ایبوپروفن یا بروفن (Ibuprofen)

موارد مصرف

بروفن جزء داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(NSAID) که مثل سایر داروهای این گروه برای کاهش درد،خشکی عضلات و التهاب استفاده می شود. بروفن جهت روماتیسم مفصلی و استئوارتریت(آرتروز) و نقرس تجویز می شود. در درمان روماتیسم مفصلی معمولاً از شکل آهسته آن استفاده می شود.سایر کاربردهای آن  در کاهش سردردهای خفیف  تا متوسط،درد دندان و قاعدگی، درد ناشی  از صدمات بافت نرم یا دردهایی که بعد از عمل جراحی به وجود می آید.

عوارض مصرف

ایبوبروفن نسبت به  سایر داروهای  این گروه عوارض کمتری دارد. نسبت  به آسپرین باعث خونریزی کمتری  در معده می شود. نوع کرم و ژل آن(که در حال حاضر در بازاردارویی ایران وجود ندارد) برای دردهای عضلانی و رگ به رگ شدن به صورت موضعی مصرف  می شود. اگر به دنبال مصرف دارو علائم بدتر شد،دارو را قطع کرد ه به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در مصرف طولانی مدت بروفن  باید دقت  شود و حتماً طبق دستور پزشک باشد.عارضه مصرف طولانی مدت خونریزی گوارشی  است که نیاز به توجه خاصی است.

شکل دارویی

به صورت قرص،سوسپانسیون، سایر اشکال دارویی مانند قرص آهسته رهش، شربت،پودر،ژل و موس در ایران موجود نمی باشد.

تعداد دفعات و زمان مصرف 

برای کاهش درد600 میلی گرم تا8/1 گرم روزانه و برای التهاب مفاصل4/2 – 2/1 گرم  روزانه.

شروع اثر 

درد در 2-1 ساعت شروع مصرف دارو کاهش  می یابد، اثر ضد التهابی ممکن است تا 2 هفته بعد از مصرف  نیز ظاهر نشود و مدت اثر آن 5 تا 10 ساعت میباشد .

توصیه های ضروری

در صورت وجود ناراحتی گوارشی  می توانید ایبوبروفن را همراه غذا یا شیر میل  کنید. پس  از مصرف دارو به مدت 15 تا 30 دقیقه  به صورت  نشسته قرار گیرید و در وضعیت خواب نباشید.

این دارو را نباید بیش  از ده روز جهت تسکین درد و بیش  از دوروز جهت کنترل تب  به کار برد. در صورتی که مشکل برطرف نشد با نظر پزشک دارویی جایگزین آن شود.

  • نحوه دفع

عمده  داروی ایبوپروفن  از راه ادرار  و اندکی از مدفوع دفع می گردد.

تداخل دارویی (توصیه کلی)

پروفن با طیف گسترده ای  از داروها تداخل دارد  و باعث  افزای خطر ایجاد خونریزی و زخم گوارش می شود.این داروها عبارتند از سایر ضدالتهاب  های غیراستروئیدی،آسپرین،ضد انعقادی های خوراکی(مثل وافارین) و کورتون ها.

سیپروفلوکساسین(نوعی آنتی بیوتیک)مصرف  همزمان آن با پروفن امکان ایجاد تشنج را بالا می برد.

مصرف همزمان ایبوبروفن و داروهای ضد فشارخون و مُدرها اثر مؤثر  این داروها را کاهش  می دهد.

لیتیوم(ضداختلالات روانی)دیگوکسین(داروهای قلبی) ومتوتر کسات. با مصرف ایبوبروفن میزان این داروها را در خون افزایش  میدهد و باعث  مسمومیت دارویی می شود.

 

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

عوارض داروهای ضدالتهاب در درمان آرتروز

                                          استامینوفن (Acetaminophen)

                                                                                    ناپروکسین (Naproxen)

منبع:برگرفته از کتاب دردهای مفصلی

تماس