التهاب کیسه بورس

بورسیت

بورس ها کیسه هایی حاوی مایع هستند که در اطراف بسیاری از مفاصل بدن وجود دارند. این کیسه ها معمولا در محل هایی که تاندون روی استخوان میلغزد بین ایندو قرار گرفته تا از سایش آنها جلوگیری کرده و حرکت تاندون را تسهیل کند. تاندون آشیل طناب بافتی محکمی است که شما میتوانید آنرا در پشت قوزک های داخلی و خارجی خود کمی بالاتر از پاشنه لمس کنید.

این تاندون اتصال عضلات پشت ساق را به استخوان پاشنه فراهم میکند و وظیفه آن پایین آوردن کف پا است. وقتی روی پنجه پای خود بلند میشوید این تاندون در حال فعالیت است. در محل اتصال این تاندون به استخوان پاشنه، بورسی قرار گرفته که به آن بورس پشت پاشنه یا Retrocalcaneal bursa میگویند. گاهی اوقات این بورس بر اثر ضربات و فشارهای مکرر دچار التهاب میشود. التهاب بورس را بورسیت میگویند.

علت بورسیت اوله کرانون

در حالت عادی این بورس حاوی مایع بسیار کمی است بطوریکه سطوح روبروی آن با یکدیگر در تماسند درست مثل یک پاکت کاغذی یا یک کیسه پلاستیکی که دو سطح روبروی آن روی یکدیگر قرار میگیرند. گاهی اوقات این بورس ملتهب شده و شروع به ترشح زیاد مایع در درون خود میکند. بر اثر این کار بورس متورم شده ( مثل اینکه در پاکت کاغذی یا کیسه پلاستیکی هوا بدمیم و دهانه آنرا بگیریم که کیسه باد کرده و سطوح آن از هم فاصله میگیرند). التهاب بورس را بورسیت Bursitis میگویند.

علل ایجاد بورسیت آرنج

 1-ضربه : مثل ضربه شدید به پشت آرنج در ناحیه زائده اولکرانون

2- فشار ممتد و طولانی : وقتی فشار طولانی مدتی بطور دائم به پشت آرنج در طی چند ماه وارد شود مثل تکیه دادن مداوم آرنج به یک سطح سفت.

3-عفونت : عفونت معمولا به علت آسیب پوست روی آرنج و نفوذ میکروب ها به بورس ایجاد میشود. آسیب پوست بطور مثال میتواند بر اثر گزش حشرات یا خراشیده شدن پوست ایجاد شود

4-روماتیسم یا نقرس :روماتیسم یا نقرس یا بعضی بیماریهای دیگر هم میتوانند بورسیت ایجاد کنند.

علائم بورسیت اولکرانون

معمولاً اولین علامت تورم پشت آرنج است. بعد از مدتی به علت تورم زیاد ممکن است پشت آرنج دردناک شود. اگر بورس عفونی شود پوست روی آن قرمز و گرم میشود. اگر عفونت بورس درمان نشود ممکن است گسترش یافته و به دیگر قسمت های اندام فوقانی و حتی دیگر قسمت های بدن منتشر شود.

تشخیص بورسیت

در رادیوگرافی ممکن است جسم خارجی که قبلاً به آرنج وارد شده و موجب بورسیت شده است دیده شود و یا ممکن است یک برجستگی استخوانی کوچک در روی زائده اولکرانون مشاهده شود. این برجستگی میتواند بر اثر فشار به بورس و تحریک آن موجب بورسیت شود.

منبع:ایران ارتوپد,دکتر پیریایی

تماس