ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی

ارتودنسی جراحی فک یا عمل جراحی ارتوگناتیک برای حرکت دادن دندان‌ها و استخوان فک به سمت موقعیت مناسب و دستیابی به نتایج زیبایی و عملکردی و نیز بازیابی سلامتی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. علیرغم اینکه هدف اصلی این جراحی بهبود وضعیت قرار گرفتن و مرتب کردن دندان ها و نیز زیبایی اجزای صورت می‌باشد، بعضی بیماران علاوه بر این موارد پس از درمان با بهبود در وضعیت صحبت کردن و حتی خوابیدن خود در نتیجه باز شدن مسیر عبور هوا از بینی، مواجه می‌شوند. به این ترتیب نتایج عمل جراحی ترمیمی می‌تواند برای شما شگفت انگیز بوده و بر بسیاری از جنبه‌های زندگی شما برای تمام عمر تاثیر مثبت داشته باشد.

در ابتدای بارداری، اجزای صورت جنین ازجمله دو سمت راست و چپ سقف دهان و لب‌های او به صورت مستقل از هم رشد می‌کنند و سپس به همدیگر متصل می‌شوند. اگر بخش‌هایی از سقف دهان و لب‌ها به درستی به هم متصل نشوند، این جزء ناقص می‌ماند و در نتیجه یک شکاف ایجاد می‌شود. در صورتی که این عارضه در لب بالایی رخ دهد ؛ ممکن است لثه نیز به همراه لب، شکاف بردارد. شکاف لثه می‌تواند طیفی از یک شکاف کوچک تا یک شکاف بزرگ باشد؛ شکاف بزرگ، لثه را به دو قسمت مجزا تبدیل می‌کند. در صورتی که نقصی مشابه لب شکری در سقف دهان ایجاد شود به آن شکاف کام می‌گویند.

عدم درمان لب شکری می‌تواند مشکلات زیادی برای یک کودک ایجاد کند. عمل‌های زیبایی لب و در اغلب اوقات عمل‌های زیبایی بینی نمی‌توانند این تغییر شکل‌ها را درمان کنند و فقط اذیت و تمسخر فرد را به دنبال دارند. فراتر از آن، ممکن است کودکان به مسائلی مانند اختلالات گفتاری  نیز دچار شوندو یا در اثر عدم رویش صحیح دندان ها نیاز به ارتودنسی دندان داشته باشند . تقبل هزینه ارتودنسی کودکان و درمان ارتودنسی کودکان معمولاً با اصطلاح ارتودنسی پیشگیری یاد می‌شود و از سن 6 یا 7 سالگی می‌تواند آغاز شود. چون دندان‌ها و فک در این سن هنوز در حال رشدند، مشکلاتی مانند به هم فشردگی دندان‌ها را راحت‌تر می‌توان برطرف نمود. لازم به ذکر است که درمان زودهنگام برای تمام مشکلات دندانی قابل انجام نیست؛ اما در بسیاری از شرایط می‌تواند به صرفه جویی در هزینه ارتودنسی و زمان کمک کند.

*سيستم ارتودنسي متحرك (پلاك ارتودنسي):
ارتودنسی متحرک یکی از انواع ارتودنسی دندان کودکان و بزرگسالان است؛ دليل نامگذاري اين سيستم ارتودنسی اين است كه توسط بيمار قابل برداشتن و گذاشتن است. با وجود اين، استفاده از اين روش تنها زماني موثر است كه دستگاه هاي مربوطه، دست كم به مدت 18 ساعت و به طور پيوسته در شبانه روز در دهان قرارگيرند.

  • مزاياي اين سيستم عبارتند از:

– هزينه كمتر
– توانايي بيشتر در رعايت مراقبت هاي بهداشتي توسط بيمار.

  • معايب آن عبارتند از:

– محدوديت در استفاده تنها براي مشكلات جزيي يا به عنوان پيشگيري.
– به دليل توانايي بيمار در برداشتن و گذاشتن دستگاه، همكاري بيمار در استفاده از دستگاه به ميزان توصيه شده در شبانه روز در نتيجه درمان تاثير مستقيم داشته و عدم رعايت آن منجر به شكست درمان مي شود.
– به دليل حجيم بودن، ممكن است موجب اختلال در تكلم فرد به هنگام استفاده از دستگاه شود.
*سيستم ارتودنسي ثابت:
همان طور كه از نامش پيداست، در اين روش دستگاه ارتودنسي بر خلاف سيستم قبلي قابل در آوردن و گذاشتن توسط بيمار نيست.
مزايا:

– قابليت و توانايي بالا، به طوري كه اغلب درمان هاي ارتودنسی دندان با بهترين نتيجه اين سيستم قابل انجام هستند.

