درمان آرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان

آرنج از نظر تشریحی یکی از مفصل های پیچیده بدن است و از مفصل شدن انتهای پایینی استخوان بازو با انتهای بالایی استخوان ساعد تشکیل شده است. مفصل آرنج دارای حرکات خم و راست کردن و چرخشی است.

درد آرنج بدون سابقه ضربه ممکن است مربوط به مفصل آرنج و ساختمان های اطراف آن باشد و یا از شانه و گردن و دست به این ناحیه انتشار یافته باشد. دردهای مربوط به آرنج شامل بیماری هایی از قبیل آرنج تنیس بازان(بیماری تنیس البو)، آرنج گلف بازان، آرتروز آرنج و بورسیت که هر کدام به طور مختصر شرح داده خواهد شد.

 آرنج تنیس بازان (Tennis elbow)

علت  آرنج تنیس بازان که شایع ترین عارضه دردناک آرنج است، به خوبی معلوم نیست.  آرنج تنیس بازان گرچه به آرنج تنیس بازان معروف است، ولی کمتر در آنها دیده می شود و بیشتر نزد خانم های خانه دار و افرادی که کار سنگین دستی و مکرر دارند مشاهده می شود. در واقع تنیس البو یا نام دیگر آن اپیکوندیلیت خارجی، آسیب به تاندون های سمت خارج آرنج است و معمولاً دست غالب درگیر می شود.

از نظر بالینی علائم آرنج تنیس بازان، بیماری  آرنج تنیس بازان به ندرت به صورت ناگهانی بروز می کند بلکه غالباً به صورت درد خفیفی است که به تدریج شدت می یابد و ممکن است به بازو و یا ساعد انتشار یابد که گاهی منجر به اشتباه تشخیصی می شود.

ناراحتی بیمار ضمن انجام بعضی از کارها مثل سفت کردن شیرآب، چرخاندن دستگیره برای باز کردن، چای ریختن و غیره شدت می یابد. در مشاهده ظاهر آرنج طبیعی است و در لمس حساسیت و درد روی ناحیه ی خارجی آرنج (زایده ی اپی کوندیل خارجی بازو) وجود دارد. دامنه حرکات آرنج و مچ دست نیز طبیعی می باشد. رادیوگرافی آرنج نیز طبیعی است، بنابراین تشخیص این اختلال توسط متخصص ارتوپد بر اساس معاینه و توصیف درد توسط بیمار صورت می گیرد.

درمان آرنج تنیس بازان

اکثریت موارد درمان آرنج تنیس بازان طبی و غیر جراحی موفقیت آمیز بوده و توصیه می شود و شامل موارد زیر است:

– کاهش فعالیت اندام مبتلا

– گرم کردن آرنج مبتلا

– استفاده از داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک و…

موارد فوق برای درمان درد آرنج اغلب برای تسکین درد آرنج تنیس بازان مؤثرند. همچنین تجویز بریس (آتل) مخصوص که به نام Tennis elbow brace معروف است، کمک کننده است که معمولاً باید حدود 6 ماه استفاده شود. (نوعی آرنج بند جهت آرنج تنیس بازان).

در مواردی که بیماری آرنج تنیس بازان شدیدتر باشد تزریق داروهای کورتونی طویل الاثر در زایده اپی کوندیل خارجی همراه با بی حرکت کردن موقت آرنج به وسیله باند سه گوش یا آتل انجام می شود. فیزیوتراپی و استفاده از امواج اولتراسوند در محل ضایعه غالباً مؤثر است.

ماساژ عمقی بر روی محل بیماری تنیس البو گرچه دردناک است، ولی گاه به بهبودی کمک می کند. در موارد نادری که هیچ یک از اقدامات درمانی فوق مؤثر واقع نشوند، اقدام به درمان جراحی آرنج تنیس بازان می کنیم.

 آرنج گلف بازان

 آرنج گلف بازان نیز شامل آسیب به تاندون های قسمت داخلی مفصل آرنج که باعث التهاب زایده اپی کوندیل داخل بازو و درد در سمت داخل آرنج می شود. از نظر شیوع به مراتب کمتر از آرنج تنیس بازان دیده می شود. و این نیز به دلیل استفاده بیش از حد از مفصل در کارهای زیاد و تکراری ایجاد می شود. علت، علائم بالینی و درمان آرنج گلف بازان مانند آرنج تنیس بازان است. آرنج گلف بازان با نام گلف البو نیز شناخته می شود.

درمان های فیزیوتراپی درآرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان

درمان های فیزیوتراپی در درمان گلف البو و آرنج تنیس بازان این ضایعه بسیار تأثیر گذار است. این درمان ها شامل ماساژ لیزر درمانی و استفاده از مدالیته های مربوطه می باشد. در مراحل ابتدایی استفاده از بانداژهای حمایتی و اسپلینت (آتل)  از بهترین درمان تنیس البو است. این وسیله هم نقش حفاظتی داشته و هم باعث کاهش درد آرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان می شوند.

می توانید وسایل حمایتی کاهش درد آرنج گلف بازان  را شب ها باز کنید، زیرا بستن آن به صورت مداوم باعث ضعف عضلات می شود. استفاده از کمپرس یخ در مراحل حاد در هر دو ساعت یکبار به مدت ده دقیقه به کاهش درد گلفر البو خیلی کمک می کند. دقت داشته باشید یخ نباید تماس مستقیم با پوست داشته باشد.

مرحله دوم درمان ها شامل تمرینات ورزشی است

این تمرینات هم به افزایش گردش خون منطقه کمک کرده و هم باعث کاهش چسبندگی ها در بیماری آرنج گلف بازان می شوند

1- استفاده از توپ های نرم برای تقویت عضلات مچ دست، یک توپ نرم را در دست گرفته و با انگشتان دست آن را فشار داده و سپس رها کنید. این حرکت را 2 بار در روز و هر بار به مدت 10 -15 دقیقه انجام دهید.

2- تمرینات کششی: در حالت نشسته یا ایستاده دست مورد نظر را با آرنج صاف از ناحیه مچ و انگشتان به سمت خود بکشید و تا 10 شماره نگهدارید و 2- 3 بار در روز، هر دفعه 10 بار تکرار کنید.

3- تمرینات تقویتی: در این تمرین می تواند با استفاده از وزنه های 400 تا 500 گرمی عضلات مچ دست را تقویت کنید.

بیماران مبتلا به آرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان می توانند برای درمان آرنج گلف بازان و آرنج تنیس بازان خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

علائم و علت بیماری آرنج گلف بازان

 روش های درمان تنیس البو

 دررفتگی مفصل آرنج و علت آن

تماس