بیماری نقرس

بیماری نقرس

بیماری نقرس یکی از اشکال پیچیده ورم‌ مفاصل است که می‌تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا کند،بیماری نقرس  با اینحال در زنان یائسه  بسیار شایع تر است. نشانه بیماری بیماری نقرس درد ناگهانی و شدید، سرخی و سفت شدن مفاصل (معمولا مفصل شست پا) می‌باشد.

درد بیماری نقرس می‌تواند با درد شدید شست پا و احساس اینکه شست پایتان آتش گرفته است، شما را در شب از خواب بیدار کند. مفصل تحت تاثیر داغ، متورم و چنان حساس هست، که حتی وزن ملافه برروی آن فشار و درد وارد می‌کند. خوشبختانه بیماری نقرس درمان پذیر و تاحدودی قابل پیشگیری است.

علائم و نشانه ها

نشانه های و علایم ابتلا به بیماری نقرس تقریبا شدید بوده و معمولا ناگهانی و در شب اتفاق می‌افتند، این نشانه ها شامل

 • درد شدید مفاصل. بیماری نقرس معمولا انگشت شست پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما ممکن است در مفاصل دیگر از جمله مفاصل پا، زانو، آرنج و یا دستهایتان هم رخ دهد. درد ایجاد شده توسط بیماری نقرس معمولا در 12 تا 24 ساعت اولیه در بیشترین حد خود است.
 • باقی ماندن درد مفاصل. بعد از فارام شدن درد شدید اولیه، بعضی از مفاصل ممکن است از چند روز تا چند هفته ملتهب و دردناک باشند. هرچه این بحملات بیماری نقرس قدیمی تر شود، درد آن بیشتر باقی می‌ماند.
 • التهاب و سرخی. مفصل و یا مفاصل مبتلا متورم، حساس و قرمز می‌شوند.

علل و دلایل

هرچند اکثر اسید اوریک بالا درخون نشانه ابتلا به بیماری نقرس نیست و خیلی از افرادیکه اسید اوریک بالایی دارند، دچار این بیماری نمی‌شوند، اما ابتلا به بیماری نقرس بدلیل وجود مقادیر بالای اسید اوریک در خون بوجود می‌باشد.

زمانیکه مقدار اسید اوریک درخون شما بالا رود ممکن است این اسید اوریک به شکل کریستال هایی در مفاصل شما در بیاید. بعضی از عوامل بیماری نقرس که باعث بوجود آمدن این کریستال ها می‌شوند، عبارتند از:

 1. چاقی و بیماری نقرس
 2. مصرف الکل و بیماری نقرس
 3. مصرف زیاد خوراکی های حاوی اسید اوریک شامل گوشت قرمز، سیرابی، ماهی کولی، شاه ماهی، مارچوبه و قارچ
 4. بیماریهای خاص شامل فشارخون بالای درمان نشده، بیماری های مزمن مانند دیابت، چربی یا کلسترول بالای خون و باریک شدن رگها نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری نقرس شود.
 5. بعضی از داروها شامل دیورتیک ها (برای درمان فشارخون استفاده می‌شوند)، آسپرین و داروهایی که برای افرادیکه پیوند عضو انجام داده‌اند، تجویز می‌شوند.
 6. سابقه خانوادگی و بیماری نقرس
 7. سن و جنس. بیماری نقرس در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد، هرچند که در زمان یائسگی خطر ابتلای هر دو جنس به نقرس یکسان می‌شود. همچنین سن ابتلای مردان به بیماری نقرس عموما بین 40 تا 50 سالگی بوده در حالیکه خانم ها معمولا بعد از یائسگی به  بیماری نقرس مبتلا می‌شوند.

عوارض

افرادیکه مبتلا به بیماری نقرس هستند، در خطر ابتلا به بیماریهای شدیدتر ازجمله:

 • نقرس پیشرفته

بیماری نقرس درمان نشده می‌تواند باعث انباشته شدن کریستال‌های اسید اوریک زیر پوست و در گره‌هایی که به آن ها توفی  (TOE-fi) می‌گویند، شود. توفی می‌تواند در نوای مختلفی همچون انگشتان، دستها، پا، آرنج و یا تاندون آشیل بوجود آید. هرچند که توفی معمولا دردناک نیست اما هنگام حملات نقرسی می‌تواند حساس و متورم شود.

 • سنگ کلیه 

کریستالهای اورات ممکن است در دستگاه ادراری افراد مبتلا به بیماری نقرس جمع شده و باعث بوجود آمدن سنگ کلیه شود. البته داروهایی برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه وجود دارد.

بیماران مبتلا به بیماری نقرس می توانند برای درمان بیماری نقرس خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

 • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علل ایجاد نقرس

                     تشخیص نقرس

                                          درمان نقرس

منبع:سایت پزشکی و مجله سلامتی راستینه

تماس