  • معايب:

– هزينه نسبتا زياد
– دشواري در رعايت مسائل بهداشتي توسط بيمار
– احتمال بيشتر در بروز عوارض درماني ارتودنسي مانند مشكلات لثه و تحليل ريشه دندان.
مشكلات ناشي از نامرتبي دندان ها و ناهنجاري هاي فك و صورت

– مشكلات تغذيه ايي
براي يك تغذيه مناسب علاوه بر دندان هاي سالم، لازم است كه اين انواع دندان  در سر جاي خود به شكل مرتبي قرار گيرند تا از عهده جويدن غذا به خوبي برآيند. براي جويدن غذا دندان هاي فك پايين و بالابايد در موقعيتي قرار گيرند كه در يك هماهنگي با عضلات، عمل جويدن ممكن شود. هر نوع عدم تعادل يا جابه جايي دندان ها به صورتي كه يك دوره كامل جويدن را به هم بزند، موجب اختلال در عمل جويدن مي شود. اين نكته به ويژه در كودكان در حال رشد مي تواند عوارض جبران ناپذيري را براي تمام عمر در ايشان بر جا گذارد.

– زيبايي
زيبايي چهره مي تواند در كارايي فرد و مسائل رفتاري وي تاثيرگذار باشد. داشتن يك چهره داراي اجزاي هماهنگ و برخورداري از يك لبخند زيبا در تقويت اعتماد به نفس فرد بسيار موثر است. به همين طريق، ناهماهنگي صورت يا نامرتبي دندان ها مي تواند موجب عوارضي چون گوشه گيري، افسردگي و تضعيف موقعيت اجتماعي فرد شود. يك لبخند زيبا نخستين و به يادماندني ترين خاطره مثبت ديگران از شما خواهد بود.

– مسائل بهداشتي
يكي از مشكلاتي كه رديف نبودن دندان ها ايجاد مي كند، عدم توانايي در تميز كردن مناسب آنهاست.
گرچه در برخي متون دندانپزشكي، ارتباط بين نامرتبي دندان ها و بهداشت دهان رد شده است، با اين وجود اغلب دندانپزشكان در تجربه كلينيكي خود مشكلات بهداشتي مرتبط با نامرتبي دندان ها را مشاهده كرده اند.

– تكلم
يكي از كاركرد هاي دهان، ايفاي نقش اساسي در تكلم است و بدشكلي هاي فك و دندان ها ممكن است موجب اختلال در اين كاركرد شوند.

نمونه بارز اين عارضه را مي توان در بيماران مبتلابه شكاف لب و كام مشاهده كرد.

– تنفس
تنفس، يكي ديگر از كاركرد هاي دهان است كه ممكن است در نتيجه بدشكلي فك و دندان ها مختل شود. براي نمونه افرادي كه دچار تنگي فك بالاهستند، اغلب دچار مشكلات تنفسي مثل انسداد راه هاي هوايي و تنفس دهاني هستند .

تفاوت دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست؟
دندانپزشک که اغلب از عنوان «جراح – دندانپزشک» استفاده می‌کند، فردی است که با گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی مدرک دکترای حرفه‌ای کسب می‌نماید. «متخصص ارتودنسی یا متخصص ارتودنسی کودکان » یا «ارتودنتیست» دندانپزشکی است که پس از گذراندن دوره ۶ ساله دندانپزشکی عمومی، در آزمون ورودی رزیدنتی پذیرفته شده و در دوره تخصصی سه الی چهار ساله، در دانشگاههای معتبر بصورت تمام وقت آموزش دیده است.

آیا برای درمان ارتودنسی فقط باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد؟
دندانپزشکان در دوره تحصیلی خود در دانشگاه، برای مراحل ارتودنسی دندان ساده با دستگاههای متحرک مهارت کسب می‌کنند؛ اما مهارت علمی و عملی لازم جهت بیشتر درمانهای ارتودنسی، بخصوص با دستگاههای ثابت را ندارند و باید بیماران را به متخصص ارجاع دهند.
متأسفانه در سالهای اخیر گرایش مردم به درمانهای زیبایی سبب شده عده‌ای از دندانپزشکان اقدام به تبلیغات و بعضاً درمانهایی نمایند که از لحاظ اصول علمی و سلامت صحیح نباشد. بسیاری از تبلیغات درباره ارتودنسی سریع و ارتودنسی نامرئی مبانی علمی مشخصی ندارند. یکی از ادعا‌ها و تبلیغات گمراه کننده، کاهش طول درمان ارتودنسی به  یک جلسه می‌باشد که در این روش بهم ریختگی دندان‌ها از طریق تراش و اضافه کردن به دندان‌ها (ونیر کامپوزیت یا پرسلن) اصلاح می‌شود. این روش هر چند در بعضی موارد می‌تواند گزینه مناسبی باشد اما برای اکثر بیماران درمان مناسبی نیست و می‌تواند مشکلاتی ایجاد کرده و حتی سلامت دندان‌ها را به مخاطره بیندازد.

معاینه ارتودنسی
در معاینه ارتودنسی  دندان  ممکن است از شما قالبگیری انجام شود، سپس این قالب با گچ ریخته می‌‌شود تا دقیقاً وضعیت دندانهای شما تقلید شود.
این مدل گچی، یک وسیله مهم برای متخصص ارتودنسی است، زیرا وضعیت دندانهای شما را قبل از شروع  مراحل ارتودنسی دندان  ثبت می‌‌نماید.
عکسی (فتوگرافی) از دندانها، صورت و نیمرخ شما، به متخصص کمک می‌کند که برای شما مدت زمان ارتودنسی را طراحی کند و پیشرفت کار شما را کنترل نماید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس