آرتریت چیست؟

6522-000186

به التهاب یک یا چند تا از مفاصل آرتریت (Arthritis) می گویند. آرتریت بیماری شایعی است که باعث درد و التهاب مفاصل می شود. از علایم اصلی این بیماری می توان به درد و سفتی مفاصل که با گذر زمان بدتر می شوند، اشاره کرد. آرتریت به دو دسته آرتروز (استئوآرتریت) و آرتریت روماتوئید تقسیم می شود.

آرتروز و آرتریت روماتوئید از انواع شایع بیماری آرتریت می باشند با این حال آرتروز می تواند در اثر بلورهای اسید اوریک، عفونت و یا حتی بیماری های جدی از قبیل لوپوس ایجاد شود. درمان آرتروز بسته به نوع آن متفاوت است و هدف اصلی این درمان بر کم کردن آثار و نشانه های آرتروز بنا شده است.

علائم

از معمول ترین نشانه های ورم مفاصل و آرتریت می توان به:

– درد مفاصل

– خشکی و سفت شدن مفاصل

– ورم و باد کردن مفاصل

– سرخی و گرم شدن مفاصل

– کاهش محدوده حرکت مفاصل اشاره کرد.

انواع

هر چند بیشتر از 100 نوع آرتریت وجود دارد، اما بعضی از انواع شایع آرتریت یا ورم مفاصل به شرح زیر می باشد.

آرتروز

آرتروز یکی از معمول ترین اشکال ورم مفاصل یا آرتریت می باشد. در افراد مبتلا به آرتروز، غضروف بین استخوان هایشان بتدریج از بین می رود که باعث برخورد دردناک استخوان با استخوان در ناحیه مفاصل می گردد. آرتروز بیشتر در ناحیه، دست، ستون فقرات، زانو و لگن رخ می دهد. این نوع آرتریت معمولا در افراد بالای 50 سال رخ می دهد، با اینحال امکان  وقوع آن در هر سنی وجود دارد.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید یکی دیگر از انواع ورم مفاصل می باشد، که هرچند شدیدتر و ناراحت کننده تراز آرتروز است، اما شیوع آن کمتر می باشد. آرتریت روماتوئید زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شروع به نابود کردن مفاصل کرده و باعث درد و ورم می شود. این بیماری می تواند به کاهش حرکت و شکستن استخوان و غضروف بین استخوان ها منجر شود. در انگلستان 400000 نفر به این بیماری مبتلا بوده و همچنین این بیماری در بین زنان سه برابر بیشتر از مردان شایع است و معمولا بین سنین 40 تا 50 سال ظاهر می شود.

عوامل

عواملی که می توانند در ابتلاء به آرتریت نقش داشته باشند، شامل:

سابقه خانوادگی، چرا که بعضی از انواع آرتریت بصورت ارثی و ژنتیکی بوجود می آیند، بنابراین اگر والدین و یا خواهر و برادر شما دچار این بیماری  باشند، شما در خطر بیشتری نسبت به دیگران هستید.

سن، خطر ابتلا به انواع آرتریت از جمله آرتروز، آرتریت روماتوئید و نقرس با افزایش سن، افزایش می یابد.

جنس، هم یکی دیگر از موارد تاثیرگذار است، بطور مثال خانم ها بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید هستند و همچنین بیشتر افرادیکه دچار نقرس می شوند، مردان هستند.

آسیب های قبلی به مفاصل، افرادیکه به مفصل خود مثلا هنگام ورزش آسیب زده اند، در خطر ابتلا به ورم مفاص در همان مفصل قرار دارند.

چاقی، وزن بالا باعث افزایش فشار بر مفاصل بخصوص در ناحیه، زانو، لگن و ستون فقرات می شود. چاقی خطر ابتلاء به آرتروز را افزایش می دهد.

پیشگیری و درمان

– کاهش وزن، اگر شما چاق هستید، با کاهش وزن می توانید فشار برروی مفاصل خود را کم کنید.

– ورزش، چراکه ورزش منظم می تواند به نرم شدن مفاصل و منعطف شدن آنها کمک کند. شنا و ایروبیک آبی معمولا انتخاب‌های خوبی هستند، چرا که خاصیت شناوری آب باعث کاهش فشار از روی مفاصل مبتلا به آرتریت می شود.

– گرما و سرما، دشک های برقی و کمپرس یخ هم می تواند به کاهش درد کمک کند.

– وسایل کمکی، استفاده از وسایل کمکی از جمله، عصا، واکر و توالت فرنگی نیز می تواند به محافظت از مفاصل و بهبود وضعیت بیمار مبتلا به آرتریت کمک کند.

درمان جراحی

هرچند هنوز علاجی برای بیماری آرتریت وجود ندارد، اما تعدادی از راه هایی که می توانند، به کم کردن سرعت پیشرفت بیماری کمک کنند موجود است. بعضی از داروها می توانند به کاهش علایم آرتریت کمک کنند، اما در موارد سخت و شدید ممکن است، از جراحی استفاده شود.

برای درمان آرتروز از داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، کورتیکواستروئیدها معمولا استفاده می شود. در موارد حاد و شدید ممکن است از انواع جراحی:

آرتروپلاستی (تعویض مفصل)

آرترودز (جوش دادن مفصل)

اوستتومی یا osteotomy  (برش استخوان و جدا کردن و خارج کردن قسمتی از استخوان و شکل دادن به استخوان) استفاده شود.

درمان بدون جراحی

در درمان آرتریت روماتوئید هدف کاهش سرعت پیشرفت بیماری و حداقل کردن آسیب مفصل است، درمان های توصیه شده عبارتند از:

استفاده از داروهای ضد روماتیسمی اصلاح شده (DMARDs) ،فیزیوتراپی، ورزش منظم می شود.

توجه کنید خیلی از افراد از درمانهای سنتی برای درمان آرتریت استفاده می کنند، اما فقط تعداد کمی از این روش ها اثر دارد :

طب سوزنی، در این نوع درمان، سوزن هایی نازک در نقاط خاصی از پوست فرو می رود تا باعث کاهش درد شود.

یوگا یا تای چی، حرکت کششی و آرام یوگا و یا تای چی می تواند به بهبود انعطاف مفاصل و محدوده حرکت آنها در بعضی از انواع آرتریت کمک کند. بیماری و دردهای مفصلی را جدی بگیرید زیرا بدن بر مفاصل استوار است .

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ساییدگی مفاصل مطالعه فرمایید.
– علت،درمان و عوامل آرتریت
 بیماری آرتریت و انواع آن
– بیماری آرتریت و انواع آن
تماس