images (2)

تزریق چربی یا پیوند چربی به معنای برداشتن چربی قسمتی از بدن فرد و تزریق آن به نقطه مورد نیاز دیگر از بدن همان فرد است.این كار به اصطلاح عمل تزریق چربی یا پیوند چربی خودی گفته می شود تزریق چربی ماندگاری قابل ملاحظه ای دارد.به طوریکه بخشی از ان ( که بسته به افراد مختلف متفاوت است ) تا سالها در صورت نداشتن رژیم سخت باقی می ماند.ماندگاری بافت چربی در محل هایی که حرکت کمتر است مانند گونه ها و زیر چشم بیشتر و در نواحی که دائم  حرکت دارند مانند خط خنده و اطراف دهان کمتر است .

مراحل

پس از ضدعفونی کردن ناحیه ی مورد نظر برای برداشت چربی، بیحسی موضعی با تزریق داروی بیحسی داده شده، سپس با استفاده از سرنگ های مخصوصی که سرسوزن های خاصی به نام "کانولا" به آنها متصل شده است، چربی از بدن خارج می شود. چربی استخراج شده با سرم شستشو داده می شود و خون و سایر مواد از آن جدا می شود و پس از ضدعفونی و بیحس کردن ناحیه ی مورد نظر برای ترمیم، تزریق با "کانولا"های مخصوص انجام می پذیرد. کل این موارد در زمانی بین 2 تا 4 ساعت صورت می پذیرد که این زمان بسته به حجم چربی موردنیاز و منطق درمان متفاوت است. برای بهبود نتایج و طولانی تر ماندن  تزریق چربی می توان از ترکیب پی آر پی (پلاسمای غنی شده از پلاکت) با چربی نیز استفاده کرد و این مخلوط را تزریق کرد.

عوامل موثر در ماندگاری تزریق

۱- انتخاب محل دهنده چربی مناسب

۲-میزان عروق و تحرک محل گیرنده چربی

۳-میزان تماس بافت چربی با هوا ، خون و لیدوکایین

۴-تکنیک گرفتن و تزریق چربی

۵- میزان چربی تزریق شده

سن مناسب

همان طور که گفته شد با افزایش سن حجم چربی وعضلات صورت کمتر می شود و این مساله خود را به صورت لاغری صورت، گودی زیر چشم، چینهای اطراف دهان و مشخص شدن اسکلت صورت نشان می دهد. در این حالت با استفاده از تزریق ژل و چربی ا میتوان این تغییرات را اصلاح کرد و استفاده از آن برای جوان سازی صورت مخصوصا در افراد بالای 35 تا 40 سال کمک کننده است.

معایب

تزریق ژل و چربی حتما باید توسط متخصص کارآمد و حرفه ای انجام شود، زیرا متخصص باید مراقب باشد که این تزریق ها وارد رگ نشود چون ممکن است باعث کوری یا صدمات دیگر شود. توصیه می شود چربی به غشاء میانی پوست هم تزریق نشود زیرا ممکن است باعث تصلب بافتها شود. همچنین به علت عدم امکان تزریق به صورت سطحی تصحیح چروکهای خیلی ظریف و سطحی و یا اسکارهای کوچک امکانپذیر نمی باشد.

زمان ماندگاری

تزریق ژل و چربی از ماندگارترین پركننده ها است. اما علت آنكه چنین تصوری رواج یافته است این است كه معمولاً به بیمار توضیح داده نمی شود كه ممكن است برای رسیدن به نتایج قابل قبول نیاز به چندین مرحله  باشد زیرا تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی سلول ها از یك محل برداشته شده و به محلی كه دچار كمبود است پیوند می شود و مانند هر پیوندی امكان قبول پیوند صد درصد نیست به این معنی كه در مطالعات مختلف مشخص شده است كه بین 30تا70 درصد سلول های چربی زنده می ماند.حال اگر 30درصد سلول ها زنده بماند بیمار نیاز به جلسات بیشتر تزریق چربی دارد واگر70 درصد زنده بماند بیمار ممکن است از یک جلسه تزریق چربی هم رضایت داشته باشد; اما هر مقدار سلولی که زنده بماند و در محل باقی بماند معمولاً سال های سال ماندگاری خواهد داشت.

هزینه

هزینه تزریق ژل و چربی به نوع و شرکت سازنده ژل  مصرفی و مقدار ماده یا تعداد تزریق‌های لازم برای رسیدن به نتیجه دلخواه بستگی دارد.این عمل تقریبا بدون عوارض بوده و بیمار نیاز به استراحت طولانی مدت در خانه و مواظبت ندارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)