ترمیم رباط زانو

ترمیم رباط و آرتروسکوپی کاملا با هم متفاوتند. آرتروسکوپی روش راحتی است و در پارگی منیسک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیمار صبح عمل جراحی را انجام می‌دهد و عصر به منزل بازمی‌گردد. مدت کوتاهی را باید با چوب زیربغل راه برود، ولی با شروع فیزیوتراپی و به محض اینکه احساس راحتی کرد، می‌تواند چوب‌های زیربغل را کنار بگذارد.

اما جراحی رباط، جراحی ترمیمی نیست، بلکه رباط باید جایگزین شود. این عمل جراحی بسیار دشوار است و مدت زمان طولانی هم برای بهبود کامل نیاز است.

ترمیم لیگامان ACL به روش Bone Transferجدیدترین سیستم ترمیم ACL بدون نیاز به هیچ Impalnt خارجی به وسیله انتقال استخوان خود بیمار که توسط شرکت Articomed کشور آلمان ساخته شده است . تفاوت عمده این روش جراحی که توسط شرکت پزشکی نیازی برای اولین بار در ایران بکار گرفته شده است این است که بیمار از فردای روز عمل جراحی قادر به حرکت خواهد بود

نکاتی برای پیشگیری از پارگی رباط

گرم کردن و حرکات کششی قبل از ورزش، افزایش تدریجی تمرین‌ها و آمادگی ورزشکار نکات مهمی هستند که مربیان ورزشی باید همه آنها را رعایت کنند.

مربیان باید به ورزشکاران آموزش‌های مناسبی بدهند تا از برخورد آنها هنگام ورزش و با یکدیگر یا لگد زدن به ساق پا یا زانو خودداری کنند.

در مورد میانسالان، نشستن دو زانو روی زمین و بلند شدن سریع ممکن است باعث پارگی منیسک شود.

افزایش سن و آرتروز و تغییرات مکانیکال، منیسک و رباط‌ ها را مستعد پارگی می‌کند.

با کم کردن وزن، استفاده از صندلی و توالت فرنگی و تختخواب و به طور کلی کم کردن فشار به زانوها، می‌توان جلوی آسیب به منیسک و رباط‌ها را گرفت.

منبع:دکتر حسین زاده,پزشکی نیازی

تماس