درد و روماتیسم

درد نشانه ای مهم از روماتیسم و بیماری های مرتبط با آن است و می تواند زندگی فرد را به شکل های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله به شما اطلاعاتی در مورد درد و روش های کمک به خود در مورد دردهای مزمن و حاد می دهیم

درد چیست؟

درد معمولا یک مکانیسم حفاظتی است که وقتی آسیبی در بدن صورت بگیرد، به مغز هشدار می دهد. درد فقط یک احساس نیست، بلکه تاثیرات روحی روانی نیز دارد، بعنوان مثال باعث افسردگی و اضطراب فرد می شود.

عواملی که باعث درد می شوند عبارتند از:

-صدمه یا آسیب فیزیکی به بافت های بدن
-مواد شیمیایی که در نتیجه التهاب در بدن تولید می شوند و انتهای اعصاب خاصی در بدن را تحریک می کنند، در نتیجه سیگنالهای درد از طریق نخاع به مغز ارسال می شود.
-آسیب عصب ها یا انتهای اعصاب که باعث ارسال سیگنال های درد به نخاع بدون نیاز به تحریک خاص مثل صدمه به بدن، می شود. در عوض چیزهایی که باعث آسیب آنچنانی نیستند مثل نوازش ملایم پوست بعنوان درد ثبت می شود. این گاهی در سندرم درد منطقه ای پیچیده (دیستروفی رفلکس سیمپاتتیک) ثبت می شود.
گاهی توضیح علت دقیق دردهای طولانی مدت (مزمن) سخت است و همین امر، درمان موثر را با مشکل مواجه می کند. چنین شرایطی هم برای شما و هم برای پزشک ایجاد چالش می کند.این حقیقت که منشا درد از کجاست به این معنا نیست که درد شما خیالی یا روانی است. با اینحال، فاکتورهای روانی می تواند روشی را که مغز بوسیله آن درد فیزیکی را احساس می کند، تحت تاثیر قرار دهد.

درد و مغز

نخاع یک مکانیسم دروازه ای خاص دارد که با پیغامهایی که از اعصاب می آید، در ارتباط است. این دروازه ها همچنین می توانند قدرت سیگنال های درد را افزایش یا کاهش داده یا گاهی آن را منحرف کرده یا از آن جلوگیری نمایند. بعضی داروهای ضد درد، هدفشان بستن این دروازه ها برای کاهش احساس درد است.
هنگامی که سیگنال درد به مغز ارسال می شود، توسط سیستمهای پیچیده ای تغییر داده شده است. پیغام درد بوسیله تعدادی از عوامل می تواند تحت تاثیر قرار گیرد، مثل:

-چقدر شما روی درد تمرکز می کنید
-فعالیت های لذتبخش که می تواند ذهن را از درد دور کرده و قابلیت مدیریت درد را بیشتر کند
-احساس نارضایتی، اضطراب یا افسردگی که می تواند درد را بدتر کند
-داروهایی که تاثیر مستقیم بر مغز داشته و بطور شیمیایی تاثیر درد را کاهش می دهند.

دردهای روماتیسمی، مفصلی و ماهیچه ای

در این بخش شایع ترین علت دردهای مزمن در مفاصل یا ماهیچه ها را شرح داده و توضیح می دهیم این دردها چگونه می توانند درمان شوند.

آرتروز

وقتی آرتروز دست ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد، اغلب بعد از چند هفته یا ماه، فروکش می کند، اگرچه ممکن است بعضی از تغییر شکل ها یا سفتی و خشکی باقی بماند. در دیگر مفاصل، مثلا لگن، زانو یا ستون فقرات، درد ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد و در برخی موارد بشدت فعالیت های نرمال فرد را محدود می کند.

روش هایی تسکین درد ممکن برای آرتروز عبارتند از:

-داروهای مسکن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یا NSAID
ژل ها یا پمادهای NSAID
فیزیوتراپی، ورزش و کاهش وزن
-درمان های ارتوتیک مثل کفی ها و اپلینت ها
-تزریق استروئید داخل مفصل
در آرتروز شدید، تنها راه تسکین موثر درد، جراحی است.

روماتیسم

دردهای روماتیسمی ممکن است پایدار بوده و گاهی کنترل کردن آنها سخت می باشد. گاهی روماتیسم پس از چند ماه یا چند سال از بین می رود. در برخی موارد نیز مشکلات طولانی مدتی را ایجاد می کند.

روش هایی تسکین درد ممکن برای روماتیسم عبارتند از:

-داروهای مسکن و ضد التهابی
-داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری یا DMARD
-دوره های کوتاه استراحت و فیزیوتراپی
در برخی دردهای ویژه یا مفاصلی که تغییر شکل داده اند نیاز به جراحی نیز دیده می شود.

تماس