جراحی تعویض مفصل ران و عوارض آن

تعویض مفصل ران یا لگن یکی از موفقیت آمیز ترین اعمال جراحی پزشکی است. اکثریت قریب به اتفاق بیماران بعد از جراحی تعویض مفصل لگن احساس رضایت میکنند.

اکثر اعمال جراحی تعویض مفصل ران بدون عارضه خاصی انجام میشوند و بیمار بعد از عمل میتواند بدون درد زندگی جدیدی را شروع کند ولی مانند هر عمل جراحی دیگر، تعویض مفصل ران ممکن است با عوارضی همراه باشد. وقوع این عوارض سیر بهبودی بیمار را طولانی کرده و میتواند مشکلاتی را برای بیمار بوجود بیاورد.

اینکه بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران ممکن است عوارضی ایجاد شود به هیچ وجه دلیل این نیست که بیمار از انجام جراحی بترسد و آن را انجام ندهد. وقتی بیمار نیاز به انجام عمل دارد باید آن را انجام دهد با این حال دانستن اینکه این احتمال وجود دارد که مشکلاتی بعد از جراحی بوجود آید ما را آماده میکند تا با آنها به نحو موثری برخورد کنیم.

مهمترین عوارض احتمالی بعد از تعویض مفصل ران عبارتند از

 • دررفتگی مفصل مصنوعی و تعویض مفصل ران : این عارضه میتواند در چند هفته بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل ران و یا حتی سالها پس از انجام آن ایجاد گردد.
 • عفونت محل جراحی تعویض مفصل ران: عفونت محل جراحی تعویض مفصل ران در بسیاری از اوقات نیاز به انجام عمل جراحی مجدد جهت درمان آن دارد.
 • لق شدن محل مفصل مصنوعی و تعویض مفصل ران: این عارضه شایعترین مشکل بعد از تعویض مفصل ران است و به علت چذب استخوان در مجل انصال به مفصل مصنوعی بوجود میاید.
 • ساییده شدن مفصل مصنوعی و تعویض مفصل ران : معمولا در کاسه پلی اتیلنی مفصل مصنوعی ایجاد میشود.
 • استئولیز یا خورده شدن استخوان در اطراف مفصل مصنوعی  و تعویض مفصل ران: در بسیاری اوقات بدون درد است ولی میتواند موجب مشکلاتی شود.
 • شکستگی استخوان های اطراف مفصل مصنوعی و تعویض مفصل ران: معمولا به علت ضربات وارده به اندامی که حاوی مفصل مصنوعی است ایجاد میگردد.
 • تغییر طول اندام و تعویض مفصل ران: معمولا بصورت بلندتر شدن اندامی که جراحی میشود است. این بلندی در غالب موارد اندک است.
 • لخته شدن خون و ایجاد آمبولی و تعویض مفصل ران : از عوارض جدی است و باید از بروز آن پیشگیری شود. در صورت وقوع باید به فوریت درمان گردد.
 • عوارض عروقی و عصبی : میتواند برای بیمار مشکلاتی را ایجاد کند. مشکلات عروقی نادر و مشکلات عصبی در غالب اوقات قابل برگشت است.
 • درد مفصل مصنوعی و تعویض مفصل ران: میتواند به علت عفونت، لق شدن مفصل مصنوعی و یا انتشار درد از ستون فقرات ایجاد شود.

بیماران مبتلا به تعویض مفصل ران می توانند برای درمان تعویض مفصل رانخود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

 • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

تعویض مفصل لگن یا ران ( مفصل مصنوعی لگن)

                                           جراحی آرتروز مفصل لگن (ران)

                                                                  نرمش های بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن

منبع:ایران ارتوپد

تماس