[sbu_post_image]

وقتی که مفاصل انگشتان دست به علت آرتریت دچار تخریب شده و درد آنها با اقدامات دیگر بهبود نیابد میتوان با خشک کردن مفصل انگشت دست درد آن را از بین برد.

انگشتان دست از سه بند تشکیل شده بجز انگشت شست که دو بند دارد. استخوان هر بند از انگشت را فالانکس Phalanx میگویند. استخوان آن بندی را که به کف دست نزدیک تر است را فالانکس پرگزیمال Proximal phalanx و استخوان آن بند را که ناخن دارد را فالاکس دیستال Distal phalanx و استخوان بند وسط یا میانی را فالانکس میدل Middle phalanx مینامند.

مفاصل بین فالانکس را ها مفاصل اینترفالانژیال Interphalangeal joints میگویند. بنابراین انگشتان بجر انگشت شست دو مفصل اینترفالانژیال دارد. آنکه به کف دست نزدیکتر است را مفصل اینترفالانژیال پرگزیمال Proximal interphalangeal joint PIP مینامند و به آنکه به نوک انگشت نزدیک تر است مفصل اینترفالانژیال دیستال Distal interphalangeal joint DIP میگویند.

استخوان های انگشتان در دو طرف مفصل به توسط رباط ها یا لیگامان هایی به هم متصل میشوند. این رباط ها بر روی کپسول مفصلی چسبیده اند. رباط هایی را که در طرفین مفصل قرار دارند رباط های جانبی یا کلترال Collateral ligament میگویند. رباط محکمی که در سطح کفی مفاصل انگشت قرار دارد را صفحه کفی یا ولار پلیت Vollar plate مینامند. سطح رویی استخوان ها در محل مفصل به توسط غضروف پوشیده شده است. غضروف لیز و صاف بوده و موجب تسهیل حرکت استخوان ها بر روی هم میشود.

خشک کردن مفصل انگشت دست

در بعضی از انواع آرتریت ها مانند روماتیسم مفصلی و یا در استئوآرتریت ممکن است بعضی از مفاصل انگشت به حدی دچار تخریب و ساییدگی شوند که درد آنها برای بیمار مبتلا به خشک کردن مفصل انگشت دست غیر قابل تحمل بوده و خشک کردن مفصل انگشت دست به درمان های معمولی جواب ندهد. همچنین ممکن است خشک کردن مفصل انگشت دست موجب تغییر شکل و دفرمیتی مفاصل انگشت و یا ناپایداری آنها شوند.

در عمل جراحی خشک کردن مفصل انگشت دست که به آن آرترودز Arthrodesis یا فیوژن Fusion هم میگویند دو استخوان در محل مفصل به یکدیگر جوش داده شده و در واقع تبدیل به یک استخوان میشوند. این عمل گرچه میتواند درد و تغییر شکل و ناپایداری مفصل را درمان کند ولی حرکات آن را کاملا از بین میبرد.

جراحی خشک کردن مفصل انگشت دست

برای انجام عمل جراحی خشک کردن مفصل انگشت دست پزشک ارتوپد (بهترین پزشک ارتوپدی دکتر وریانی در تهران)  با شکافی که در سطح پشتی مفصل انگشت میدهد پوست و بافت های زیر پوست را به کنار میزند. با مشخص شدن مفصل، باقیمانده غضروف برداشته شده و سپس دو استخوان در وضعیت مناسبی در کنار هم قرار گرفته و به توسط یک پین یا پیچ که از هر دو استخوان عبور میکند فیکس و ثابت میشوند.

پس از گذشت چند ماه دو استخوان به هم جوش خورده و یکی میشوند.

عوارض احتمالی جراحی خشک کردن مفصل انگشت دست

خشک کردن مفصل انگشت دست مانند دیگر اعمال جراحی میتواند با عوارضی همراه باشد. مهمترین عوارض خشک کردن مفصل انگشت دست عبارتند از

  • عوارض بیهوشی و خشک کردن مفصل انگشت دست
  • عفونت محل جراحی و خشک کردن مفصل انگشت دست
  • آسیب اعصاب انگشت و خشک کردن مفصل انگشت دست
  • جوش نخوردن محل آرتروز و خشک کردن مفصل انگشت دست

بیماران مبتلا به خشک کردن مفصل انگشت دست می توانند برای درمان خشک کردن مفصل انگشت دست خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

جراحی تعویض مفصل مچ دست

                                          درمان رگ به رگ شدن شست دست

                                                                                        بیماری های مچ دست و دست

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس