قبل از انجام عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) جراح شما اطلاعات کاملی در مورد شما یادداشت می کند. و در مورد مراقبت قبل از عمل بینی برای شما توضیحاتی میدهد ،  این اطلاعات شامل مشکلات تنفسی شما از راه بینی و انتظار شما از عمل  بینی می باشد.

جراح همچنین از شما در مورد سوابق پزشکیتان، داروهای مصرفی تان، آلرژی، اعتیاد به سیگار یا سایر مواد مخدر، عمل های جراحی قبلی و غیره سوال خواهد کرد. سپس جراح شروع به انجام معاینات بالینی می کند. این معاینات شامل بررسی داخل بینی توسط آندوسکوپ قبل و بعد از استفاده از اسپری ضد احتقان می شود. این کار باعث می شود جراح بتواند اطلاعاتی در مورد وضعیت دیواره ی بین سوراخ های بینی (سپتوم) و مخاط موجود در مسیر عبور هوا از بینی، به دست آورد. جراح همچنین به آرامی سوراخ های بینی را توسط وسیله ی مخصوصی باز می کند تا ببیند که آیا درون سوراخ های بینی موجب انسداد شده است یا نه.

جراح شما همچنین به طور کامل با شما در مورد این که ایجاد چه تغییراتی در شکل بیرونی بینی واقع گرایانه و امکان پذیر است و این که این تغییرات چگونه انجام می شوند، صحبت خواهد کرد. قبل از عمل بینی، از بینی در جهات مختلف عکس برداری می شود و شما با کمک این عکس ها می توانید در مورد انتظارات و خواسته هایتان، با جراح صحبت کنید. برخی از جراحان از شبیه سازی کامپیوتری استفاده می کنند تا بهتر بتوانند به شما نشان دهند که بینی تان بعد از عمل به چه شکلی در خواهد آمد. البته، توسط عکس های شبیه سازی شده هرگز نمی توان به طور دقیق نتایج نهایی عمل را پیش بینی کرد، اما برخی جراحان و مراجعه کنندگان فکر می کنند که این وسیله برای تصمیم گیری بهتر جراح و بیمار در مورد عمل جراحی، سودمند خواهد بود.

جراح شما همچنین در مورد خطرهای احتمالی، فواید و عوارض احتمالی عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) صحبت خواهد کرد. این صحبت ها نوع بیهوشی شما طی عمل جراحی را نیز شامل می شود. معمولا استفاده از بیهوشی عمومی در این عمل رایج تر است. ممکن است از بی حسی موضعی به همراه آرام بخش نیز استفاده شود.

چنانچه شما قبلا تحت عمل رینوپلاستی قرار گرفته اید و یا جراحتان فکر می کند که غضروف قابل برداشت از بینی تان به منظور شکل دادن و بازسازی بینی کافی نیست، در این صورت ممکن است غضروف مورد نیاز را از سایر قسمت های بدنتان مثل گوش و دنده، برداشت کند. این عمل جراحی ممکن است به صورت سرپایی انجام شود و یا ممکن است به منظور مراقبت و تعویض لباس، در بیمارستان بستری شوید.

شبیه سازی کامپیوتر از عکس های قبل و بعد بینی

تصویر برداری کامپیوتری می تواند به شما در مورد این که بینی تان بعد از عمل جراحی به چه شکلی در خواهد آمد، ایده دهد. با استفاده از اغلب سیستم ها، شبیه سازی نمای جانبی بینی می تواند راحت تر انجام شود. شبیه سازی نمای جلویی، به طور تکنیکی دشوار تر است و ممکن است همیشه به حد کافی با کیفیت نباشد. به خاطر داشته باشید که نتایج حاصل از عمل، بدون در نظر گرفتن تخصص جراح، تقریبا همیشه تاحدودی با نتایج کامپیوتری متفاوت خواهد بود.

انتظارات پس از عمل

معمولا حدود چند ساعت پس از عمل و یا صبح روز بعد از عمل، می توانید در ابتدا با کمک فرد دیگر از جای خود بلند شده و راه بروید. یک گچ بر روی بینی شما قرار داده می شود. بسیاری از جراحان برای یک یا دو شب درون سوراخ های بینی نیز پانسمان قرار می دهند تا از خونریزی جلوگیری کند. وقتی از پانسمان داخل بینی استفاده نشود،ممکن است از سوراخ های بینی تان کمی خونریزی داشته باشید. این خونریزی معمولا خودبخود و یا با استفاده از اسپری های بینی، برطرف خواهد شد. طی هفته ی اول بعد از عمل جراحی، ممکن است نفس کشیدن از راه بینی سخت یا غیر ممکن باشد. باید انتظار کمی تورم و کبودی پوست را داشته باشید. میزان ورم، از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. کمپرس سرد را می توان بر روی چشم ها و بالاتر از گچ بینی قرار داد تا به کاهش ورم و کبودی، کمک کند. به طور کل، اغلب کبودی و ورم طی 10 تا 14 روز برطرف می شود؛ با این حال کمی از ورم تا بیش از 2 ماه باقی می ماند. می توانید انتظار داشته باشید که شکل نهایی بینی خود را پس از 1 سال مشاهده کنید.

آیا پس از عمل بینی از گچ یا پانسمان استفاده می شود؟

در پایان عمل، جراح شما معمولا نوار های باریکی از چسب را بر روی بینی قرار می دهد و بر روی این نوارها، گچ بینی قرار می گیرد.

همچنین ممکن است تکه ای از فویل بر روی هر طرف از سپتوم بینی (در قسمت داخلی بینی) قرار گیرد تا موجب حفاظت بینی شود و به بهبودی آن کمک کند. گچ فویلی داخل بینی شما ممکن است از مواد غیر قابل جذب مثل سیلیکون و یا از مواد قابل جذب ساخته شده باشد. این گچ همچنین می تواند راه بینی را مسدود کند و یا دارای مسیر عبور هوا برای کمک به تنفس باشد. گچ روی بینی شما بین 6 تا 10 روز پس از عمل، برداشته می شود. ممکن است از پانسمان (پک) درون بینی به منظور جلوگیری از خونریزی و کاهش احتمال جمع شدن خون (هماتوم) استفاده شود. این پانسمان درون بینی پس از یک تا دو روز خارج می شود. بعضی از جراحان استفاده از پک درون بینی قابل جذب را ترجیح می دهند. شما قبل از عمل، در مورد نوع موادی که قرار است استفاده شود، مطلع خواهید شد.

آیا پس از عمل جراحی بینی، بخیه ها کشیده می شوند؟

چنانچه شما تحت عمل جراحی بینی به روش باز قرار گرفته باشید، بخیه ها بر روی پوست بین سوراخ های بینی زده شده اند. اگر این بخیه ها قابل جذب نباشند، 5 تا 10 روز پس از عمل کشیده می شوند. اگر از بخیه های قابل جذب استفاده شده باشد، نیازی به کشیدن آن ها وجود ندارد. به برش هایی که درون بینی زده می شوند، بخیه های قابل جذب زده می شود که نیازی به کشیدن آن ها نیست.

آیا پس از عمل جراحی بینی می شود عینک زد؟

پس از این که گچ بینی از روی صورت شما برداشته شد، برخی از جراحان به شما اجازه می دهند که بلافاصله از عینک استفاده کنید، اما برخی دیگر ممکن است از شما بخواهند که بین 2 تا 6 ماه از زدن عینک خودداری کنید. اگر نیاز به استفاده از عینک دارید، قبل از عمل جراحی، باید حتما جراحتان را از این موضوع مطلع سازید. ممکن است احتیاج به استفاده از لنز داشته باشید.

آیا می شود پس از عمل جراحی بینی، ورزش کرد؟

باید قبل از برداشتن گچ و پانسمان بینی از انجام ورزش خودداری کنید. پس از برداشتن آن ها، جراح به شما دستورالعمل هایی در مورد این که از چه موقع و به چه شدتی می توانید ورزش کردن را از سر بگیرید، ارائه خواهد داد. معمولا باید از انجام ورزش های تماسی حداقل به مدت یک سال خودداری کنید.

آیا پس از عمل جراحی بینی می توان حمام آفتاب گرفت؟

بسیاری از جراحان توصیه می کنند که طی یک سال اول پس از عمل رینوپلاستی، تا جای ممکن از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مخصوصا در ساعات ظهر خودداری کنید. برای این کار از کرم های ضد آفتاب قوی و کلاه آفتاب گیر استفاده کنید.

آیا پس از جراحی بینی می شوداز سونا یا حمام بخار استفاده کرد؟

معمولا توصیه می شود که از این گونه فعالیت ها برای مدت حدود 3 ماه پس از عمل خودداری کنید تا به کاهش ورم بینی کمک نمایید . در این مورد هم جراح دستورالعمل هایی به شما ارائه خواهد داد.

آیا عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) دردناک است؟

پس از جراحی به مدت 1 تا 3 روز به میزان جزئی تا متوسط درد خواهید داشت که با استفاده از داروهای مسکن به خوبی قابل کنترل خواهد بود. معمولا درد شدیدی انتظار نمی رود و در صورتی که با درد شدید مواجه شدید، باید هر چه سریع تر، به جراحتان مراجعه کنید.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Call Now Buttonتماس