درد پشت زانو

کیست حفره زانو یا (کیست بیکرز) که به دلیل تورم مایع مفصلی در پشت زانو بوجود می آید جا به جا شدن کاسه زانو، عفونت مفاصل آسیب رباط قدامی و یا آسیب رباط میانی که موجب خونریزی و زانو درد شود، ورم زانو، پارگی غضروف ، پارگی رباط  زانو و پیچ خوردگی ورگ به رگ شدن زانو وهمچنین سرطان استخوان از دیگر دلایل زانو درد و علت درد در پشت زانو هستند.

روش درمانی مورد استفاده برای درمان درد پشت زانو، به شدت و درجه ی ناراحتی و همچنین علل درد پشت زانو بستگی دارد. درد زانو، از جمله درد پشت زانو که به دلایل عضلانی اسکلتی ایجاد شده است، معمولا درد پشت زانو  به روش های درمانی کنسرواتیو پاسخ خوبی نشان می دهد؛ مانند استراحت، استعمال یخ، اعمال فشار، بالا نگه داشتن عضو و اصلاح موقتی فعالیت ها. در موارد نادر، برای درمان درد در پشت زانو نیاز است که جراح یک تاندون جدا شده و یا کشیده شده را دوباره به استخوان در پشت زانو متصل کند.گاهی اوقات علت درد در پشت زانو تنها مربوط به کشیدگی عضلات است. این نوع آسیب‌دیدگی و درد پشت زانو معمولاً ظرف چند روز برطرف می‌شود. 

درد جلوی زانو

درد جلوی زانو با نام های مختلفی می شناسیم،‌مثل زانوی دوندگان درد کاسه زانو و ورم زانو که همگی درد زانو در قسمت های مختلف جلو و مرکز زانو ایجاد می شود مواقعی که زانو خم می شود،‌ از پله پایین می روید،‌ در سراشیبی می دوید مدت طولانی می ایستید این درد شروع می شود.درد جلوی زانو بیشتر در نوجوانان ، جوانان و به خصوص دختران، افراد چاق، دونده ها، فردی که زیاد می پرد،‌اسکی بازها، دوچرخه سوارها ،‌فوتبالیست ها و افرادی که اکثر اوقات ورزشی می کنند دیده می شود.

درد و کشش تاندون و یا نرم شدن غضروف ،‌موجب درد جلوی زانو می شود هنگامی که کاسه زانو نتواند به خوبی حرکت کند و در قسمت پایین استخوان ران بلغزد، این درد ایجاد می شود همچنین کف پای صاف، سفتی و ضعف عضلات جلو و پشت ران،‌ افزایش فشار بر زانو، افزایش فعالیت بدنی مثل دویدن،‌ پریدن، اسکی و فوتبال از دیگر دلایل درد جلوی زانو است.

كيست حفره زانو يا كيست بيكرز

اين كيست كه به نام هاي برآمدگي زانو، ورم زانو و يا کیست زانو نيز ناميده مي شود،‌در اثر تورم مايع مفصلي و در پشت زانو و باعث  درد پشت زانو میشود.

دلايل ایجاد كيست حفره زانو

هنگامي كه فشار زيادي بر زانو وارد آيد، مايع مفصلي به پشت زانو وارد مي شود،‌ پارگي غضروف زانو، آرتروز زانو در افراد مسن از دلايل كيست حفره زانو و علت درد پشت زانو هستند.

علائم كيست حفره زانو

اين بيماري باعث درد در پشت زانو مي شود، اما در برخي مواقع بدون علامت است.با توجه به اين كه در د نام اين نوع زانو درد كيست آمده است،‌ اين كيست مانند يك بادكنك پر از آب است در برخي مواقع ممكن است بتركد و موجب درد،‌ تورم و كبود شدن پشت زانو و ساق پا گردد ، اين علائم درد پشت زانو هميشگي نيست و مي آيد و مي رود.لخته خون نيز داراي علائم كيست حفره زانو است،‌ اما لخته خون خطرناك است لذا، اگر دچار علایم درد پشت زانو و کیست حفره شديد، بايد به سرعت به پزشك مراجعه كنيد.

منبع:دکتر فروغ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران,واضح

تماس