درد مفصل ران در بچه ها

سینوویت گذرای مفصل ران Transient synovitis of the hip joint بیماری است که میتواند موجب درد مفصل ران در بچه های 2تا9 ساله شود. علت آن مشخص نیست  ولی معمولا به دنبال ابتلا به یک بیماری ویروسی تنفسی در بچه ها به وجود می آید . در بیماری  سینوویت گذرای مفصل ران به علل نامعلوم بافت سینوویال مفصل ران ورم کرده و ترشح مایع سینوویال مفصلی زیاد می شود. تورم بافت سینوویال موجب بروز علائم  و نشانه های   بیماری   درد مفصل ران در بچه ها می شود.  درد مفصل ران در بچه ه  بعد از سه تا پنج روز درمان می شود اما با ناراحتی درد و تب همراه می باشد و کودکان را متحمل درد و ناراحتی فراوان می کند.

علائم و نشانه ها

مهمترین علامت بیماری  درد مفصل ران در بچه ها ، درد ران پا است. این درد معمولا در عرض روز ایجاد شده و لی به همان میزان ایجاد در عرض چند روز بعد فروکش می کند. دیگر خصوصیات  بیماری  درد مفصل ران در بچه ها عبارتند از :

  • درد بیمار با حرکت دادن مفصل ران بیشتر می شود.
  • درد ممکن است به جای مفصل ران در خود ران یا مفصل زانو احساس شود.
  • بیمار معمولا در راه رفتن مشکل دارد و درد موجب لنگیدن  وی می شود.
  • برای کاهش شدت درد بیمار سعی می کند مفصل ران خود را خم کرده و کمی به خارج بچرخد.
  • بیمار ممکن است دچار تب و لرز شود و درجه ی تب شدید شود.

نکته بسیار مهم این است که تمام این علائم و نشانه ها می تواند عفونت باکتریال  درمفصل ران ایجاد کند و چون عفونت باکتریال مفصل ران بیماری بسیار مهم و با عوارض احتمالی شدیدی است. تشخیص درست بیماری بسیار مهم است.

تشخیص

مهمترین قسمت تشخیص بیماری   درد مفصل ران در بچه ها در واقع رد عفونت باکتریایی مفصل ران است. شدت تب، آزمایش های خون و بررسی های دیگر می توانند به تشخیص  درد مفصل ران در بچه ها کمک کنند. معمولا این بیماران باید مدتی در بیمارستان تحت نظر پزشک بستری شوند.اگر علائم  و نشانه های بیماری  درد مفصل ران در بچه ها به علت سینوویت گذرا ایجاد شده باشد معمولا به تدریج از شدت علائم کاسته می شود ، در حالی که علائم و نشانه های ناشی از عفونت باکتریایی به سرعت بیشتر می شود. در صورتی که پزشک معالج واقعا مطمئن به تشخیص عفونت باکتریایی باشد مقداری از مایع مفصل ران را با سوزن کشیده و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستد. بررسی آزمایشگاهی مایع مفصلی می تواند تشخیص صحیح را بدهد.

درمان

اگر تشخیص بیماری  درد مفصل ران در بچه ها واقعا سینوویت گذرا باشد درمان آن استراحت و صبر کردن است. برای درمان درد پای کودکان استفاده از داروهای ضد التهابی میتواند درد را کاهش دهد. پرستار یا والدین بیمار باید به دقت سیر بیماری و تب بیمار را تحت نظر داشته باشند و در صورت عدم بهبودی به پزشک اطلاع دهند. همانطور که گفته شد بیماری خودبخود در عرض چند روز خوب میشود.حتی در صورت بهبودی گاهی اوقات ممکن است علائم بیماری بعد از چند ماه عود کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب علائم و درمان شکستگی تنه استخوان ران در کودکان را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علل درد مفصل ران درکودکان مطالعه فرمایید.

تماس