درمان آرتروز زانو

 درد زانو به علت آرتروز یافته بسیار شایعی در کلینیک های ارتوپدی است. بسیاری از بیماران با استراحت و یا مصرف داروهای ضد التهاب از این درد رهایی می یابند. گاهی اوقات یک تزریق کورتون می تواند در تسکین درد کمک کند، اما این داروها برای همه بی خطر نیستند و دارای عوارض جانبی بالقوه ای می باشند.اگر این نوع درمان های محافظه کارانه جواب نمی دهند و  درد شما همچنان ادامه دارد، درمان با پی آر پی PRP (درمان با پلاسمای غنی از پلاکت) ممکن است گزینه درمانی موثر برای شما باشد.

از دیدگاه تاریخی،  پی آر پیPRP به طور گسترده ای در دندانپزشکی با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال ، استفاده از آن امروز به میزان زیادی در پزشکی ورزشی و شرایط مختلف ارتوپدی افزایش یافته است. برخی از مطالعات انجام شده، کارآیی پی آر پی PRP در تسکین درد مفصل زانوی دچار التهاب را به اثبات رسانده است.

حرک داشته باشید1-
برای اینکه بهترین نتیجه از زانوی جدید حاصل شود باید به دستورات پزشک درمورد داشتن فعالیت فیزیکی در هفته های بعد از عمل جراحی عمل کنید. استراحت بیش از اندازه باعث طول کشیدن زمان بهبودی کامل خواهد شد، اما به یاد داشته باشید که بیش از اندازه نیز نباید فعالیت کنید. سعی کنید در اطراف خانه راه بروید، پیاده روی داشته باشید و تمرینات ورزشی که پزشک برای شما تجویز کرده را به طور منظم انجام دهید.

2-فیزیوتراپی
فیزیوتراپی برای زانوی تعویض شده شامل تمرینات ورزشی جهت افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات اطراف مفاصل است. شما می توانید این تمرینات را در یک مرکز فیزیوتراپی و یا منزل خود انجام دهید، اما باید از فیزیوتراپ خود روش صحیح انجام تمرینات را سوال کنید تا به زانویتان آسیبی وارد نشود. این تمرینات را حداقل تا دو ماه پس از عمل جراحی باید انجام دهید.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟3-
علائم هشدار دهنده لخته خون در ریه ها (آمبولی ریوی) عبارتند از تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه و سرفه می باشد. نشانه های عفونت شامل تب، بدتر شدن قرمزی یا حساسیت زانو و تخلیه چرک از محل زخم زانو می باشد. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده یا احساس کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

4-مشکلات ایمپلنت های زانو
در کنار فواید سودمندی که استفاده از ایمپلنت زانو برای فرد ایجاد می کند مشکلاتی نیز وجود دارد. این ایمپلنت ها پس از مدتی ممکن است از کار بیفتند و یا از استخوان جدا شوند. امکان رشد بافت اسکار اطراف ایمپلنت نیز وجود دارد که باعث کاهش دامنه حرکتی آن می شود. و حتی هنگامیکه درست کار می کنند ایمپلنت می تواند باعث صدای کلیک مانند به هنگام خم شدن زانو به جلو و عقب شود.

5-از ایمپلنت زانوی خود نگهداری کنید
شما می توانید با انجام کارهایی به افزایش طول عمر ایمپلنت زانوی خود کمک کنید. پس از جراحی از عصا یا واکر برای راه رفتن کمک بگیرید، زمین خوردن بعد از عمل صدمات جبران ناپذیری را می تواند برایتان به بار بیاورد. از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید، بیشتر پزشکان از دویدن، پریدن و ورزش هایی که در آنها برخورد با دیگران زیاد است منع می کنند.

تماس