جراحی پارگی روتاتور کاف (درد شانه)

پارگی تاندون های روتاتور کاف در ناحیه شانه میتواند موجب درد ناتوان کننده ای شود که در نهایت بیمار را به سوی استفاده از درمان های غیر طبی سوق دهد. در بعضی موارد درمان پارگی روتاتور کاف مستلزم انجام عمل جراحی است. جراحی پارگی روتاتور کاف (درد شانه) میتواند به یکی از روش های زیر انجام شود.

ترمیم  با آرتروسکوپ

آرتروسکوپ یک لوله فلزی توخالی به اندازه تقریبی یک نی است ( منظور نی هایی است که برای نوشیدن مایعات از آنها استفاده میشود). در یک انتهای این لوله فلزی یک دوربین فیلمبرداری بسیار دقیق قرار گرفته است و در درون لوله تعداد زیادی عدسی وجود دارد.

روش انجام آرتروسکوپی شانه ،توسط پزشک متخصص ارتوپد (بهترین متخصص ارتوپدی دکتر وریانی در تهران)   از طریق یک شکاف چند میلیمتری این لوله را از جلوی شانه وارد فضای مفصلی کرده و سپس تصاویر تهیه شده توسط دوربین به یک مانیتور با وضوح بالا منتقل میشود تا پزشک معالج بتواند تصاویر داخل شانه را روی مانیتور ببیند. یک منبع نور پرقدرت از طریق همان لوله نور کافی را برای دیدن داخل مفصل در اختیار میگذارد.

از طریق یک شکاف دیگر در مفصل شانه، لوله باریک دیگری وارد میشود تا از طریق آن مقداری مایعات به داخل مفصل فرستاده شود. هدف از این کار یکی اینست که مایع کدر داخل شانه خارج شده و یک مایع شفاف و زلال جای آنرا بگیرد تا داخل مفصل بهتر دیده شود و دلیل دیگر افزایش حجم داخل مفصل است تا به این طریق اجزای آن بیشتر از هم فاصله گرفته و بهتر دیده شوند و فضا برای حرکت آرتروسکوپ در مفصل نیز مهیا شود.

پزشک  و جراح شانه معالج میتواند بسیاری از قسمت های داخل شانه را از طریق ارتروسکوپ ببیند و بیماری ها و ضایعات پارگی روتاتور کاف (درد شانه) تشخیص دهد و یا از طریق شکاف کوچک دیگری در شانه ابزارهای جراحی خاصی را به داخل مفصل فرستاده و از طریق آنها اقدام به درمان جراحی پارگی روتاتور کاف  بعضی از ضایعات درون مفصلی کند.

در پارگی روتاتور کاف با استفاده از ابزارهای خاصی اقدامات زیر صورت میگیرد.

  •  قسمت های پاره شده و زیادی پارگی روتاتور کافکه موجب گیر کردن شانه در حین حرکت میشود خارج میگردند
  • اگر امکان ترمیم پارگی روتاتور کاف (درد شانه) باشد ترمیم با استفاده از نخ های جراحی و پیچ های مخصوص انجام میشود
  • ممکن است قسمتی از سطح زیرین زائده آکرومیون تراشیده شده یا برداشته شود تا فضای برای حرکت پارگی روتاتور کاف  بیشتر شود.

جراحی با شکاف کوچک

 درمان جراحی با شکاف  پارگی روتاتور کاف به طول 6-4 سانتیمتر در ناحیه شانه انجام میشود. با آرتروسکوپی سطح زیرین آکرومیون تراشیده شده و از طریق شکاف جراحی محل  درد شانه ترمیم میشود.

جراحی باز

در مواردی که پارگی روتاتور کاف وسیع یا پیچیده است ممکن است نیاز به شکاف های جراحی وسیع تری باشد. در درمان هایی که همراه با آرتروسکوپی هستند درد ، مدت زمان بستری ماندن در بیمارستان و خونریزی حین جراحی و خشکی مفصل بعد از جراحی پارگی روتاتور کاف (درد شانه) کمتر است.

با این حال تاثیر دراز مدت هر سه نوع درمان ( اگر به درستی انجام شوند) در بهبود درد و قدرت شانه یکسان است.در صورتیکه بافت آسیب دیده کیفیت خوبی نداشته باشد، وسعت پارگی زیاد باشد، بازپروری بعد از جراحی درد شانه خوب انجام نشود و یا سن بیمار بیش از 65 سال باشد درمان جراحی ممکن است با نتایج خوبی همراه نباشد. بعد ار عمل جراحی شانه ممکن است عوارضی همچون خونریزی غیرعادی، بی حسی یا سوزش دست و بازو و … نیز به وجود آید.

بازپروری یا فیزیوتراپی بعد از درمان 

 مراقبت های بعد از جراحی پارگی روتاتور کاف (درد شانه) در بدست آوردن نتیجه درمانی خوب تاثیر فراوان دارند. بهترین جراحی درد شانه بدون رعایت مراقبت های بعد از آن بی ارزش است.

بعد از جراحی پارگی روتاتور کاف تا مدتی باید شانه بیحرکت باشد تا این بیماری بهبود یابد. مدت بیحرکتی بسته به وسعت آسیب است ولی معمولا 6-4 هفته طول میکشد.

بعد از این بیحرکتی بیمار باید تحت نظر پزشک ارتوپد (دکتر وریانی)و یک فیزیوتراپیست متبحر نرمش های خاصی را برای افزایش دامنه حرکت شانه و افزایش قدرت عضلات اطراف شانه انجام دهد. بدست آوردن دامنه حرکت و قدرت عضلانی مناسب بعد از جراحی معمولا به 6-4 ماه زمان نیاز دارد.

بیماران مبتلا به درد شانه (پارگی روتاتور کاف) می توانند برای درمان درد شانه (پارگی روتاتور کاف) خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درد شانه (پارگی روتاتور کاف) و علائم آن

                                               درمان درد شانه

                                                          دررفتگی مفصل شانه و علائم آن

تماس