آرتروز زانو و جراحی آن

2218_orig1

* آرتروز زانو و جراحی آن

آناتومی زانو

سطح بالایی پلاتوی تیبیا، سطح جلویی و تحتانی کندیل های ران و سطح پشتی یا خلفی کشکک از غضروف مفصلی پوشیده شده است.

غضروف مفصلی زانو که از جنس غضروف هیالن است بافتی سفید، با قوام شبیه لاستیک و لغزنده است. کلفتی غضروف زانو حدود شش میلیمتر است. وظیفه غضروف ایجاد سطحی لغزنده است که به توسط آن استخوان ها بتوانند در سطوح مفصلی به راحتی بر روی یکدیگر حرکت کنند. این بافت همچنین به خاطر قوام لاستیکی که دارد یک جذب کننده شوک است و موجب میشود تا نیروهای شدید و ناگهانی که به مفصل زانو وارد میشود در آن مستهلک شده و به استخوان صدمه ای وارد نشود.

در چه مواردی از درمان آرتروز زانو باید جراحی آرتروز زانو را انجام شود؟

عوارض

آرتروز زانو عوارض متعددی دارد که با روشهای غیر جراحی قابل درمان نیست این موارد شامل:

1- از بین رفتن فضای مفصلی در اثر سایش بیش از حد غضروف مفصلی:در این حالت محدودیت در حرکت مفصل ایجاد شده و بنحوی محدودیت در فعالیتهای روزمره زندگی فرد بوجود می آید.در عکس رادیوگرافی بیمار فضای مفصلی کاملا تخریب شده و عملا فضای سینوویم وجود ندارد.در این حالت جراحی آرتروز زانو وتعویض مفصلی چاره کار است.

محدودیت جراحی آرتروز زانو و تعویض مفصل:بدلیل عمر کوتاه مفصلهای مصنوعی (10تا15 سال) جراحی آرتروز زانو در سنین بالا بیشتر توصیه می شود.

2- انحراف مفصل به داخل یا خارج: انحراف مفصل زانو به داخل (جنو والگوم:زانوی ضربدری)و انحراف به خارج (جنو واروم:زانوی پرانتزی)از اختلالات شایع آرتروز زانو می باشد در این حالت با اندازه گیری زاویه انحراف زانو و مشاهده عکس را دیوگرافی در صورت اطمینان از اثرات مخرب این انحراف روی مفصل زانوتصمیم گیری برای جراحی آرتروز زانوانجام می شود با جراحی آرتروز زانو، انحراف زانو اصلاح و فشار از روی زانو برداشته می شود.

3- در صورت وجود علائم اختلال در عملکرد زانو: قفل کردن بیش از حد زانو و یا خالی کردن زانو که منجر به افزایش شانس افتادن و احتمال شکستگی گردد از علل دیگری است که نیاز به جراحی آرتروز زانو وجود دارد البته این مسئله به شرطی است که با درمانهای توانبخشی مشکل بیمار مبتلا به آرتروز زانو حل نشده باشد.این علامت معمولا با ضایعات منیسک و رباطها همراه است.

4- جراحی آرتروز زانو در صورتیکه با یک زانوی بی ثبات مواجه باشیم:در این حالت بدلیل ضایعه در لیگامانها و رباطها زانو پایداری ندارد.

مراقبت های قبل و بعد از جراحی

توانبخشی و تقویت عضلات قبل از جراحی آرتروز زانو ضروریست.متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی با برنامه ریزی برای بیمار در مورد نحوه توانبخشی قبل از عمل جراحی آرتروز زانو و پس از عمل و آموزشهای لازم نتیجه جراحی آرتروز زانورا بهبودی خواهند داد .نحوه راه رفتن بیمار نحوه استفاده از عصا و نوع عصا و مدت زمان استفاده از عصا در صورت ضرورت به بیمار مبتلا به آرتروز زانو توضیح داده خواهد شد.

از جراح خود بخواهید در مورد درمان ساییدگی زانو و نوع جراحی آرتروز زانوو نتایج آن شما را کاملا توجیه کند این حق بیمار است که از تمام مراحل جراحی آرتروز زانو و نتایج آن مطلع باشد.

قبل از جراحی آرتروز زانو وزن خود را به وزن ایده آل برسانید.از تغذیه سالم استفاده کنید و با مشاوره تغذیه خود را آماده عمل جراحی آرتروز زانو نمایید.

محیط خانه را آماده کنید:دستشویی فرنگی نصب شود.کف حمام از پوشش غیر لغزنده استفاده شود.از مبل و صندلی با ارتفاع مناسب بعد از جراحی آرتروز زانو استفاده شود.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

                                    چند نکته در رابطه با تعویض مفصل زانو

                                                                               جراحی تعویض مفصل زانو

تماس