تشخیص و راههای درمان گردن درد

گردن درد  ممکن است بر اثر نشستن یا خوابیدن در یک وضعیت به مدت طولانى به‌وجود آید. البته گردن درد ممکن است ناشى از یک بیمارى ویروسى یا آسیبى مثل به عقب پرت شدن گردن هم باشد.

در درمان گردن درد، مراجعه به متخصص  درمان گردن درد( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) در اکثر موارد بهترین راه حل است که شامل دو مرحله تشخیص گردن درد و درمان گردن درد است.

 تشخیص گردن درد

همواره با توجه به علل گردن درد، روش درمانی و توانبخشی انتخاب می شود. بنابراین معاینه صحیح و تشخیص گردن درد نقش اساسی در درمان  گردن درد را بازی می کند. متخصص درمان گردن درد( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) در مورد گردن شما سوالاتی می پرسد و حتی ممکن است در مورد سایر بیماری های شما سوال کند تا یک سابقه کامل از مشکل فعلی شما به دست آورد. سپس چندین تست فیزیکی روی شما اجرا می کند که می تواند شامل ارزیابی دامنه حرکتی گردن، نقاط حساس به لمس یا فشار، عملکرد اعصاب و عضلات و حتی حرکات دست و پا باشد.

در صورتی که متخصص درمان گردن درد( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) به آسیب های استخوانی مشکوک باشد دستور عکس رادیوگرافی ساده (X-Ray) خواهد داد. این تکنیک به او کمک می کند تا تشخیص گردن درد  قطعی کند. بیمارانی که به ارزیابی های دقیق تر احتیاج دارند ممکن است یکی از دستورات زیر برایشان داده شود:

( MRI( magnetic resonance imaging ): ارزیابی طناب نخاعی و ریشه های عصبی

( CT ( computed tomography ): ارزیابی دقیق تر استخوان ها و کانال نخاعی

( Myelogram ): ارزیابی کانال نخاعی و ریشه های عصبی

( EMG ( electromyogram ): ارزیابی عملکرد عضلات و اعصاب

همچنین ممکن است متخصص درمان گردن درد( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) از شما بخواهد برای تشخیص گردن دردآزمایش خون بدهید.

 درمان گردن درد

هر چند درمان گردن درد وابسته به تشخیص گردن درد است ولی بیشتر بیماران به طور موفقیت آمیزی با استراحت، بی حرکت کردن گردن، دارودرمانی، فیزیوتراپی و ورزش درمان می شوند. برای مثال:

– اگر گردن درد به دلیل التهاب و به دنبال کشیدگی عضلات و لیگامان ها ایجاد شود، با استراحت و داروهای ضد التهاب گردن  درد فروکش می کند.

– اگر گردن درد مزمن شده باشد، با  یک برنامه توانبخشی منظم شامل تمرینات ورزشی ویژه درمان می شود

– اگر گردن درد به دلیل ضعف و وضعیت های غلط باشد، با فیزیوتراپی، ورزش و اصلاح وضعیت بدنی درمان می شود.

درمان جراحی گردن درد

تعداد کمی از بیماران  برای درمان گردن درد نیاز به جراحی پیدا می کنند. جراحی در مواقعی انجام می شود که فشار روی طناب نخاعی یا ریشه های عصبی باشد و یا کانال نخاعی تنگ شده باشد و یا دیسک بیرون زدگی شدید پیدا کرده باشد. گاهی پس از ضربه برای ثابت کردن مهره شکسته شده،  برای درمان گردن درد جراحی انجام می شود.

بنابراین گردن درد هیچ گونه نگرانی و استرس ندارد، زیرا در صورت تشخیص صحیح گردن درد  به راحتی و با صبر و حوصله بیمار در هر مرحله ای که باشد قابل درمان است. با این حال هر چه زودتر اقدامات درمان گردن درد را  شروع کنید به همان میزان نتیجه سریعتر و مطلوب تری خواهید گرفت.

برای آشنایی با پیشگیری از گردن درد بر روی لینک کلیک کنید

منبع:آفتاب.بچه شمرون

تماس