تشخیص و درمان شکستگی گردن استخوان بازو

شکستگی قسمت های بالایی استخوان بازو بطور شایعی در زنان مسن دیده میشود. در این افراد ناحیه سر و گردن استخوان بازو دچار پوکی شده و بدنبال زمین خوردن به راحتی شکسته میشود. قطعات شکستگی گردن استخوان بازو ممکن است با جابجایی کم باشند و یا ممکن است زیاد جابجا شده باشند. خط شکستگی گردن استخوان بازو ممکن است یکی بوده که در آن سر استخوان بازو از تنه جدا میشود و یا ممکن است چند خط شکستگی ایجاد شود و ناحیه بالایی استخوان بازو به چند قطعه تبدیل شود.

انواع شکستگی گردن استخوان بازو

  • گاهی اوقات شکستگی گردن استخوان بازو بخصوص در افراد مسن ممکن است قطعات شکسته شده در هم فرو روند. به این نوع شکستگی ها ایمپکتد Impacted یا در هم فرو رفته میگویند. و گاهی اوقات بخصوص در جوانترها این قطعات کاملا از یکدیگر جدا میشوند.
  • گاهی اوقات ممکن است شکستگی گردن استخوان بازو همراه با دررفتگی سر استخوان بازو از درون حفره گلنوئید (دررفتگی مفصل شانه) باشد. به این نوع آسیب ها شکستگی- دررفتگی شانه میگویند. گاهی اوقات تشخیص دررفتگی همراه با شکستگی مشکل است و در صورتیکه فقط شکستگی دیده شود و دررفتگی همراه تشخیص داده نشود درمان بیمار با عوارض زیادی همراه خواهد شد.
  • خط شکستگی گردن استخوان بازو ممکن است یکی باشد و در این حالت استخوان بازو به دو قطعه تبدیل میشود. یکی سر استخوان و دیگر تنه استوان بازو ولی گاهی اوقات خط شکستگی بیش از یکی است و در این حال ممکن است قسمت بالایی استخوان بازو به سه یا چهار قطعه تبدیل شود.

تشخیص شکستگی گردن استخوان بازو

مهمترین علامت شکستگی گردن استخوان بازو درد در ناحیه بالای استخوان بازو و ناحیه شانه است. فشار دادن این محل با دست موجب تشدید درد میشود. حرکت شانه هم میتواند شدت درد را بیشتر کند. گاهی اوقات شکستگی گردن استخوان بازو و بخصوص در مواقعی که قطعات شکسته شده در هم فرو میروند، بیمار ممکن است درد زیادی را احساس نکرده و حتی بتواند شانه خود را حرکت دهد. در این شکستگی معمولا شانه متورم میشود.

علامت دیگر شکستگی گردن استخوان بازو ایجاد خونمردگی در ناحیه شانه و بازو است که معمولا بعد از گذشت چند روز از شکستگی دیده میشود. در چند روز بعد از شکستگی وسعت این خونمردگی بتدریج بیشتر شده و به طرف پایین بازو و حتی آرنج کشیده میشود. بیماران مبتلا به شکستگی گردن استخوان بازو معمولا از دیدن وسعت خونمردگی پوستی وحشت زده میشوند ولی باید به آنها اطمینان داد که این خونمردگی پوستی نتیجه طبیعی شکستگی است و بعد از مدتی به توسط خود بدن جذب میشود.

 رادیوگرافی ساده میتواند شکستگی گردن استخوان بازو را مشخص کند. گاهی اوقات برای مشخص شدن تعداد قطعات شکسته شده و یا میزان و جهت جابجایی قطعات از سی تی اسکن استفاده میشود.

درمان شکستگی گردن استخوان بازو

همان طور که گفته شد شکستگی گردن استخوان بازو  بیشتر در افراد مسن ایجاد میشود. شانه این افراد تحمل زیادی به بیحرکتی ندارد به این معنی که بعد از مدت کوتاهی بیحرکتی بسرعت دچار خشکی میشود. پس اساس درمان شکستگی گردن استخوان بازو اینست که هر چه زودتر حرکات شانه شروع شوند. درمان این نوع شکستگی گردن استخوان بازو گاهی اوقات نیاز به عمل جراحی ندارد و گاهی اوقات درمان نیازمند جراحی است.

شکستگی گردن استخوان بازو در بیش از نیمی از موارد بدون جابجایی است. در این موارد درمان غیر جراحی انجام میشود. در مواردی که قطعات شکسته شده جابجایی دارند اگر این قطعات بیش از یک سانتیمتر جابجا شده باشند یا بیش از 45 درجه زاویه دار شوند درمان نیازمند عمل جراحی است.

درمان جراحی شکستگی گردن استخوان بازو

در این روش پزشک ارتوپد پس از کنار زدن پوست و عضلات قطعات شکسته شده را در کنار یکدیگر قرار داده و آنها را به توسط پیچ و پلاک به یکدیگر فیکس میکند. در افراد مسن و در مواردی که قطعات شکسته شده زیاد و با جابجایی زیاد باشند یکی از روش های جراحی، خارج کردن سر و گردن استخوان بازو و جایگزین کردن آن با یک مفصل مصنوعی است.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

تشخیص و علائم شکستگی تنه استخوان بازو

                                       عوارض مهم شکستگی استخوان بازو

                                                                جراحی شکستگی استخوان بازو

تماس