خلاصی از درد زانو با ساخت دستگاه تزریق یخ

دانشمندان آمریکایی در دستاوردی جدید موفق به ساخت دستگاه دستی جدیدی شده‌اند که یک توپ کوچک یخ را در زیر پوست تزریق کرده و از انتقال علائم درد در بیماران دچار آرتروز زانو جلوگیری می‌کند.

به گزارش ایسنا، این درمان سرپایی که کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد، از یک تاثیر مشابه با بی‌حس کننده موضعی برخوردار بوده اما تاثیر آن طولانی‌تر است.

اکنون دانشمندان یک کارآزمایی بالینی بزرگتر را با استفاده از این شیوه آغاز کرده و آن را بر روی بیماران دچار آرتروز زانو آزمایش کرده‌اند.

هنگامی که غضروف‌ها در انتهای استخوان‌ها در اثر سایش از بین می‌روند، استخوان‌ها بهم کشیده شده و باعث بروز درد می‌شوند.

حدود یکی از هر بزرگسال بالای ۴۵ سال از درد آرتروز زانو رنج می‌برد. درمان‌های این درد دامنه‌ای از مسکن‌ها و تزریقات استروئید تا جراحی و تعویض مفصل زانو را در بر می‌گیرند.

درمان زانو درد

این دستگاه موسوم به Cryo-Touch یک رویکرد غیر جراحی بوده که نیاز به دارو را از بین می‌برد.

این درمان یخی یک گونه از سرما درمانی است که در آن پزشکان از دماهای بسیار سرد برای درمان انواع بیماری استفاده می‌کنند.

از این درمان برای بیماری‌های گوناگون پوستی از جمله برای منجمد کردن سرطان‌های کوچک پوست و همچنین غده‌های خوش‌خیم مانند زگیل استفاده می‌شود.

از سرمادرمانی همچنین برای درمان سرطان پروستات نیز استفاده می‌شود که در آن پزشکان به انجماد سلول‌های سرطانی می‌پردازند.

اخیرا محققان از این شیوه برای درد مفاصل بویژه در آرنج، زانو و شانه استفاده کرده‌اند.

این دستگاه جدید که برای استفاده در انگلیس مورد تائید قرار گرفته، از سه سوزن فولاد ضد زنگ تشکیل شده که به یک استوانه اکسید نیتروژن مایع متصل هستند.

این سوزن‌ها برای جلوگیری از انتقال این ماده بسیار سرد به بافت طراحی شده‌اند که در صورت برخورد می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی شود.

در عوض هنگامی که مایع از سوزن خارج می‌شود، به دلیل فشار بسیار شدید به گاز تبدیل خواهد شد. این امر باعث سردتر شدن سوزن و شکل‌گیری یک توپ یخی در سر آن می‌شود. در این دستگاه از سه سوزن برای افزایش حجم این توپ یخی استفاده شده است.

این سوزن‌ها در چند میلی‌متری زیر پوست در کنار مفصل فرو رفته، سپس دستگاه روشن شده و یک توپ یخی کوچک در زیر پوست شکل می‌گیرد.

این توپ یخی به رگ‌های خونی انتقال دهنده خون به عصب‌های محیطی اطراف مفصل آسیب می‌رساند. این اعصاب بدون منبع خون نمی‌تواند علائم درد را ارسال کنند.

هر درمان حدود ۵ دقیقه طول می‌کشد. پزشک برای چند دقیقه اجازه می‌دهد که توپ یخی گرم شده و سپس سوزن‌ها را بیرون می‌کشد.

یک پژوهش انسانی پیشین که توسط دانشگاه واشنگتن با یک فناوری مشابه انجام شده بود، نشان داد که این درمان در ۸۰ درصد بیماران جواب داده و اثر آن برای هشت تا ۲۴ ماه باقی می‌ماند.

درد با رشد رگ‌های خونی جدید و فعال شدن مجدد اعصاب بازگشته و یک دوره تزریق دیگر می‌تواند کارساز باشد.

منبع:کلینیک فروغ

تماس