تشخیص،علائم و درمان پارگی تاندون کشکک زانو

مهمترین علامت پارگی تاندون کشکک احساس یا شنیدن صدای پاره شدن تاندون است. بدنبال آن درد و تورم در ناحیه ایجاد میشود. دیگر علائم عبارتند از :

  • فرو رفتگی پوست درست در زیر استخوان کشکک یعنی جایی که تاندون به استخوان میچسبد.
  • خونمردگی در محل
  • حساسیت به فشار در محل
  • بالا رفتن کشکک به بالاتر از محل طبیعی خود
  • عدم توانایی فرد در مستقیم کردن زانو
  • مشکل در راه رفتن

تشخیص پارگی تاندون کشکک زانو

در رادیوگرافی ساده بالا رفتن کشکک مشخص میشود. ام آر آی میتواند برای تشخیص پارگی تاندون کشکک هم استفاده شود.

درمان پارگی تاندون کشکک زانو

 انتخاب نوع درمان پارگی تاندون کشکک توسط پزشک ارتوپد با در نظر گرفتن عوامل متعددی مثل علت پارگی، نوع پارگی، سن بیمار، درجه فعالیت بیمار و عوامل دیگر متغییر است.

درمان بدون جراحی پارگی تاندون کشکک زانو

این درمان پارگی تاندون کشکک معمولاً برای پارگی های کوچک و ناقص استفاده میشود. در این روش درمانی با استفاده از یک بریس که دور ران و زانو و ساق بسته میشود زانو در حالت مستقیم نگه داشته شده و به آن تا حدود 6-3 هفته اجازه خم شدن نمیدهند. بعد از آن نرمش هایی برای بهبود دامنه حرکت زانو و تقویت عضله چهارسر ران به بیمار آموزش داده شده و توسط بیمار اجرا میشود.

جراحی پارگی تاندون کشکک زانو

اکثر کسانی که دچار پارگی تاندون کشکک شده اند نیاز به جراحی دارند. این جراحی بصورت ترمیم محل پارگی است. عمل جراحی پارگی تاندون کشکک هر چه زودتر انجام شود نتیجه درمان بهتر است. تاخیر در درمان موجب فاصله گرفتن دو طرف پارگی شده و بهم رساندن مجدد آنها را بسیار مشکل میکند.

اگر بیش از یک ماه از پارگی گذشته باشد بهم رساندن دو سر پارگی ممکن است ناممکن باشد. در این موارد پزشک جراح ممکن است از محل دیگری از بدن بیمار تاندون گرفته و در محل پارگی پیوند بزند.

برای آشنایی با علل پارگی تاندون کشکک زانو بر روی لینک کلیک کنید

منبع:ایران ارتوپد

تماس