درمان آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف

مفصل آکرومیوکلاویکولر Acromioclavicular joint مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف در ناحیه شانه است. در بعضی افراد به علت فشارهای زیادی که به این مفصل وارد میشود غضروف مفصلی خراب میشود. همراه با این تغییرات بافتی که شبیه منیسک بوده و در این مفصل قرار دارد هم خراب شده و خاصیت الاستیک خود را از دست می‌دهد. مجموعه این تغییرات وضعیتی را به وجود میاورد که موجب بروز علائم آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) می‌شود.

تشخیص

تشخیص آن معمولاً با استفاده از رادیوگرافی ساده نشان  داده می‌شود. در مراحل ابتدایی در بیماری که هنوز علائم و نشانه های رادیولوژیک ایجاد نشده اند ممکن است از ام آر آی برای کمک به تشخیص استفاده شود.

روش های درمان

  • درمان غیرجراحی

اولین قدم در درمان آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) همچون درمان آرتروز شانه ،  اقدامات غیر جراحی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

 

  1. امتناع از انجام فعالیت‌هایی که شدت درد را افزایش می‌دهند .
  2. گرم نگه داشتن موضع درد .
  3. استفاده از داروهای ضد التهاب مانند بروفن .
  • درمان دارویی

در صورت عدم پاسخ به اقدامات  ذکر شده پزشک معالج ممکن است از تزریق داروهای حاوی کورتیکوسترویید در آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) استفاده کند.

  • جراحی

 

در صورتیکه روش‌های بالا نتوانست درد آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) و ناراحتی بیمار را بهبود دهد نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

روش جراحی آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) به این صورت است که مقداری از استخوان ترقوه در محل مفصل آکرومیوکلاویکولر برداشته می‌شود. هدف از این کار ایجاد فاصله بین دو استخوانی است که مفصل را درست کرده‌اند. با ایجاد این فاصله، دو انتهای استخوان حین حرکت دادن دست کمتر به هم ساییده می‌شوند و در نتیجه درد بیمار هم کمتر می‌شود. این عمل جراحی را می‌توان به صورت باز و یا با استفاده از آرتروسکوپ انجام داد.

اقدامات بعد از جراحی

بعد از جراحی آرتروسکوپیک حرکات و نرمش‌های شانه بعد از چند روز شروع می‌شوند. در جراحی باز دست به گردن آویزان شده و حرکات آن بعد از سه هفته شروع می‌شود. هدف از انجام این نرمش‌ها بدست آوردن دامنه حرکتی مطلوب و تقویت عضلات شانه است. معمولاً بیماران مبتلا به آرتروز مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف (آکرومیوکلاویکولر) می‌توانند بعد از دو تا سه ماه به فعالیت‌های معمولی و ورزشی برگردند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان و تشخیص دررفتگی مفصل شانه

  جراحی و علل شکستگی استخوان ترقوه در ناحیه شانه

منبع:ایران ارتوپد

تماس