بیماری آرتریت و انواع آن

آرتریت

آرتریت به معنی التهاب مفصل است. در آرتریت مایع مفصل افزایش پیدا کرده و مفصل متورم میشود. درد از علائم معمول آرتریت است.

انواع آرتریت

آرتریت عفونی

به علت رشد میکروب در مفصل ایجاد میشود. آرتریت چرکی و آرتریت سلی از این دسته اند.

آرتریت روماتیسمی

مانند روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتویید و یا اسپوندیلیت انکیلوزان.

استئوآرتریت

به آن آرتروز یا ساییدگی مفصل هم میگویند.

آرتریت تقرسی

به علت رسوب اسید اوریک در مفاصل ایجاد میشود.

آبسه سلی در کودکان و برزگسالان جوان بیشترین شیوع را دارد. اغلب سابقه ای از تماس با بیمار مبتلا به سل ریوی فعال وجود دارد.

علائم آرتریت سلی

درد، تورم و اختلال عملکرد مفصل درگیر. معمولا سلامت عمومی فرد نیز تا حدودی مختل میشود. در معاینه بالینی خصوصیات اختصاصی عبارتند از: افزایش گرمای پوست پوشاننده مفصل، تورم ناشی از ضخیم شدگی سینویال و محدودیت حرکات در همه جهات. انجام حرکات با فشار منجر به درد تیز و القای اسپاسم کنترل کننده مفصل تحلیل میروند. اغلب آبسه یا سینوس دیده می شود. ممکن است ضایعه سلی دیگری در سایر نقاط بدن کشف شود.

چگونگی ایجاد سل استخوان

بعد از اینکه باسیل سل به دستگاه تنفس یا گوارش وارد شد به غدد لنفاوی اطراف آنها میرود. میکروب ممکن است از این غدد لنفاوی از راه جریان خون به استخوان ها و مفاصل برسد و یا ممکن است سالها در غدد لنفاوی بصورت خاموش باقی بماند و با کم شدن سیتم دفاع ایمنی بدن دوباره قدرت گرفته و از غدد لنفاوی به استخوانها سرایت کند.

در سیستم اسکلتی، میکروب سل میتواند بافت پرده سینوویال مفصل را گرفتار کند که در نتیجه آن مایع مفصلی افزایش پیدا کرده و مفصل متورم میشود. سپس بافت سینوویال عفونی شده رشد کرده و روی غضروف را گرفته و آن را بتدریج از بین میبرد.

شروع سل دستگاه اسکلتی ممکن است از استخوان یا از مفصل و یا از بافت سینوویال بورس ها یا بافت سینوویال تاندون ها باشد ولی شروع از هر بافتی باشد بافت های دیگر هم گرفتار میشوند و بعد از مدتی مشخص نمیشود شروع عفونت از کدام بافت بوده است.

منبع:دکتر حسین زاده,ایران ارتوپد

تماس