آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر)

آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر)

مفصل آکرومیوکلاویکولر Acromioclavicular joint مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف در ناحیه شانه است. دو سر استخوان‌هایی که این مفصل را درست می‌کنند در سطح مفصلی، پوشیده از غضروف است ولی این مفصل خاصیت دیگری هم دارد.

بین استخوان‌ها یک بافت شبیه منیسک زانو یا دیسک بین مهره‌های کمری هم وجود دارد. اگر در بالای شانه خود انتهای خارجی استخوان ترقوه را لمس کنید دست شما بر روی آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) قرار گرفته است. در هنگامی که شما دست خود را به بالای سر می‌برید این مفصل حرکت می‌کند.

علل و دلایل

ساییدگی یا آرتروز در هر مفصلی ابتدا با خراب شدن غضروف آن مفصل شروع می‌شود. در آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) هم از این قاعده مستثنی نیست.آرتروز مفصل بین این دو استخوان معمولاً به علت فشارهایی که در طول زندگی به علت کار شدید و یا بلند کردن اجسام سنگین به مفصل وارد می‌شود به تدریج خاصیت خود را از دست می‌دهد و خراب می‌شود. در کسانی که ورزش‌های رزمی انجام می‌دهند یا زیاد بر روی شانه خود زمین می‌خورند آرتروز مفصل بین  این دو استخوان زودتر ایجاد می‌شود.

ورزش‌های پرتابی مانند راگبی یا پرتاب دیسک، چکش یا نیزه، وزنه برداری و گشتی می‌تواند فشار زیادی به این مفصل وارد کند. به این روند خراب شدن دژنرسانس Degeneration میگویند. گاهی هم علت خراب شدن غضروف این مفصل یک ضربه شدید بر اثر حادثه است که موجب تخریب غضروف می‌شود.  همراه با این تغییرات، منیسک آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) هم خراب شده و خاصیت الاستیک خود را از دست می‌دهد. مجموعه این تغییرات وضعیتی را به وجود میاورد که موجب بروز علائم آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) می‌شود.

علائم و نشانه ها

علائم و نشانه های آرتروزمفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) مانند علائم ساییدگی در دیگر مفاصل بدن است.

– درد و خشکی مفصل از مهم‌ترین علائم آرتروز مفصل بین این دو استخوان است. درد معمولاً در بالای شانه احساس می‌شود و می‌تواند به کتف و یا قاعده گردن انتشار پیدا کند. معمولاً دامنه حرکتی شانه تغییری نمی‌کند. گاهی اوقات بیماران ذکر می‌کنند که در حین حرکت دادن شانه، مفصل گیر می‌کند و صدا می‌دهد.

این علائم به خصوص موقعی تشدید می‌شود که فرد می‌خواهد دستش را به بالای سر یا طرف مقابل بدن خود ببرد مثلاً در حین شانه زدن یا وقتی فرد می‌خواهد کیف پولش را از جیب پشت شلوارش خارج کند. درد در این نوع آرتروز ممکن است در حین خوابیدن روی شانه مبتلا افزایش پیدا کند و این وضعیت می‌تواند موجب شود بیمار شب‌ها به علت درد از خواب بیدار شود.

در نگاه به شانه معمولاً بالای شانه در جایی که آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) وجود دارد برجستگی دیده می‌شود که در شانه مقابل نیست. فشار دادن به مفصل معمولاً شدت درد را افزایش می‌دهد.

تشخیص

برای تایید تشخیص  آرتروز مفصل بین این دو استخوان معاینه بخصوصی وجود دارد به این صورت که از بیمار خواسته می‌شود دست طرف مبتلا را بر روی شانه طرف مقابل بگذارد. سپس پزشک بازوی بیمار را به تنه وی نزدیک‌تر می‌کند. با این کار شدت درد بیمار مبتلا به آرتروز افزایش پیدا می‌کند.

بیماری آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) بسیار شایع بوده بطوریکه علائم رادیولوژیک آن در نیمی از افراد مسن دیده می‌شود ولی البته اکثر این افراد علائمی از بیماری را نشان نمی‌دهند و مشکلی ندارند. تعداد کمی از آن‌ دچار علائم ذکر شده می‌شوند می‌تواند همراه با پارگی‌های لابروم یا پارگی یا ایمپینجمنت روتاتور کاف باشد و تشخیص را کمی مشکل کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

آسیب مفصل بین استخوان های ترقوه و کتف (آکرومیوکلاویکولر)

                                            جراحی و علل شکستگی استخوان ترقوه در ناحیه شانه

                                                                                       درمان و علائم شکستگی استخوان کتف

منبع:ایران ارتوپد

تماس