آرتریت واکنشی چیست؟

تعریف بیماری

آرتریت واکنشی بیماریی است که باعث تورم دردناک در مفاصل می شود. این بیماری کمی بعد از عفونت در روده یا دستگاه تناسلی یا در موارد اندکی پس از عفونت گلو به وجود می آید.معمولا فاصله زمانی ۳-۴ هفته فاصله از زمان عفونت تا ایجاد این بیماری نیاز می باشد. ممکن است این بیماری تا 6 ماه یا یکسال ادامه پیدا کند و در بسیاری از موارد بعد از این مدت کاملا از بین برود.

علائم بیماری

رایج ترین نشانه های این بیماری شامل:

·         آرتریت یا درد و تورم مفاصل، معمولا در اندامهای تحتانی (قوزک پا،زانوها یا شست پا) که در عرض چند روز سفتی و خشکی مفاصل را به همراه می آورد.

·         تورم تک تک انگشتان یا شست پا به طوری که شبیه یک سوسیس به نظر می آیند و بعضی اوقات انگشت سوسیسی نامیده می شوند(التهاب انگشتان).

بقیه ی مفاصل با شیوع کمتر مثل انگشتان دست، مچ دست، آرنج و مفاصل پایه در ستون فقرات هم ملتهب می گردند. اغلب درد مفاصل و تورم تنها نشانه های آرتریت واکنشی هستند، ولی علائم ممکن دیگری هم وجود دارد.مانند:

·         التهاب، قرمزی چشم (ورم ملتحمه)

·         جوشهای زبر پوستی بر روی دستان و پاها

·         شروع اسهال معمولا قبل از ابتلا به آرتروز

·         زخمهای دهانی

·         التهاب در مجرای تناسلی و تولید ترشحات

·         جوشهای دردناک و آزار دهنده در دستگاه تناسلی مردان، کاهش وزن و تب

سیر این بیماری چیست؟

 آرتریت واکنشی معمولا ۶ تا ۱۲ ماه بطور کامل ناپدید می شود. در ۲۰ تا ۳۰ درصد موارد علائم دراز مدت تر خواهند بود، اما تنها تعداد کمی از افراد هستند که این بیماری در آنها مقاومت نشان میدهد و به دوره ی درمان بلند مدت نیاز دارند.

برخی افراد، مخصوصا کسانی که ژن HLA-B27 را دارند،ممکن است با بازگشت دوره ی بیماری در فاصله ی ماه یا سال در واکنش به عفونت های بیشتر مواجه شوند. وضعیت پیش آمده به عنوان عود کردن یا بازگشت بیماری توصیف می شود.

در اغلب مواقع زمانی که آرتریت واکنشی ناپدید می شود مفاصل به طور کامل بهبود می یابند و از بین رفتن مشکلات دراز مدت از نتایج آن است.

تماس