درمان استئوآرتریت زانو

Article101573

 استئوآرتریت زانو

استئوآرتریت یا آرتروز شایعترین بیماری مفصلی است که در اثر بالارفتن سن و آسیب های مفصلی ایجاد شده و باعث درد و خشکی در مفاصل می شود. زانو یکی از شایعترین مفاصلی است که در بیماری استئوآرتریت درگیر می شود.

روش های درمان

  • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به داخل مفصل

این درمان استئوآرتریت زانو ، جدیدترین درمان پیشنهاد شده برای کاهش درد و کمک به بازسازی غضروف مفصلی آسیب دیده است و خوشبختانه در مدت ۵ سال اخیر، نتایج بسیار خوب و امیدوار کننده ای برای درمان استئوآرتریت زانو و درد در بیماران مبتلا به استئوآرتریت (بویژه زانو) داشته است. در این روش درمان استئوآرتریت زانو مقداری (در حدود ۳۰ میلی لیتر) از خون بیمار بوسیله کیت استریل PRP گرفته شده و سپس به وسیله دستگاه سانتریفوژ، گلبول های قرمز خون از پلاسما جداسازی شده و پلاسمای بدست آمده بوسیله ست تزریق استریل، به داخل مفصل زانو تزریق میشود و با چندبار حرکت زانو به پخش شدن بهتر پلاسما کمک میشود. بعد از این درمان استئوآرتریت زانو به بیمار توصیه میشود به مدت ۲۴ ساعت استراحت نسبی (فعالیت معمول روزانه در داخل خانه) داشته باشد و تا ۱ هفته نیز فشار زیادی به زانوی خود وارد نکند. ممکن است در ۱ تا ۲ هفته اول بعد از این روش درمان استئوآرتریت زانو به علت آغاز روند ترمیم سلولی، درد بیمار مبتلا به استئوآرتریت زانو کمی بیشتر شود ولی پس از این مدت تغییر بارزی در علایم بیمار دچار استئوآرتریت زانو مشاهده شده است. در موارد پیشرفته ممکن است برای رسیدن به نتیجه مناسب در این روش درمان استئوآرتریت زانو ،نیاز به ۲ تا ۳ تزریق به فاصله ۱ ماه باشد.

  • جراحی

آخرین راه درمان در بیماران مبتلا به  استئوآرتریت زانو پیشرفته، انجام درمان جراحی تعویض مفصل زانو است که توسط متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو انجام میشود. در این روش درمان جراحی استئوآرتریت زانو مفصل زانوی تخریب شده بریده شده و بجای آن مفصل زانوی مصنوعی از جنس پلاتین گذارده میشود.

درمان استئوآرتریت زانو و تغییر روش زندگی

  • کنترل وزن

وزن اضافه، فشار بیشتری به زانو وارد می کند و علاوه بر آن خطر پیشرفت استئوآرتریت زانو را افزایش می دهد. کاهش وزن حتی به مقدار کم باعث کاهش مقدار زیادی از فشار وارده به زانوها می شود. برای درمان بیماران استئوآرتریت زانو ، رژیم غذایی خاصی لازم نیست ولی یک رژیم غذایی متعادل، کاهش دریافت کالری غذایی و ورزش منظم میتواند به کاهش وزن کمک کند و در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو موثر باشد .

  • ورزش

حرکت مفاصل اهمیت بسیار زیادی در درمان استئوآرتریت زانو دارد. شما باید تعادلی بین استراحت و ورزش برقرار کنید. دو نوع ورزش می تواند به شما در درمان استئوآرتریت زانو کمک کند.

* تمرینات کششی

که باعث بهبود قدرت و توان عضلات اطراف زانوشده، از زانو ها حفاظت کرده و درد شما را کم می کند. تمرینات کششی همچنین سفتی عضلات بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو را بر طرف می کند و خطر به زمین افتادن را کاهش می دهد..

* تمرینات هوازی

در طول روز، هنگام نشستن و برخاستن عضله جلوی ران را به طور مرتب سفت کنید و بعد از چند ثانیه شل کنید. با فعالیت مکرر این عضله قویتر خواهد شد. برنامه تمرینات پیشرونده تقویت عضلات اطراف زانو را می توانید از پزشکان متخصص دریافت کنید و برای درمان استئوآرتریت زانو این تمرینات را انجام دهید .

* شنا

برای بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو بسیار مفید است، چون در آب مقداری از وزن بدن کم شده و فشار کمتری به مفاصل شما وارد میشود. ورزش در آب گرم به نرمی و حرکات عضله و مفصل شما کمک می کند.

– استفاده از گرما یا سرما برای کاهش درد یا خشکی مفصل مبتلا به استئوآرتریت زانو مفید می باشد

– محافظت از مفصل مبتلا به استئوآرتریت زانو در برابر آسیب های بیشتر در زندگی روزانه

توصیه هایی برای درمان درد ناشی از آن

– به بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو توصیه می شود که فعالیت ها و حرکات سریع و خشن انجام ندهید.

– از کفش هایی با پاشنه کوتاه و پنجه نرم و محکم استفاده کنید.

– زانو های مبتلا به استئوآرتریت را برای مدت طولانی خم نکنید.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

بهترین راه درمان آرتروز

                          راههای جلوگیری از آرتروز

                                                      آرتروز زانو و تشخیص آن

                                                                                      استئوآرتریت یا ساییدگی یا آرتروز زانو

تماس