[sbu_post_image]

عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) در اطاق عمل انجام میشود. برای اینکه بهتر با اطاق عمل آشنا شوید به شما توصیه میشود مقاله اطاق عمل چیست را مطالعه کنید. در اطاق عمل و در حین انجام عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)، مراقبت ها و اقدامات مختلفی برای بیمار انجام میشود. مهمترین آنها عبارتند از

تزریق خون و تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

تعویض مفصل لگن که به آن مفصل ران هم میگویند، مانند هر عمل جراحی دیگر با خونریزی همراه است. مقدار این خونریزی میتواند از چند صد سی سی تا حد لیتر باشد. قبل از شروع عمل جراحی، مقداری خون برای بیمار آماده میشود تا در صورت زیاد بودن خونریزی در حین عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) مصرف شود.

روش دیگر (که در افرادی استفاده میشود که بیماری زمینه ای داخلی ندارند) اینست که چند هفته قبل از جراحی، از بیمار خون گرفته میشود و این خون در بانک خون نگهداری میشود تا در حین جراحی اگر لازم بود برای بیمار استفاده شود. در مدت این چند هفته بین دادن خون و عمل جراحی بدن فرد خون سازی کرده و خون داده شده را جبران میکند.

بیهوشی یا بیحسی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

لازمه عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) از بین بردن درد ناشی از جراحی است و این کار توسط متخصص بیهوشی انجام میشود. پزشک متخصص بیهوشی از یکی از دو روش معمول برای از بین بردن درد جراحی استفاده میکند.

با استفاده از داروهای تزریقی و یا تنفسی خاص، بیمار را کاملا بیهوش میکند و یا با تزریق داروی خاصی در ناحیه ستون مهره بیمار، هر دو اندام تحتانی را از کمر به پایین بیحس میکند. پزشک متخصص بیهوشی با در نظر گرفتن عوامل مختلف، بهترین روش بیحسی را برای بیمار بکار میبرد.

کنترل فشار خون و تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

در هر دو این روشها کنترل فشار خون اهمیت زیادی دارد. کنترل دقیق فشار خون با تنظیم دقیق مقدار سرم و خونی که در موقع عمل جراحی به بیمار مبتلا به تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) داده میشود میسر است.

دانستن اینکه بدن بیمار برای حفظ فشار خون به چه مقدار سرم و خون در حین عمل جراحی نیاز دارد مستلزم دانستن مقدار خروجی مایعات بدن یعنی مقدار ادرار است. اندازه گیری مقدار ادرار بیمار برای محاسبه مقدار سرم مورد نیاز بسیار مهم است.

برای این کار ادرار بیمار باید توسط لوله ادراری که به آن سوند ادراری گفته میشود به یک کیسه پلاستیکی که به آن کیسه ادراری گفته میشود هدایت و جمع آوری و سپس اندازه گیری میشود. پس در بسیاری از اعمال جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) ممکن است قبل از شروع جراحی برای بیمار سوند ادراری گذاشته شود.

مراقبت از دستگاه گوارش و تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

معده بیماری که برای انجام عمل جراحی آماده میشود باید خالی باشد چون بر اثر داروهای بیهوشی و یا لوله ای که پزشک متخصص بیهوشی برای تنفس مصنوعی درنای بیمار میگذارد ممکن است بیمار اغ زده و استفراغ کند. اگر معده حاوی مواد غذایی باشد این مواد در موقع استفراغ میتوانند به دستگاه تنفس بیمار وارد شده و موجب خفگی او شوند.

پس لازمه یک بیهوشی موفق، خالی بودن معده بیمار است. برای این منظور بیمار باید از حدود هشت ساعت قبل از جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) از خوردن و آشامیدن اجتناب کند. حتی در مواردی هم که تصمیم به عمل جراحی با بیحسی موضعی یا منطقه ای است به علت اینکه ممکن است در حین جراحی نیاز شود تا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد، باید اقدامات ذکر شده انجام شود.

عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

برای جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)، پزشک معالج بیمار را یا در حالت دراز کشیده به پشت عمل میکند و یا او را به روی شانه خوابانده و بعد عمل جراحی را انجام میدهد. با شکاف دادن پوست و عضلات به نحوی که کمترین آسیب به این بافتها وارد شود مفصل ران در دید مستقیم پزشک ارتوپد قرار میگیرد.

کپسول مفصلی باز شده و سپس سر استخوان ران که تخریب شده است خارج میشود. باقیمانده غضروف آسیب دیده ایکه سطح داخلی استابولوم را میپوشاند خارج میشود و سپس مفصل مصنوعی در محل کارگذاشته میشود.

مفصل مصنوعی لگن دو قسمت عمده دارد. یک قسمت که مانند یک کاسه و از جنس پلاستیک مخصوص است که آن را در داخل استابولوم قرار میدهند و قسمت دیگر، جایگزین سر استخوان ران است که فلزی بوده و از راه دسته ایکه به آن متصل است به تنه استخوان ران متصل میشود. تنوع مفاصل مصنوعی که امروزه از آنها استفاده میشود بسیار زیاد است ولی میتوان آنها را به دو دسته کلی تقسیم کرد.

در یک دسته، کاسه پلاستیکی و سر فلزی با استفاده از چسب مخصوصی به نام سیمان ارتوپدی به استخوان های مربوطه متصل میشوند و در دسته دیگر کاسه پلاستیکی در درون کاسه دیگری از جنس فلز قرار گرفته و این کاسه فلزی و سر فلزی با تمهیدات خاصی ( فلز کاری مخصوص در فلز بکار برده شده) مستقیما به استخوان متصل شده و میچسبد. به نوع اول، مفصل مصنوعی سیمانی و به نوع دوم، مفصل مصنوعی بدون سیمان میگویند.

پس از عمل جراحی تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

بعد از پایان جراحی بیمار مبتلا به تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن) به اطاق مخصوصی در جنب اطاق عمل ( ریکاوری) منتقل میشود. در این محل بیمار به مدت یک تا دو ساعت تحت نظر دقیق متخصص بیهوشی و پرستاران مجرب قرار میگیرد تا موقعیکه وضعیت عمومی بیمار مانند سطح هوشیاری و فشار خون و وضعیت تنفس و دیگر موارد به وضع مطلوب و پایداری برسد. سپس بیمار به بخش ارتوپدی منتقل میشود.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

جراحی آرتروز مفصل لگن (ران)

                               مفصل مصنوعی لگن چیست

                                                          عمر مفصل مصنوعی لگن

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس