تشخیص و درمان دردهای ستون فقرات ۱

درد ستون فقرات يا درد پشت يكي از شايع‌ترين شكايات از سوي بيماران مراجعه‌كننده به مراكز درماني است و تقريبا 90 درصد از افراد در طول زندگي خود، درد ستون فقرات را تجربه مي‌كنند.

دكتر ناهيد كيان‌مهر، فوق تخصص روماتولوژي و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با جام‌جم مي‌گويد: ستون فقرات به عنوان بخش اصلي استخوان‌بندي بدن انسان، توانايي چرخيدن و خم شدن را فراهم مي‌سازد.

وي مي‌افزايد: بين مهره‌هاي ستون فقرات كه به وسيله مفصل‌هاي كوچكي به هم متصل مي‌شوند، ديسك‌ها قرار دارند كه از وارد آمدن فشار بيش از حد به مهره‌ها و آسيب جلوگيري مي‌كنند، ولي ضربات و فشار‌هاي بيش از حد به ديسك باعث خروج ماده ژلاتيني مياني آن مي‌شود كه مي‌تواند باعث آسيب عصبي و ايجاد درد شود.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اين كه همه اجزاي ستون فقرات از جمله اعصاب، مفاصل، عضلات، تاندون‌ها و ليگمان‌ها (كشيدگي رباط‌ها) مي‌توانند باعث درد شوند، درد پشت يا ستون فقرات را به 4 قسمت درد گردن، درد تنه، درد قسمت تحتاني يا كمر و درد ناحيه دنبالچه تقسيم مي‌كند و مي‌گويد: ممكن است بيماران از يك درد مبهم يا شديد در ناحيه پشت بدن شكايت كنند كه اين درد مي‌تواند به اندام‌هاي تحتاني يا فوقاني انتشار پيدا كند و از علائم همراه ديگر آن مي‌توان از بروز ضعف عضلاني و اختلال حس به صورت گز‌گز و يا بي‌حسي نام برد.

مشاهده فیلم

منبع

تماس