28498_725

 آرتروز زانو

تعویض سطوح مفصلی می تواند مشکل زانو درد و تغییر شکل ناشی از آرتروز زانورا حل کند و بیمار مبتلا به آرتروز زانو را به فعالیت های روزمره برگرداند.

آناتومی مفصل زانو

برای درک بهتری از بیماری آرتروز زانو ابتدا بهتر است به توضیح مفصل زانو بپردازیم . زانو بزرگترین مفصل بدن است، مفصل زانو از کنار هم قرار گرفتن سه استخوان تشکیل شده است. قسمت پایینی استخوان ران، قسمت بالایی استخوان ساق و استخوان کشکک.

 قسمت انتهای پایینی ران روی ساق حرکات لولایی دارد و کشکک در فرورفتگی شیار مانند پهنی که در جلوی انتهای پایینی ران قرار دارد می تواند به طرف بالا و پایین حرکت کند.

 در قسمت هایی که این سه استخوان با یکدیگر تماس دارند سطح آنها پوشیده از غضروف است و همین سطح لغزنده موجب می شود که این سه استخوان به راحتی روی یکدیگر حرکت کنند. اما هنگام ابتلا به آرتروز زانو دیگر این عمل به راحتی انجام نمی شود و موجب درد در ناحیه زانو می گردد .

همچنین داخل مفصل زانو مایع غلیظ و لزجی به نام مایع مفصلی یا مایع سینوویال وجود دارد که روی غضروف‌ها را لیز می‌کند و موجب تسهیل بیشتر حرکت مفصل می‌شود.

آرتروز زانو و ضربات زانو که از علل شایع درد زانواست، ممکن است به علت بد جوش خوردن محل شکستگی یا آسیب شدید لیگامان‌های زانو باشد. این ضایعات می‌توانند بتدریج به غضروف مفصل صدمه زده و موجب درد و محدودیت حرکت شوند.

جراحی

تصمیم گیری برای جراحی آرتروز زانو درد و جراحی تعویض مفصل زانو فقط به عهده پزشک ارتوپد نیست. این یک تصمیم دسته جمعی است که در آن خود بیمار و خانواده وی نیز باید دخالت کنند.

در موارد بسیار شدید آرتروز زانو  ، جراحی تعویض مفصل توصیه می‌شود اما قبل از جراحی آرتروز زانو درد معمولا روش‌های مختلفی پیشنهاد می‌شود كه تا حد امكان كار به جراحی آرتروز زانو درد ختم نشود كه یكی از آنها استراحت دادن به مفصل دردناك است.بیمار باید در هر ساعت دست كم ده دقیقه به مفصل خود استراحت بدهد و سعی كند تاحد امكان فعالیت‌های بدنی خود را طوری تنظیم كند كه مفصل مبتلا كمتر فعال باشد.روش دیگر ورزش كردن است كه باید حتما با نظارت و اجازه پزشك انجام شود تا مشكل مفصل را تشدید نكند یا باعث بروز درد جدیدی نشود.ورزش‌های سبك و مفرح مثل پیاده‌روی و شنا بیشتر توصیه می‌شوند.با ورزش كردن،عضلات اطراف مفاصل زانو تقویت شده و ثبات مفصل زانو افزایش پیدا می‌كند.البته ورزش كردن نباید باعث بروز درد در مفصل مبتلا به آرتوز شود و اگر چنین اتفاقی رخ داد فورا ورزش را متوقف كنید.در افراد مبتلا به آرتروز زانو كه اضافه وزن دارند كم كردن وزن باید حتما مدنظر قرار گیرد.البته رژیم گرفتن و ورزش كردن برای كاهش وزن باید تحت نظر پزشك انجام شود.برای كاهش درد ناشی از آرتروز زانو هم می‌توان از كیسه یخ استفاده كرد.در اغلب موارد پزشك برای بیمار مبتلا به آرتروز زانو داروهای ضد‌درد و ضد‌التهاب تجویز می‌كند كه در كاهش درد آرتروز زانو مؤثر است.

روش ‌های جراحی

روش‌های جراحی آرتروز زانو درد از پاكسازی فضای مفصلی تا تعویض كامل مفصل زانو متفاوت هستند و جراح بر حسب شدت بیماری از یكی از این روش‌های جراحی آرتروز زانو درد استفاده می‌كند.بیماران توجه داشته باشند كه جراحی آرتروز زانو درد زمانی که بیمار قادر به انجام فعالیت‌های عادی روزمره خود نباشد توصیه می گردد .

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

عمل جراحی تعویض مفصل زانو

                                  مراقبت های پس از تعویض مفصل زانو

                                                                                 آرتروز زانو و درمان آن

 

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس