آرتریت روماتوئید و علائم آن

آرتریت روماتوئید چیست؟
آرتریت روماتوئید از گروه بیماری های خودایمنی است که باعث التهاب مفاصل می شود. از نشانه های بارز این بیماری درد و تورم مفاصل است. برای اینکه بفهمیم بیماری آرتریت روماتوئید چگونه پیشرفت می کند، لازم است در ابتدا ببینیم یک مفصل سالم و طبیعی چگونه کار می کند؟

مفصل چگونه کار می کند؟
مفصل جایی است که دو استخوان با هم برخورد می کنند. مفصل به استخوانها اجازه می دهد که حرکت آزادانه داشته باشند، اما در فضایی محدود. انتهای استخوان ها با غضروف پوشیده شده است، که سطحی بسیار صاف و لغزنده است. غضروف باعث می شود انتهای استخوان ها بدون هیچ اصطکاکی در جهت خلاف هم حرکت کنند. مفصل توسط پرده نازکی به نام سینوویوم احاطه شده است، که با تولید مایع سینوویال، سینوویوم را تغذیه کرده و باعث حرکت روان و بدون اصطکاک مفصل می شود. سینوویوم یک لایه سخت خارجی دارد که کپسول نامیده می شود و که به همراه لیگامنت ها مفصل را در جای خودش نگه می دارد و مانع از حرکت بیش از اندازه استخوان ها می شود.

چه اتفاقی برای مفصل مبتلا به آرتریت روماتوئید می افتد؟
روماتوئید آرتریت باعث التهاب در سینوویوم می شود. نتیجه این التهاب بسیار شبیه به زمانی است که در قسمتی از بدنتان زخم و یا بریدگی ایجاد می شود؛ محل بریدگی قرمز و متورم می شود و مایع اضافی در محل زخم ایجاد می شود. قرمزی محل زخم بعلت افزایش جریان خون است. در نتیجه، شما در محل مفصل ملتهب گرمای بیشتری نسبت به قبل احساس خواهید کرد. التهاب نیز در اثر تولید مایع و سلول های سینوویوم بوجود می آید. مفصل شما به دو دلیل صدمه می بیند:
-تحریک اعصاب در نتیجه مواد شیمیایی  تولید شده در اثر التهاب
-کپسول در نتیجه تورم مفصل دچار کشیدگی شده است
بعد از آنکه التهاب بر طرف شد و فروکش کرد کپسول در حالت بزرگ شده اش باقی می ماند و بنابراین نمی تواند مفصل را در موقعیت مناسب و صحیح خود نگه دارد. در نتیجه مفصل حالتی ناپایدار پیدا می کند و دچار تغییر شکل می شود.

علائم روماتوئید آرتریت چیست؟
علائم بیماری روماتوئید آرتریت می آیند و می روند. وقتی بیماری عود می کند نشانه های بیماری نسبت به قبل بدتر می شود. علائم رایج این بیماری عبارت است از:
-درد مفاصل و تورم
-خشکی و احساس سفتی مفاصل
-خستگی، افسردگی، بد خلقی
-کم خونی
-بروز علائمی شبیه به آنفولانزا مثل احساس بیماری در کل بدن، احساس گرما و تعریق
علائمی که کمتر دیده می شود:
کاهش وزن
-التهاب چشم
-گره های روماتوئیدی
-التهاب در سایر نقاط بدن، مثلا در ریه ها، رگهای خونی و غشای اطراف قلب که البته این مورد بسایر نادر است.
روماتوئید آرتریت در بین افراد مختلف متفاوت است اما معمولا به آرامی شروع می شود. در تعداد کمی از مفاصل، اغلب انگشتان، مچ و گودی کف پا احساس ناراحتی می کنید و اغلب به طور متناوب دچار تورم می شوند. همچنین به هنگام برخواستن از خواب احساس خشکی در مفاصل خود می کنید. از هر 5 فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید 1 نفر، شرایط بیماری به سرعت پیش می رود؛ علائمی مثل درد و تورم در اکثر مفاصل، خشکی صبحگاهی مفاصل و مشکلات عمده در انجام کارهای روزمره.
چنانچه درد، تورم مفاصل و خشکی صبحگاهی داشتید که بیش از نیم یا یکساعت طول می کشد حتما پزشک خود را ببینید. تحقیقات نشان می دهد هرچه فرد بیمار سریع تر درمان خود را شروع کند، درمان موثر تر واقع خواهد شد، بنابراین تشخیص زود هنگام از اهمیت بالایی برخوردار است.
تماس