post_image

انحراف ستون فقرات(اسکولیوز) به معنای انحراف جانبی ستون مهره است. گاهی انحراف ستون فقرات(اسکولیوز) از زمان تولد وجود دارد. در این صورت آن را اسکولیوز مادرزادی میگویند. گرچه ممکن است علائم واضح در سنین نوجوانی ظاهر شود.

علائم  و نشانه ها

. انحراف ستون فقرات(اسکولیوز) درد ندارد پس اگر زود تشخیص داده نشود ممکن است به رشد خودش ادامه دهد تا اینکه در سنین بالاتر و حتی در نوجوانی تشخیص داده شود. علائم انحراف ستون فقرات در بچه ها عبارتست از

   • یک شانه بالاتر از شانه دیگر است. از پشت که نگاه میکنیم یک استخوان کتف برجسته تر از دیگری است.    • دنده ها در یک طرف برجسته ترند.    • خط کمر در دو طرف نامتقارن هستند.    • یک طرف لگن بالاتر از طرف دیگر است.    • بچه معمولاً بیشتر به یک طرفف خمیده است

تشخیص

تست استاندارد تشخیصی برای معاینه بیماران مبتلا به انحراف ستون فقرات(اسکولیوز) خم شدن به جلو است. وقتی بچه در حالت ایستاده به سمت جلو خم میشود پزشک معالج راحتتر عدم تقارن در دو طرف تنه را میبیند.

جراح ستون فقرات از انواع روش های تصویربرداری مثل رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن، ام آر آی و سونوگرافی برای تشخیص و بررسی وضعیت بیمار استفاده میکند.

راههای درمان

برای درمان بهتر، اولین الویت با انتخاب دکتر متخصص ستون فقرات است.

بهترین متخصص‌ ستون فقرات معمولاً تمام راهکارهای درمانی جراحی و غیرجراحی متناسب با مشکل بیمار را ارائه می‌دهند و بیمار را از مزایا و معایب احتمالی هر روش آگاه می‌سازند. در برخی موارد روند درمان ایجاب می‌کند تا بیمار مدتی تحت مراقبت باشد و اقدام خاصی صورت نپذیرد. اگر دکتر جراح ستون فقرات تمایلی به پاسخ دادن پرسش‌های مرتبط با روند تشخیص یا درمان ندارد، مسلماً از صلاحیت کافی برخوردار نیست و بهتر است به بهترین دکتر متخصص ستون فقرات مراجعه شود.

 برای تعیین نوع درمان انحراف ستون فقرات (اسکولیوز)، پزشک  بسته به نوع، شدت انحراف و وجود بیماری های همراه توجه میکند. اگر شدت قوس  ستون مهره کم باشد و پیشرفت نکند متخصص ستون فقرات معمولاً فقط بیمار را تحت نظر میگیرد. هر 12-6 ماه یکبار از او عکس میگیرد و اگر دید بیماری پیشرفت میکند درمان مناسب را انجام میدهد وگرنه صبر میکند. فعالیت های بدنی شدت قوس ستون فقرات را افزایش نمیدهند و بچه میتواند آزادانه به فعالیت های بدنی روزانه و فعالیت های ورزشی و بازی بپردازد.

 بریس در درمان این نوع انحراف ستون فقرات(اسکولیوز) معمولاً تاثیری ندارد واگر هم بکار رود برای کنترل قوس های جبرانی تشکیل شده است. در بیمارانی که قوس ستون مهره آنها در حال افزایش است، قوس شدیدی دارند، تغییر شکل بزرگی در تنه دارند و در کسانی که به علت تغییر شکل ستون فقرات بر اثر فشار به ریشه های اعصاب دچار مشکلات عصبی شده اند پزشکدیسک کمر معمولاً تصمیم به جراحی میگیرد.

انواع اعمال جراحی کجی ستون فقرات (اسکولیوز) که برای این بیماران انجام میشوند عبارتند از :

جوش دادن مهره

در این جراحی دکتر ستون فقرات  مهره هایی که مشکل دارند را به هم جوش میدهند تا بصورت یک مهره واحد درآیند و رشدشان متوقف شود.

برداشتن مهره معیوب

مهره ناقص برداشته شده و دو مهره دو طرف آن به هم جوش داده میشود.

میله های دراز شونده

میله هایی به مهره ها متصل میشود تا قوس کمر کم شود سپس هرچه بچه بزرگ تر میشود هر 8-6 ماه یک بار بیمار به اطاق عمل رفته و چون ستون فقرات درازتر شده است میله درازتری جایگزین میله قبلی میشود. در پایان بلوغ که رشد بیمار متوقف میشود میله دائمی گذاشته شده و مهره ها به هم جوش داده میشوند.

  • اطلاعات بیشتر....

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مراقبت بعد از جراحی انحراف ستون فقرات(اسکولیوز)

                                                            درمــان اســکولــیوز

                                                                               اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

منبع:ایران ارتوپد 1 . 2

Tagged with:  
Share →