درمان خار پاشنه پا و تشخیص آن

خار پاشنه پا

خار پاشنه پا (Heel Spur) عبارت است از به وجود آمدن یک زایده استخوانی در پاشنه پا که باعث درد و مشکل در راه رفتن می شود. علت خار پاشنه  می تواند وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پا باشد، که منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های کف پا شود. التهاب غلاف کف پا  باعث درد در پایین پاشنه می شود . فاسیا پلانتار رباط نازکی است که پاشنه را به پای شما متصل می کند. این رباط از قوس پای شما پشتیبانی می کند و در راه رفتن به شما کمک زیادی می کند.التهاب غلاف  کف پا  یکی از شایع ترین شکایات ارتوپدی است. رباط فاسیا پلانتار شما در زندگی روزانه خود بسیاری از ساییدگی و پارگی ها را تجربه می کند. به طور معمول، این رباط به عنوان کمک فنر عمل می کند، و از قوس پا حمایت می کند . فشار بیش از حد روی پا می تواند به صدمه یا پارگی منجر شود وباعث التهاب رباط میشود، و التهاب باعث درد، سفتی وخارپاشنه پا می شود.

خار پاشنه  پا شایعترین علت درد پاشنه پا است. پلانتار فاسیا (plantar fascia) یک بافت پهن باند مانند است (رباط) که استخوان پاشنه پا را به انگشتان پا متصل کرده و از قوس کف پا حمایت می کند. اگر پلانتار فاسیا تحت فشار قرار بگیرد ضعیف، متورم و ملتهب شده می شود. در این حالت در هنگام نشستن و بلند شدن پاشنه پا و یا کف پای شما آسیب می بیند.

خار پاشنه پا در افراد میانسال شایع است. همچنین خار پاشنه پا اغلب در افراد جوانی که مدت زیادی را سر پا می ایستند (مانند ورزشکاران و یا سربازان) رخ می دهد. خار پاشنه پا می تواند در یک پا و یا هر دو پا رخ بدهد.

علل و دلایل

خار پاشنه پا بر اثر ایجاد فشار بر روی رباطی که از قوس کف پا حمایت می کند به وجود می آید. فشار های مکرر می توانند منجر به ایجاد شدن ترک های ریزی در رباط شوند که همین قضیه می تواند منجر به درد و ورم شود. علت خار پاشنه پا در حالت های زیر احتمال وقوع بیشتری دارد:

 • در خار پاشنه پا پاهای شما در حین راه رفتن بیش تر از حد معمول به سمت داخل می چرخد.
 • در خار پاشنه پا قوس کف پا طبیعی نیست (زیاد یا کم است)
 • راه رفتن، ایستادن و یا دویدن بیش از حد، به ویژه بر روی سطوح سخت.
 • اضافه وزن و خار پاشنه پا
 • پوشیدن کفش هایی که اندازه نیست و یا اینکه کهنه و خراب شده اند.
 • ماهیچه های ساق پا و یا تاندون آشیل شما سفت باشند.

علائم و نشانه ها

بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه پا در اولین قدمی که بعد از بیرون آمدن از تختخواب و یا اولین قدمی که بعد از یک نشستن طولانی مدت برمی دارند با احساس درد مواجه می شوند. ممکن است خار پاشنه پا بعد از چند قدم اول این درد و سفتی کمتر شود. اما ممکن است در طول روز و انجام فعالیت های روزانه آسیب پای شما بیشتر شود. ممکن است خار پاشنه پا با بالا رفتن از گله و یا ایستادن های طولانی مدت نیز بیشتر شود.

اگر شب ها با درد پا مواجه هستید ممکن است مشکل شما چیزی به جز خار پاشنه پا باشد. درد های شبانه پا ممکن است به علت آرتریت و یا مشکلات اعصاب پا مانند سندروم تونل تارسال (tarsal tunnel syndrome) باشند.

تشخیص 

پزشک پاهای شما را معاینه می کند و نشستن و راه رفتن بیمار مبتلا به خار پاشنه پا را می بیند. همچنین ممکن است در مورد مسائل زیر از شما سوالاتی بپرسد:

 • سوابق پزشکی شما از جمله صدمات و بیماری های دیگری که به آنها مبتلا هستید.
 • علائم خار پاشنه پا از جمله اینکه کجای پای شما درد می کند و همچنین اینکه اغلب در چه ساعاتی از روز با این درد مواجه می شوید.
 • در طول روز چقدر فعالیت بدنی دارید و این فعالیت ها چه چیزهایی هستند.

اگر پزشک شما نسبت به مواردی مانند شکستگی استخوان مشکوک باشد ممکن است برای شما تصویر برداری با اشعه X را توصیه کند.

درمان 

نمی توان یک درمان واحد را برای خار پاشنه پا در نظر گرفت. هر فرد ممکن است به یک روش درمانی بهترین پاسخ ممکن را بدهد. در ادامه به کارهایی که می توانید برای بهتر شدن خار پاشنه پا تان انجام دهید می پردازیم:

 • برای درمان خار پاشنه پا به پاهایتان استراحت بدهید. فعالیت هایی که با پا انجام می دهید را کم کنید. سعی کنید بر روی سطوح سفت راه نروید و یا ندوید.
 • برای درمان خار پاشنه پا کاهش درد و ورم می توانید بر روی پاشنه خود یخ بگذارید. همچنین می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.
 • برای خار پاشنه پا در طول روز و علل خصوص اول صبح و بعد از بیدار شدن چند بار حرکات کششی مناسب برای انگشتان، مچ و ساق پا را انجام دهید.
 • برای خار پاشنه پا کفش هایتان را عوض کنید. کفشی را انتخاب کنید که به خوبی بتواند از قوس کف پای شما حمایت کند. همچنین می توانید از لوازم پزشکی مخصوص (ارتز) برای این منظور استفاده کنید. فراموش نکنید که حتی اگر خار پاشنه شما تنها در یک پا بروز کرده است شما باید این تجهیزات را در هر دو کفش خود استفاده کنید.

بیماران مبتلا به درمان خار پاشنه پا می توانند برای درمان درمان خار پاشنه پا خود به بهترین مرکز جامع ارتوپدی و فوق تخصص زانو در تهران (دکتر وریانی)  مراجعه کرده واز بهترین و جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

 • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید.

درمان خار پاشنه پا

                     ورزش خار پاشنه پا

                                             علائم و تشخیص خار پاشنه پا

منبع:پزشک آنلاین.دکتر سلام.kidspersia

تماس