جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل لگن ( لگن) یک عمل ایمن و بسیار موفق است. هر چند موفقیت طولانی‌مدت در این عمل بستگی به بیمار دارد. یکی از نکات مهم در حفظ نتیجه جراحی تعویض مفصل لگن این است که عضلات اطراف مفصل لگن باید پس از جراحی تقویت شوند و نیاز است که جراح لگن بیمار را از محدودیت‌های پس از جراحی آگاه کند.

مفصل لگن، استخوان لگن را به استخوان فمور (ران) وصل می‌کند. لگن از نوع مفاصل گوی و کاسه است چرا که سر استخوان فمور کروی بوده و در حفره استخوان لگن قرار می‌گیرد. لیگامان‌ها، سر استخوان فمور را حمایت کرده و از جابجا شدن و در رفتن آن جلوگیری می‌کنند.
برخلاف مفصل زانو، مفصل لگن در جهت‌های مختلفی حرکت می‌کند و به پاها اجازه می‌دهد که حرکات‌ فلکشن / اکستنشن، ابدداکشن / ادداکشن و چرخش مدیال / لترال را انجام دهد. با این وجود، عضلات لگن و پاها هستند که حرکت را ممکن می‌سازند.

جراحی کامل

تعویض کامل مفصل لگن، یک عمل جراحی بزرگ است که در آن یک گوی فلزی که بر روی یک میله قرار گرفته است جایگزین سر فرسوده استخوان فمور می‌شود. استابولوم نیز با یک بخش حفره مانند از جنس فلز یا پلاستیک خاص جایگزین می‌شود.
در طول سال‌ها، تکنولوژی طراحی و ساخت لگن مصنوعی به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده است. امروزه طرح‌های بسیاری برای جایگزینی با مفصل لگن و تعویض آن وجود دارد. اصولاً تعویض کامل لگن به منظور تسکین درد، بازیابی حرکت مفصل و اصلاح هر گونه کوتاهی طول پا ارائه شده است.
همان‌طور که ذکر شد، لگن مصنوعی شامل دو بخش گوی و کاسه است که انجام بسیاری از حرکات را ممکن می‌سازد هر چند نمی‌تواند همانند لگن طبیعی عمل کند. عضلات پاها موجب نگهداشتن لگن مصنوعی شده و اجازه جابجا شدن به آن نمی‌دهند. به همین دلیل است که تقویت عضلات پا (به طور خاص در محدوده لگن) پس از جراحی تعویض مفصل لگن بسیار اهمیت دارد.
چنانچه عضلات پا، ماه‌ها یا سال‌ها مورد استفاده قرار نگرفته باشد معمولاً ضعیف و دردناک می‌شود. در طول ۸-۶ هفته اول پس از جراحی، خطر جابجا شدن مفصل لگن جدید در بالاترین حد است. برای جلوگیری از دررفتگی استخوان لگن پس از جراحی بهتر است از یک بالش بین پاها استفاده شود تا پاها زیاد به هم نزدیک نشوند. بلافاصله پس از جراحی، یک گُوِه بزرگ به نام بالش ابداکتور بین پاهای بیمار قرار خواهد گرفت. این امر جهت پیشگیری از دررفتگی ناشی از قرار گرفتن ضربدری پاها در مدت زمانی که فرد در بیمارستان بستری است، انجام می‌گیرد.
بسیار مهم است که تا دو هفته پس از جراحی، ‌فرد هنگامی که دراز کشیده یا نشسته، به سمت جلو خم نشود. به مرور زمان که عضلات قوی‌تر می‌شوند، انجام اقدامات پیشگیرانه نامبرده دیگر مهم نخواهد بود.

فیزیوتراپی پس از جراحی

فیزیوتراپی بخش بسیار مهمی از مراحل درمانی پس از جراحی تعویض کامل لگن است و به بیمار کمک می‌کند که دوره ریکاوری سریع‌تر و کوتاه‌تری داشته باشد. فیزیوتراپی پس از تعویض کامل مفصل لگن شامل موارد زیر است:
1.    تمرینات ورزشی لگن برای بهبود حرکت مفصل و تقویت عضلات اطراف آن.
2.    کمک به بیمار در مراحل اولیه برای جابجایی از تخت به صندلی و آموزش نکاتی برای بلند شدن و نشستن.
3.    کمک به بیمار برای راه رفتن با استفاده از وسایل کمکی که اجازه می‌دهد بیمار هنگام ترخیص از بیمارستان به اندازه کافی مستقل و ایمن باشد.
پس از عمل بیمار می‌تواند با راهنمایی فیزیوتراپیست، برنامه ورزشی خود را که شامل موارد زیر است، شروع کند:
1.    ورزش‌های تنفسی برای پیشگیری از مشکلات قفسه سینه پس از بیهوشی
2.    ورزش‌های قوزک پا برای پیشگیری از مشکلات گردش خون
3.    ورزش‌های لگن و زانو برای حفظ نیروی عضله و حرکت مفصل
4.    راهنمای راه رفتن با وسایل کمکی

فعالیت های بعد از جراحی

  • وارد و خارج شدن از تخت

هر زمان که امکان دارد بهتر است بیمار از طرف پایی که عمل شده از تخت خارج شود. برگشتن به تخت نیز باید با پای عمل شده انجام شود.

  • راه رفتن

ابتدا نیاز خواهد بودکه از عصا یا دیگر وسایل کمکی برای کاهش وزن وارد بر روی لگن جدید استفاده شود. مراحل راه رفتن باید به این شکل باشد که ابتدا وسیله کمکی، سپس پای عمل شده و در نهایت پایی که عمل نشده است، حرکت داده می‌شود.
در برخی موارد ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که استفاده از عصا را به مدت چند هفته پس از عمل ادامه دهد.

  • نشستن

در بیشتر موارد، بیمار بلافاصله پس از جراحی می‌تواند روی صندلی بنشیند اما در مراحل اولیه، فیزیوتراپیست می‌تواند برای انجام این کار به بیمار کمک کند. توصیه می‌شود که از صندلی سفت، بلند و با دسته برای نشستن استفاده شود.

  • بالا رفتن از پله‌ها

برای راه رفتن و رفت و آمد از پله ها بیمار  پس از عمل جراحی از عصا استفاده کند و راه رفتن را به این صورت آغاز کند.
عصای خود را روی پله پایین‌تر نگهدارد، پای قوی‌تر (عمل نشده) را روی پله گذاشته و سپس پای ضعیف‌تر (عمل شده) را حرکت دهد، سپس عصاها را روی همان پله قرار دهد.
پایین رفتن از پله‌ها
عصاهای خود را وسط پله پایینی قرار دهد، پای ضعیف‌تر (عمل شده) را پایین آورد و سپس پای قوی‌تر (عمل نشده) را پایین ببرد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی تعویض مفصل لگن و مراقبت پس از آن مطالعه فرمایید.

1-جراحی تعویض مفصل ران و عوارض آن

2-درمان شکستگی لگن در ناحیه حفره استابولوم

تماس