پیچ خوردن مچ پا یکی از آسیبهای شایع این مفصل است. این آسیب وقتی که رباطهای مفصل در معرض کشش در جهت نامناسب و یا بیشتر از حد طبیعی قرار گیرند، ایجاد می‌شود. از هم گسیختن رباطها می‌تواند روی دهد که ممکن است بسیار جزیی باشد و یا پارگی کامل ایجاد شود. بیشتر آسیبهای مچ پا در اثر فعالیتهای ورزشی ایجاد می‌شود. فعالیتهایی مانند دویدن، پریدن یا پیاده‌روی ممکن است منجر به آسیب‌دیدگی مچ پا شود. علائم پیچ‌خوردگی مچ پا شامل درد، حساسیت و ایجاد درد در لمس، تورم، کبودی، ناتوانی در راه رفتن و ایستادن و خشکی مفصل می‌باشند.

آسیب های سندسموز مچ پا

یکی از آسیب های شایع مچ پا در ورزشکاران آسیب های سندسموز (سَندِسموز) Syndesmosis است. به آن پیچ خوردگی بالای مچ پا High ankle sprain هم میگویند چون آسیب در رباط های بالای مچ پا ایجاد میشود. در این آسیب ها رباط سندسموز در ناحیه مچ پا آسیب میبیند و زمان بهبودی در این آسیب ها طولانی تر از یک پیچ خوردگی ساده مچ پا است.

آسیب سندسموز چگونه ایجاد میشود

معمول ترین مکانیسم آسیب سندسموز وقتی است که مچ پا به طرف بالا و خارج منحرف میشود. این انحراف معمولا در حین ورزش های شدیدی مانند فوتبال و یا اسکی ایجاد میشود. بعضی از بیمارانی که در بررسی اولیه با تشخیص یک پیچ خوردگی ساده مچ پا درمان میشوند در واقع دچار آسیب سندسموز هستند.

رباط ها از رشته های کوچکتری تشکیل شده اند همانطور که یک نوار نایلونی که برای بستن جعبه شیرینی استفاده میشود از رشته های کوچکتری تشکیل شده است. در حین کشیده شدن رباط ممکن است تعدادی از این رشته های کوچکتر پاره شده و تعداد دیگری سالم بمانند و یا ممکن است تمام رشته های تشکیل دهنده رباط پاره شده و در نتیجه رباط بطور کامل پاره شود.

منابع: ایران ارتوپد، دانشجو

 

 

    

 

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس