تاندونیت پاتلا (تاندون کشکک زانو) به روش PRP

اگر درمان های پیشگیرانه ومحافظه کارانه  نتواند درد بیماران مبتلا به تاندونیت پاتلا (تاندون کشکک زانو) را بهبود بخشد، روش درمانی پلاسمای غنی از پلاکت (PRP ) ممکن است شکل موفقیت آمیزی از درمان این درد آزار دهنده باشد. به تازگی ورزشکاران حرفه ای این شکل از درمان را به منظور صرفه جویی در زمان و برای بازگشت هر چه سریعتربه ورزش انتخاب می کنند. بسیاری این درمان را به جای عمل جراحی انتخاب کرده اند. درمان با تزریق PRP ، یک نوآوری جدید پزشکی است، و با سرعت غیر منتظره ای در جامعه پزشکی در حال فرا گیر شدن است. این درمان غیر جراحی  نه تنها در میان ورزشکاران حرفه ای بلکه در میان عموم مردم محبوبیت زیادی کسب کرده است.
در تاندونیت پاتلا یا زانوی پرش کننده ها Jumpers`s Knee ، یک پارگی در طول تاندون به همراه تغییرات تخریبی وجود دارد. به خاطر جریان خون ضعیف تاندون و اکسیژن رسانی کم و در نتیجه کمبود تغذیه برای تاندون پاتلا، این بیماری بسیار چالش بر انگیز است. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که به دلیل عرضه پایین خون، التیام یافتن این مناطق بسیار سخت است. بنابراین ، بسیاری از ورزشکاران مجبور می شوند با درد زیاد بازی کنند و یا علی رغم میلشان بازی را از دست بدهند. بعضی ها ممکن است بقیه زندگی خود را با درد ادامه دهند. این نوآوری جدید ( روش PRP )، روند درمان را تسریع کرده و در مقایسه با جراحی، با یک هزینه بسیار پایین تر، بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان بهبودی سریعی را ارائه می دهد.

درمان

درمان PRP برای تاندونیت پاتلا، تنها نیاز به مقدار کمی خون از بیمار دارد. خون (معمولا حدود 10 – 20 سی سی) گرفته شده، مستقیما وارد کیت مخصوص پی آر پی می شود. خون حاوی پلاسما ، سلول های قرمز خون ، سلول های سفید خون و پلاکت می باشد. کیت حاوی خون، در یک دستگاه به نام دستگاه  سانتریفوژ قرار می گیرد و تقریبا به مدت 5-10 دقیقه چرخانده می شود. پس از چرخش ، سلول های قرمز خون از پلاکت های تغلیظ شده جدا می شوند. سپس پلاکت های تغلیظ شده که مسئول تسریع روند بهبودی هستند توسط یک سرنگ از درون کیت خارج می گردند. حالا این سرنگ حاوی PRP ، آماده تزریق به بیمار است. قبل از تزریق ، ممکن است ناحیه توسط پزشک بی حس گردد چون تزریق پی آر پی کمی ناراحت کننده است. از آنجا که هیچ برش جراحی ایجاد نمی شود، پس از عمل تقریبا هیچ دردی وجود نخواهد داشت.
این درمان ممکن است به دلایل بسیاری بهتر از عمل جراحی در نظر گرفته شود. این روش سرپایی تقریبا هیچ خطری از عفونت در محل تزریق نداشته و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد. مطالعات اخیر نشان داده اند میزان که میزان موفقیت 80 – 85 ٪ است. تنها بعضی از بیماران بهبودی نسبی دارند و بیشترشان از بهبودی کامل بهره مند می شوند، زیرا باعث تحریک ترمیم و جایگزینی بافت های دژنراتیو (تخریب شده) با بافت های جدید می گردد. نکته مثبت و مهم در مورد این روش درمانی، استفاده از خون خود بیمار است ، لذا هیچ خطری از انتفال عفونت و واکنش های آلرژیک (حساسیتی) وجود ندارد.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب تاندونیت پاتلا(تاندون کشکک زانو) را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان تاندونیت پاتلا به روش PRP مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

جراحی بینی

نتایج جراحی زیبایی بینی در صورتی مثبت است که جمیع شرایط ذیل موجود باشند: اولا نازیبایی بینی با عمل جراحی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس