بیماری نرمی کشکک زانو

 [sbu_post_image]

بیماری نرمی غضروف استخوان کشکک زانو در میان نوجوانان و جوانان   بین ۱۰ تا ۲۵ساله وجود دارد و اولین علامتش احساس درد در مفصل زانوست.اگر محور ران در امتداد محور ساق نباشد، در نتیجه استخوان کشکک در جای خود قرار نگرفته و دچار کجی می شود که می تواند به داخل، خارج و حتی عقب منحرف شود. در چنین حالتی، به دلیل اینکه استخوان کشکک در جای خود قرار ندارد، بیمار دچار نرمی غضروف استخوان کشکک خواهد شد.

افراد در معرض ابتلا به بیماری

گروه اول که دچار نرمی استخوان کشکک می شوند، افراد بسیار فعالی هستند. این افراد که به اصطلاح می خواهند یک شبه قهرمان شوند، با وارد کردن فشار زیاد روی زانوی خود، ناخواسته استخوان کشکک شان را نرم می کنند.

دسته  ی دوم افرادی هستند که اصلا ورزش نمی کنند اما مستعد این عارضه هستند. این امر بیشتر در خانم ها مشهود است، زیرا به طور کلی هیچ گونه حرکتی به اندام به خصوص پاهای خود نمی دهند و در نتیجه عضلات ناحیه ران (عضله چهارسر) آنها لاغر می شود. وقتی عضله چهارسر به هر علتی لاغر شود، استخوان کشکک نیز نرم می شود.

علائم و نشانه ها

این بیماری می تواند طیف گسترده ای از علایم را شامل شود که مهم ترین آنها عبارتند از:

اولین و شایع ترین علامت بالینی افرادی که دچار نرمی غضروف استخوان می شوند، «درد» است، به خصوص هنگام بالا یا پایین آمدن از کوه یا پله های زیاد.

دومین علامت بالینی، قفل شدن موقتی زانو است و پس از مدت کوتاهی، از این حالت خارج می شود.

تورم هم از علایم این بیماری است که در ناحیه زانوها به وجود می آید این تورم به علت پیدایش ترشحاتی در مفصل زانو است که معمولا رادیوگرافی ساده می تواند در تشخیص این ترشحات، بسیار موثر باشد. گاه برای بهتر دیدن مشکل زانو از MRI و آرتروسکوپی استفاده می شود.

درمان

بهترین درمان این بیماری، تقویت عضله چهارسر ران است چون در این بیماری عضله چهارسر لاغر می شود و باید برای قوی کردن آن ورزش های مخصوصی انجام داد. متخصصان طب فیزیکی معمولا از روش های زیر استفاده می کنند:

بیمار را روی تخت می خوابانند و در حالتی که انگشتان پا رو به صورت است، عضلات بالای زانو را ۵ ثانیه سفت و سپس آن را رها می کنند. این ورزش باید روزی ۳ بار و هر بار ۲۰مرتبه انجام شود.

در حرکت دوم، با قرار دادن بالش زیر زانو، سر انگشتان را به سمت صورت می گیرند و عضلات چهارسر را منقبض می کنند یا با بستن وزنه ای ۲ کیلوگرمی به مچ پا، سر انگشتان را به سمت صورت می برند و عضله چهارسر را ۵ ثانیه منقبض می کنند.

با انقباض عضلات چهارسر، درد از بین می رود و به مرور نرمی غضروف استخوان نیز رفع می شود. به تدریج مایع داخل مفصل زانو نیز از بین می رود. ورزش شنا نیز بسیار سودمند خواهد بود.

 

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب درمان بیماری نرمی کشکک غضروف زانو را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری نرمی کشکک زانو مطالعه فرمایید.

تماس