پوکی استخوان در کودکان و نوجوانان نادر است و وقتی ایجاد شود معمولا ً ناشی از وجود اختلال زمینه ای یا داروهایی است که برای درمان بیماری دیگری مصرف شده اند.این نوع پوکی استخوان را « پوکی استخوان ثانویه »می نامند.

گاهی هم علت مشخصی برای پوکی استخوان در کودکان پیدا نمی شود که این موترد را « پوکی استخوان با علت ناشناخته » می نامند.

پوکی استخوان ثانویه در بیماری هایی مانند آرتریت روماتویید جوانان،دیابت،استخوان سازی ناکامل ،پرکاری تیرویید,پرکاری پارتیرویید،سندرم کوشینگ،سندروم های سوء جذب ،بی اشتهایی عصبی،بیماری های کلیه،مصرف دارو های ضد تشنج،مصرف کورتون یا داروهای مضعف ایمنی،عدم تحرک طولانی،تغذیه ی ناکافی ( به ویژه مصرف ناکافی کلسیم و ویتامین D ) ،ورزش بیش از اندازه ای که منجر به آمنوره (فقدان قاعدگی ) شود،استعمال دخانیات و سوءمصرف الکل روی می دهد.

پوکی استخوان با علت ناشناخته ،قبل از بلوغ ایجاد می شوند.اکثر کودکان مبتلا به بیماری کاملا ً بهبود می یابند. معملا ًنخستین علامت های بیماری،کمردرد،درد ناحیه ی مفصل ران و پاها هستند و بیماری در هنگام راه رفتن دچار اشکال می شود. ممکن است درد زانو و مچ پا و نیز شکستگی اندام های تحتانی دیده شوند.احتمال دارد بیمار دچار قوز،کاهش قد،و فرورفتگی قفسه ی سینه باشد.این بیماری درمان خاصی ندارد و در بسیاری از موارد خود به خود بهبود می یابد

منبع

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس