درمان خانگی آب آوردن زانو

1- استراحت کردن: زمانی که زانوی شما درد دارد و ورم کرده است، از انجام کارهایی که به زانو فشار وارد می کند تا حد امکان خودداری کنید، مثل ایستادن و راه رفتن زیاد.

2- استفاده از یخ و بالا بردن زانو: استفاده از یخ روی زانو باعث کاهش درد و ورم زانو می شود. هر 2 تا 4 ساعت یک بار، برای مدت 15تا 20 دقیقه یخ را روی زانوی آب آورده قرار دهید.

می توانید برای این کار از قطعات یخ در داخل یک کیسه پلاستیکی و یا از کمپرس سرد (که در داروخانه ها می فروشند) استفاده کنید.

وقتی که یخ را روی زانوی خود قرار می دهید، می توانید با گذاشتن بالش زیر پاهای خود، زانوی خود را بالا ببرید.

 3- داروهای ضد درد: مصرف داروهای مسکن مثل بروفن و استامینوفن که بدون نسخه پزشک هم در داروخانه ها به فروش می رسند می توانند درد زانوی ناشی از التهاب زانو را کم کنند. اگر نیاز به داروی مسکن قوی تری بود، باید پزشک آن را برای شما تجویز کند.

 جلوگیری از آب آوردن زانو

برای پیشگیری از آب آوردن زانو به توصیه های زیر عمل کنید:

1- به طور منظم نزد پزشک بروید.

اگر دچار یک بیماری مزمن مفصلی مثل استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و یا نقرس هستید، به طور منظم نزد پزشک بروید تا وضعیت شما را بررسی کند.

 2- به توصیه های پزشک عمل کنید.

داروهایی را که پزشک برای درمان آب آوردن زانو تجویز کرده است، به طور کامل مصرف کنید. اگر پزشک یا متخصص فیزیوتراپی، بستن آتل یا بریس زانو را به شما توصیه کرد، حتماً این کار را انجام دهید.

 3- عضلات ران خود را قوی کنید.

برای درمان آب آوردن زانو نیاز است که عضلات ران خود را قوی کنید، پزشک شما را به یک متخصص فیزیوتراپی معرفی می کند تا راه های تقویت این عضلات را به شما را یاد دهد. عضلات قوی ران بهتر از زانوی شما حمایت می کنند. ماساژ زانو میتواند در بهبود درد و تقویت زانو به بیمار کمک نماید .

 4- با زانوی خود مهربان تر باشید.

اگر چاق هستید و می خواهید برای کاهش وزن خود ورزش کنید، برای درمان آب زانو ورزشی را انتخاب کنید که فشار مداوم زیادی را به مفصل زانوی شما وارد نکند، مثلا ورزش شنا و یا ورزش در آب برای شما مناسب هستند.

علائم آب آوردن زانو

علائم آب آوردن زانو می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- ورم زانو: بافت اطراف کاسه زانو به طور قابل توجهی ورم می کند. وقتی زانوی آب آورده را با زانوی سالم خود مقایسه کنید، این ورم بیشتر معلوم می شود.

 2- خشکی زانو: وقتی مایعات زیادی در مفصل زانو جمع شوند، نمی توانید پای خود را به طور کامل از قسمت زانو خم و راست کنید.

3- درد زانو: بر حسب علت ورم زانو، درد زیادی را در این قسمت احساس می کنید و نمی توانید سنگینی خود را روی این زانو تحمل کنید، یعنی زانوی آب آورده قادر به تحمل وزن شما نیست.

از دیگر علایم آب آوردن زانو میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

زانو درد
سوزش
عدم توانایی در حرکت/عدم توانایی در تا کردن
قرمزی
صداهای ترق ترق زانو
مشکلات انعطاف زانو
اختلال در ایستادن

علل آب آوردن زانو

برای درمان ورم زانو لازمست ابتدا علل آب آوردن زانو مشخص گردد . آسیب هر یک از قسمت های زانو باعث تجمع دردناک مایعات اضافی در مفصل زانو می شود. نمونه هایی از این آسیب ها عبارتند از

 – شکستن استخوان زانو

پارگی منیسک زانو

پارگی رباط یا لیگمان

– آسیب ناشی از استفاده بیش از حد از زانو

2- بیماری ها و مشکلاتی که علت آب آوردن زانو می شوند عبارتند از

– استئوآرتریت

– آرتریت روماتوئید

– عفونت

– نقرس

– بیماری شبه نقرس

– بورسیت (ورم کیسه های مفصلی)

– کیست زانو

– اختلالات خونریزی دهنده

– تومورها

استفاده از دارو و روش های خارج کردن مایع مفصلی اضافه از زانو می تواند علائم ناشی آب آوردن زانو را بهبود بخشد اما درمان قطعی آب آوردن زانو بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد . روش های درمان آب آوردن زانو ( بسته به شدت ان) میتواند شامل موارد زیر باشد :

دارو
دارو : داروهایی که برای درمان آب آوردن زانو و یا دلیل ایجاد کننده آن تجویز میشوند شامل موارد زیر می شود

دارو های مسکن : این داروها برای کاهش درد تجویز میشوند. در صورتی که داروهای مسکن معمول در کاهش درد موثر نباشند پزشک مسکن های قوی تری برای کنترل درد تجویز می کند .

آنتی بیوتیک ها : در صورتی که آب آوردن زانو در نتیجه عفونت باشد ، پزشک برای رفع عفونت ، آنتی بیوتیک تجویز می کند

کورتیکاستروئید ها : کورتیکاستروئید ها داروها ی ضد التهاب قوی هستند که ممکن است به صورت قرص و یا تزریق مستقیم در مفصل زانو تجویز شوند .

برای درمان ورم و آب آوردن زانو روش های دیگری ازجمله اوزون‌تراپی و پی آر پی نیز وجود دارد.

منبع:تبیان 1  تبیان 2

تماس