جراحي ديسك گردن و علت آن

پارگی دیسک گردن سه نوع علامت ایجاد می‌کند : گردن درد ، درد اندام فوقانی و علایم فشار بر نخاع. شایع‌ترین محل پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای گردن در قسمت پایینی گردن یعنی بین مهره‌ای پنجم و ششم گردنی و نیز مهره ششم و هفتم گردنی است .

درد بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن گاهی به یکباره هنگام فعالیت دامن زننده به درد شروع می‌شود، اما بیماران معمولاً پس از فعالیت تحریک کننده، به ویژه فردای روز فعالیت، از سفتی و درد رنج می‌برند. علائم دیسک گردن غالباً در نتیجه حالت‌های اندامی مستمری چون مطالعه، رانندگی، کار با رایانه یا تماشای تلویزیون تشدید می‌شوند. انجام فعالیت‌های درگیر کننده‌ی بازوها در جلوی بدن (مانند آشپزی، اتو کردن، جارو کشیدن و …)، نشستن طولانی مدت (به ویژه با قوز کردن)، بلند کردن اشیاء و حرکات خاص گردن شامل چرخش، خم کردن به طرفین، خم کردن به جلو یا عقب باعث وخیم‌تر شدن علایم دیسک گردن می‌شود. عطسه کردن نیز موجب تشدید علائم می‌شود. بیماران مبتلا به فتق و پارگی دیسک گردن غالباً با سفتی و دردی مواجه هستند که صبح‌ها هنگام برخاستن از خواب شدیدتر می‌شود. در این مقاله به بحث علائم و علل دیسک گردن و درمان آن می پردازیم.

علت پارگی ديسك گردن این است که در حلقه فیبری در دیسک ترک‌هایی بوجود می‌آید و سرانجام هسته‌ دیسک از طریق یکی از این ترک‌ها به بیرون می‌ریزد درصورتی‌که ضایعه خفیف باشد پارگی فقط باعث بروز علائم گردن درد  می‌شود زیرا دیسک به لیگامان طولی عقبی فشار وارد می‌آورد . در صورتی که بیرون زد گی دیسک بیشتر شود باعث فشار به ریشه عصبی و یا نخاع می‌شود .

جراحي ديسك گردن

بسیاری از بیمارانی که دیسک گردن دارند حتی بدون درمان خوب می شوند اما عوارض دیسک گردن وجود دارد و برای کسانی که درد دیسک گردن آن ها ادامه پیدا می کند درمان های متعددی  از جمله  جراحی وجود دارد

جراحی برای درمان دیسک گردن توسط دو تکنیک عمل جراحی از جلو ویا عمل جراحي از طریق پشت گردن توسط جراح ستون فقرات صورت می گیرد. در جراحي ديسك گردن یک برش به صورت عرضي در جلوي گردن داده مي‌شود . پس از كنار زدن عضلات و عروق، مهره ها و ستون فقرات گردن دیده میشود .

با استفاده از راديوگرافي حين عمل محل ديسك پاره مشخص مي‌شود با کمک ميكروسكوپ جراحي، ديسك معيوب تخليه شده زوائد استخواني كه باعث فشار روي نخاع يا ريشه‌هاي عصبي شده‌اند برداشته مي‌شوند. ديسك تخليه شده به وسيله پروتز یا دیسک مصنوعی جايگزين مي‌شود. اين پروتز باعث براي جوش خورن مهره‌ها مي‌شود.

علت دیسک گردن

پارگی ديسك گردن می‌تواند بعلت ساییدگی تدریجی و پارگی خود به خود در حلقه فيبر ی بوجود می آید . در ترکهای کوچکی که در ديسك گردن بوجود می آید ٬ بیماران چندین دوره دردهای خفیف گردن ممکن است داشته باشند . در حرکت شدید خم شدن گردن ٬ هسته مرکزی دیسک به لبه پشتی الیاف حلقوی دور خود فشار آورده و آنرا اگر ضعیف شده باشد پاره می‌کند و به ریشه عصبی مربوط به آن دیسک فشار وارد می‌آورد.

علت اصلی درد گردن و اندام فوقانی به علت فشار دیسک بیرون زده به روی لیگامان یا ریشه عصبی می باشد . اما علاوه بر آن تورم ریشه عصبی در اثر آزاد شدن مواد شیمیایی که اصطلاحا رادیکولیت ( التهاب ریشه عصبی ) نامیده میشود نیز یکی از عوامل مهم ديسك گردن ایجاد درد بحساب می‌آید و بنابرین نمی‌توان فقط وجود فشار روی نخاع و یا ریشه عصبی را تنها علت دیسک گردن و ایجاد درد دانست.

آزاد شدن فاکتور التهابی TNF که بطور عمده از پارگی ديسك گردن حاصل می‌شود خود باعث تخریب و نکروز بقیه دیسک شده و باعث التهاب و درنتیجه باعث ایجاد درد می شود . همچنین در بعضی گزارش‌های علمی عوامل ژنتیک و جهش ژنی در ایجاد فتق ديسك گردن و درمان بدون جراحی دیسک گردن موثر شناخته شده اند .

برای آشنایی با درمان دیسک گردن  بر روی لینک کلیک کنید.

منبع:ایران ارتوپد.اسحاقی

تماس