ازگود اشلاتر:علل, علائم و درمان

زانو-درد

بیماری ازگود شلاتر ( Osgood Schlatter ) یکی از شایع ترین علل درد زانو در ورزشکاران نوجوان است. این بیماری سبب درد جلو زانو و پایین زانو ( روی قسمت بالای استخوان درشت نی ساق )، حساسیت در لمس و تورم می شود.اغلب این علائم در نوجوانانی که در فاز جهش رشد قدی هستند در سنین حدود ۱۵-۱۲ سالگی رخم می دهد و می تواند یک طرفه یا دوطرفه باشد. علائم بیماری ازگود اشلاتر درد زیر زانو در محل اتصال رباط کشککی به درشت نی ایجاد می گردد. این امر در نوجوانانی که به ورزش های فوتبال، بسکتبال و ژیمناستیک می  پردازند شایع تر است.

علائم

 درد جلوی زانو ناشی از بیماری ازگود اشلاتر که با فعالیت و دویدن تشدید می گردد. به خصوص حرکات پرشی و بالا و پایین رفتن از پله ها

 تورم و حساسیت در لمس بالای ساق ( درد زیر زانو )

 برجستگی و قرمزی ناحیه ی قدامی زیر زانو

 تشدید درد در همگام انقباض عضله ی جلوی ران (عضله ی چهارسر)

علل

اعتقاد بر این است علل بیماری ازگود اشلاتر که در فاز رشد سریع استخوانی به دلیل انقباض های اعمال شده روی استخوان درشت نی در محل اتصال رباط کشککی ( رباط پاتلار) این اعمال فشار سبب  بروز تحریک و به تبع آن واکنش استخوانی به صورت درد و برجستگی محل اتصال این رباط می شود و معمولا با خاتمه ی رشد استخوان علائم رفع می گردد.

معاینه

 پزشک معمولا نوجوان ورزشکار را معاینه ی کامل می کند تا سایر عللی را که سبب درد ناشی از ازگود اشلاتر می شود را رد کند.

 گاهی برای بررسی بهتر بیمار  لازم است یک عکس رادیوگرافی ساده از زانو به عمل آید.

درمان ازگود اشلاتر

در مرحله ی اول درمان ازگود اشلاتر شامل استراحت و تعدیل فعالیت است. اغلب پزشک از فرد می خواهد که به مدت حدود ۴-۲ ماه فعالیت ورزشی را متوقف کند و از فعالیت هایی که لازمه ی آن خم شدن زیاد زانو است پرهیز کند. جهت درمان بیماران لازم است حرکات پرشی را کاهش دهد و چنانچه به ورزش پیاده روی می پرداخته آن را تعدیل و زمان پرداختن به آن را کاهش دهد.

چنانچه درد زیر زانو ناشی از ازگود اشلاتر بهبود نیابد لازم است ضمن استراحت کردن از سرما درمانی (کیسه های یخ)، بانداژ الاستیک و بالا قرار دادن پا هنگام استراحت برای رفع درد و تورم استفاده کند.چنانچه باز هم درد و تورم بیمار مبتلا به ازگود اشلاتر رفع نشود پزشک برای شما Brace  (بریس های محافظ) برای کاهش فشار روز محل اتصال رباط کشککی به درشت نی و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی( مثل آسپیرین و ایبو بروفن ) تجویز خواهد نمود.

معمولا علائم بیمار  طی چند هفته تا چند ماه بهبود می یابد. پس از رفع علائم فرد می تواند به آرامی به فعالیت های ورزشی بازگردد.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آسیب زانو مطالعه فرمایید.

 درد جلوی زانو و درمان آن

– علل درد مزمن جلوی زانو

– زانو درد و درمان آن

تماس