مفصل زانو داراى دو غضروف نيم‌هلالى است که ممکن است يکى از آنها جابه‌جا يا پاره شود. جابه جایی غضروف زانو معمولا  در حوادث ورزشى مانند شوت اشتباهي، سر خوردن از سرازيرى يا چرخش بدن هنگامى که سنگينى بدن روى پاها قرار دارد رخ مى‌دهد.

علائم و نشانه ها

۱. مصدوم ممکن است اظهار کند که از يک درد شديد تهوع‌آور در اطراف زانو (بيشتر در قسمت داخل) رنج مى‌برد.

۲. زانوى صدمه‌ديده به حالت خم شده باقى مى‌ماند و مصدوم نمى‌تواند زانوى خود را راست کند.

۳- ممکن است  زانوی فرد اسیب دیده بر اثر جمع شدن مايع، مفصل زانو ورم کند.

درمان

فردی که دچار اسیب دیدگی غضروف زانو شده باید خیلی زود به بیمارستان منتقل شود و تحت درمان قرار بگیرد. برای رساندن مصدوم به بیمارستان رعایت این نکات ضروری می باشد:
۱- مصدوم را در راحت‌ترين وضعى که حس مى‌کند قرار دهيد.نبايد به ترکيب زانوى خم شده دست بزنيد يا کوشش کنيد که آن را در وضعيت اول برگردانيد.

۲. اطراف زانو به اندازه کافى بالشتک نرم بگذاريد و مطمئن شويد که بالا و پائين زانو خوب پوشانده شده است. روى آن باند بپيچيد و آن را محکم گره بزنيد تا زانو را به همان وضع که هست نگهدارد اما نه آنقدر محکم که باعث ناراحتى مصدوم شود يا روى گردش خون تأثير بگذارد.
اگر لازم آمد براى بى‌حرکت کردن زانوى صدمه ديده پاى آسيب‌ديده را روى پاى سالم قرار دهيد و آن را از ناحيهٔ قوزک و کف پاها باندپيچى کنيد يا اينکه يک بالش زير و دور پا بگذاريد.
۳. مصدوم را به‌صورتى که وضعيت درمانى آن حفظ شود به بيمارستان انتقال دهيد.
درمان اسیب دیدگی غضروف زانو معمولا با آتل بندی و استراحت می باشد اما بنابر تشخیص پزشک معالج و نوع و شدت اسیب دیدگی درمان جراحی صورت می گیرد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب آسیب دیدگی غضروف کشکک زانو را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جابجایی  غضروف زانو مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس