تشخیص و درمان دارویی پوکی استخوان

دارو درمانی پوکی استخوان

بعضی داروها موجب کند شدن روند کاهش استخوان می‌شوند. داروهای دیگری نیز هستند که ممکن است پوکی استخوان را درمان کنند، گرچه تاثیربخشی آنها هنوز مورد بررسی می‌باشد. قبل از آغاز هرگونه دارو درمانی درباره فواید و ضررهای آن با پزشک خود صبحت کنید.

کلسیم کافی در برنامه غذایی خود بگنجانید، کلسیم کافی می‌تواند موجب پیشگیری و درمان پوکی استخوان شود.از این رهنمودها استفاده کنید.

میزان توصیه شده مصرف کلیسم در هر روز برای بانوان بین سنین ۱۱ تا ۲۴ سال هستند ۱۲۰۰ – ۱۵۰۰ میلی‌گرم، برای زنان باردار یا شیر می‌دهند ۱۲۰۰ – ۱۵۰۰ میلی گرم، برای آنهایی که ۲۵ تا ۴۹ ساله هستند (قبل از یائسگی) ۱۰۰۰ میلی‌گرم، برای آنهایی که ۵۰ تا ۶۴ ساله هستند (بعد از یائسگی) ۱۰۰۰- ۱۵۰۰ میلی‌گرم و برای آنهایی که ۶۵ ساله و به بالا هستند ۱۵۰۰ میلی‌گرم می‌باشد.

تشخیص پوکی استخوان

تست سنجش تراکم، بدون درد و بدون ضرر است و حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد. اگر شما خانمی هستید که میزان خطر ابتلا به پوکی استخوان برای شما زیاد است، بهتر است قبل از یائسگی تست سنجش تراکم استخوان را انجام دهید.

انجام رادیوگرافی ساده برای تشخیص پوکی استخوان معتبر نیست زیرا زمانی رادیوگرافی پوکی استخوان را نشان می دهد که شما حداقل ۲۰ درصد تراکم بافت استخوانی خود را از دست داده باشید.

تست سنجش تراکم استخوان معتبر روش دِگزا است که مقدار تراکم استخوانی که مقدار تراکم استخوان در مناطقی که خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان زیادتر است را بررسی می کند و با مقایسه با تراکم استخوان هم سن و هم جنس شما، به شما کمک می کند اطلاعات مناسبی در مورد وضعیت استخوانهای خود داشته باشید.

منبع:دانشنامه.رشد

تماس