انواع و درمان دررفتگی مادرزادی مفصل زانو

دررفتگی مادرزادی زانو یک بیماری نادر است که در آن یک یا هر دو زانوی نوزاد امتداد طبیعی را ندارد. در دررفتگی مادرزادی زانو ساق در مفصل زانو در جهت عکس و به سمت بالا خم شده است. نوزادان مبتلا به این ناهنجاری دررفتگی مادرزادی زانو معمولا بصورت بریچ یعنی با پا متولد میشوند. این نوزادان ممکن است ناهنجاری های مادرزادی دیگر مانند در رفتگی مادرزادی مفصل ران یا کلاب فوت (پا چنبری) هم داشته باشند.

در دررفتگی مادرزادی زانو معمولا تاندون چهارسر سفت و کوتاه و غیر قابل انعطاف است و رباط های جانبی زانو هم سفت و کوتاه میشوند. در دررفتگی مادرزادی زانو ممکن است استخوان کشکک تشکیل نشده باشد و زانو ممکن است به طرفین هم انحراف داشته باشد. دررفتگی مادرزادی زانو این بیماری در بچه های مبتلا به میلومننگوسل و آرتروگریپوز بیشتر دیده میشود.

انواع دررفتگی مادرزادی مفصل زانو

  • هیپراکستانسیون زانو Knee hyperextension : که به آن رکورواتوم مادرزادی زانو Congenital recurvatum of the knee هم میگویند. در این نوع از بیماری کندیل های تیبیا و استخوان ران در مفصل زانو در کنار هم هستند ولی زانو به عقب رفته است. این نوع از بیماری شایعترین نوع آن است
  • نیمه دررفتگی مفصل زانو Subluxation : در این بیماری، کندیل های تیبیا نسبت به کندیل های استخوان ران کمی جابجا شده اند ولی هنوز قدری با هم تماس دارند.
  • در رفتگی کامل Dislocation : در این نوع از بیماری ارتباط کندیل های تیبیا و استخوان ران در مفصل زانو بطور کامل از بین رفته است.

تشخیص دررفتگی مادرزادی زانو با معاینه بیمار است. ظاهر زانوی بیمار، بیماری را مشخص میکند.

درمان دررفتگی مادرزادی مفصل زانو

درمان اکثر بچه ها با استفاده از روش های غیر جراحی موفقیت آمیز است. درمان دررفتگی مادرزادی زانو معمولا بصورت گچ گیری کل اندام تحتانی است و سپس پزشک هر 2-1 هفته گچ را عوض کرده و زاویه زانو را به حالت طبیعی نزدیک تر میکند.بعد از اینکه زاویه مفصل زانو به 90 درجه رسید گچ 4-2 هفته دیگر هم میماند و سپس بیمار باید بمدت 6-4 هفته از بریس زانو استفاده کند و بعد از آن بمدت 6-4 هفته دیگر هم از بریس فقط در شب استفاده میکند.

در تعدادی از بیماران ممکن است با درمان های ذکر شده بعد از گذشت سه ماه از شروع درمان، زانو بیش از 30 درجه خم نشود که در این موارد در سن 6-4 ماهگی زانوی بچه تحت عمل جراحی دررفتگی مادرزادی زانو قرار میگیرد. در این جراحی طول تاندون چهارسر افزایش داده شده و بافت های سفت شده در جلوی کپسول مفصل زانو آزاد میشوند، تاندون همسترینگ که به جلو آمده است به پشت زانو برگردانده شده و رباط های جانبی آزاد میشوند تا حرکت بهتری داشته باشند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

چگونگی ایجاد دررفتگی مفصل و تشخیص آن

                                                  عوارض و علائم دررفتگی مفصل

                                                                                          در رفتگی مادرزادی مفصل ران

منبع:ویکی پدیا.ایران ارتوپد

تماس