بیماری معمولا بصورت مزمن و عود کننده است یعنی مدت طولانی ادامه میابد ولی علائم روماتیسم زانو گاهی اوقات زیاد شده و شعله ور میشود و گاهی اوقات فروکش کرده و کاهش میابد. گاهی اوقات فاصله بین دوره های شعله ور شدن بیماری ماهها و یا حتی سالها است. در هر دوره شعله ور شدن علایم روماتیسم زانو آسیب بیشتری به مفاصل وارد میشود و این آسیب ها بتدریج موجب ناتوانی و از کارافتادگی بیمار میشود. بندرت ممکن است بیماری فروکش نکند و بطور مداوم در حال شدت یافتن باشد. در رماتیسم مفصلی آسیب های مفصلی بسرعت ایجاد شده و پیشرفت میکند.

آسیب مفصلی ممکن است بصورت آسیب غضروف مفصل باشد. در این موارد غضروف دچار خوردگی مشود و مفصل بتدریج پوشش غضروفی خود را از دست میدهد. استخوان نزدیک مفصل کم کم دچار پوکی میشود. ممکن است کپسول مفصل و یا رباط های اطراف مفصل هم آسیب ببینند. این آسیب های مفصلی بتدریج ایجاد میشوند ولی سرعت پیشرفت آنها از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. به مرور زمان مفصل تغییر شکل پیدا میکند و بیمار در استفاده از مفصل مبتلا دچار مشکل میشود. بطور مثال انگشتان دست و مچ دست تغییر شکل داده و استفاده از دست مشکل میشود.
معمولا در ابتدای بیماری نمیتوان پیش بینی کرد که آیا سیر آن سریع یا آهسته است.

اهمیت تشخیص زودرس رماتیسم مفصلی چیست

وقتی پزشک به آرتریت روماتوئید مشکوک شود معمولا بیمار را برای درمان روماتیسم مفصلی به یک متخصص بیماری های روماتیسمی یا روماتولوژیست معرفی میکند تا ایشان بیمار را تحت بررسی های بیشتری قرار دهد. متخصص روماتولوژیست با بررسی های تخصصی، بیماری را در صورت وجود تشخیص و درمان رماتیسم مفصلی را هر چه سریع تر شروع میکند. شروع زود هنگام درمان در این بیماری بسیار مهم است چون هرچه در شروع  به طور مثال درمان روماتیسم زانو تاخیر بیشتری صورت گیرد عوارض بیماری بیشتر شده و مفاصل بیشتر دچار تخریب غیر قابل بازگشت میشوند.

منبع:ایران ارتوپد

Share →