توصیه هایی پیش از جراحی تعویض مفصل زانو

آمادگی بدنی و روانی برای جراحی

به منظور دستیابی به نتیجه ای مطلوب پس از جراحی لازم است که پیش از عمل آمادگی ذهنی و بدنی لازم برای این کار و مراقبتهای پس از آن را داشته باشید. تصمیم شما مبنی بر انجام این عمل نشان‌دهنده تمایل شما برای داشتن زندگی راحت‌تر و بدون درد و مشکل است پس می‌بایست با ایجاد آمادگیهای لازم در خود به کسب نتیجه رضایتبخش از عمل جراحی کمک کنید. انجام دستورات ذیل و ایجاد تغییرات ضروری سبب تسریع دوران نقاهت شما پس از عمل جراحی می‌شود.

کاهش وزن

در صورتی که پزشک شما تشخیص داده است که وزن شما بیشتر از حد طبیعی است می‌بایست برای کاهش آن حداکثر تلاش خود را انجام دهید. لازم به توضیح است که هر بار که شما در هنگام راه رفتن قدم برمی‌دارید، فشاری برابر ۲ برابر وزن بدنتان بر روی پایی که روی زمین قرار گرفته، وارد می‌آید، حال اگر این فشار بیش از حد تحمل باشد سبب ایراد آسیب به مفصل جدید و ساختارهای اطراف آن و همچنین دیگر زانوی شما می‌شود.

تغذیه متعادل

جهت نتیجه گیری خوب، بسیار مهم است که رژیم غذایی خود را متعادل سازید و از استفاده بیش از حد هر کدام از گروههای غذایی خودداری کنید.

متوقف کردن سیگار کشیدن

سیگار کشیدن سبب افزایش ریسک بروز اشکالات ریوی بعد از عمل شده و باعث کاهش سرعت روند بهبود و ترمیم استخوان و دیگر بافتها می‌شود. درصورتیکه سیگار می‌کشید، به شما توصیه می‌کنیم که این عادت خود را پیش از عمل ترک نمایید چراکه ترک سیگار می‌تواند بیشترین تأثیر را در بهبود سلامت عمومی شما داشته باشد.

الکل

درصورتیکه از نوشیدنیهای الکلی استفاده می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم که پیش از عمل نوشیدن الکل را متوقف سازید چرا که الکل سبب بروز اختلال در جذب برخی داروها در بدن می‌شود، این اثر شامل داروهای بیهوش کننده و کاهش درد نیز می‌شود که جزء گروههای دارویی مهم زمان جراحی و بستری بودن در بیمارستان می‌باشند.

از نوشیدن الکل پسی از جراحی نیز می‌بایست خودداری کنید چرا که شما احتیاج دارید پس از عمل تمام تمرکز خود را بر انجام تمرینات و رعایت نکات ضروری بگذارید که نوشیدن الکل این امر را مختل می‌سازد، حتی در مواردی مشاهده شده نوشیدن الکل پس از عمل سبب زمین خوردن و افتادن بیمار و آسیب مفصل جدید شده است.

بازتوانی قلبی – عروقی

پیش از جراحی، درد زانو سبب کاهش فعالیتهای روزانه شما شده و شما را در انجام ورزشهای معمولی نیز با محدودیت مواجه می‌کند، این در حالیست که شما پس از عمل هر روز می‌بایست تمرینات فیزیوتراپی خود را تحت نظر گروه درمانی انجام دهید، لذا لازم است به شکلی آمادگی قلبی – عروقی این کار را نیز داشته باشید. پس به شما توصیه می‌شود با مشورت پزشک خود پیش از جراحی به انجام برخی تمرینات بپردازید. در این حالت انجام تمرین در آب بهترین گزینه است چرا که تمرین در آب در عین جلوگیری از اعمال فشار بر روی مفصل دردناک، اجازه انجام تمرینات افزایش دهنده توان قلبی-عروقی را به شما می‌دهد.

مراقبت از دندانها

علیرغم اینکه بروز عفونت پس از عمل تعویض مفصل شایع نمی‌باشد ولی ممکن است در اثر ورود باکتری به خون در جایی دیگر از بدن، این عفونت ایجاد شود، لذا لازم است درصورتیکه مشکلی در دندانهای خود دارید پیش از عمل به آن رسیدگی نمایید.

منبع:کلینیک امید

تماس