درمان بورسیت پس آنسرین

زانو-درد-+-ورزش1

شایعترین علت درد در سمت داخلی زانو، تقریباً شش سانتیمتر پایینتر از مفصل زانو به علت بورسیت پس آنسرین Pes anserine است.

آناتومی

قبل از هر چیز باید بدانیم بورس چیست. بورس ها کیسه هایی با دیواره بسیار نازک هستند. در بدن انسان این کیسه ها در بین بافت هایی قرار میگیرند که روی یکدیگر حرکت کرده و میلغزند. وظیفه این کیسه ها تسهیل حرکت و لغزیدن این بافت ها در کنار یکدیگر است. در حالت عادی داخل این کیسه ها مایع لغزنده ای وجود دارد که موجب میشود دو سطح روبروی بورس روی یکدیگر بلغزند. بورس ها بیشتر در اطراف مفاصل قرار دارند والتهاب آن را بورسیت Bursitis میگویند.

بورس پس آنسرین در قسمت زیر زانو و در سمت داخل آن قرار دارد و مابین تاندون های همسترینگ Hamstring و استخوان درشت نی است. عضلات همسترینگ در سمت پشت و داخل ران قرار گرفته و مسئول خم کردن زانو هستند. این عضلات به توسط تاندون همسترینگ به قسمت های بالایی ( و در سمت داخل) استخوان درشت نی متصل میشوند. کمی بالاتر از محلی که این تاندون به استخوان متصل میشود بورس پس آنسرین بین تاندون و استخوان قرار گرفته تا حرکت آنرا بر روی استخوان تسهیل کند.

علت

بورسیت پس آنسرین یا التهاب بورس معمولاً به علت کار کشیدن زیاد از تاندون و مفصل و یا به علت اعمال استرس و سایش زیاد بوجود میاید. این بیماری در ورزشکاران بخصوص دوندگان بیشتر دیده میشود. بیماران مبتلا به آرتروز یا سائیدگی زانو هم بیشتر به بورسیت پس آنسرین دچار میشوند. عواملی که زمینه را مستعد ایجاد این بیماری  میکنند عبارتند از :

بد ورزش کردن مثلا انجام ندادن نرمش های کششی مناسب قبل از انجام ورزش اصلی و یا دویدن در سربالایی و یا سرازیری ها و یا افزایش ناگهانی طولی که یک دونده میدود

چاقی

چرخش ساق و زانو به خارج

استئوآرتریت یا سائیدگی زانو

پارگی منیسک داخلی

علائم

مهمترین علامت بورسیت پس آنسرین درد در سمت داخلی زانو یا کمی پایینتر است. این درد با ورزش یا بالا رفتن از پله بیشتر مبشود.

درمان بورسیت پس آنسرین

بهمترین اقدامات درمانی برای بورسیت پس آنسرین عبارتند از :

قطع فعالیت های ورزشی و استراحت جهت درمان و تسکین درد ناشی از بورسیت پس آنسرین .

سرد کردن موضع درد روزی 4-3 بار و هر بار 20 دقیقه با کیسه حاوی خرده یخ .

استفاده از داروهای ضد التهاب مثل بروفن و ناپروکسن جهت کاهش و درمان بورسیت پس آنسرین .

گاهی پزشک معالج اقدام به تزریق کورتیکوستروئید در محل بورس برای کاهش التهاب میکند.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشکلات زانو مطالعه فرمایید.

– بورسیت جلوی زانو

بورسیت زانو و درمان آن

– بورسیت و پیشگیری از آن

تماس