خروپف نشانه چیست:

خروپف کردن بسیار شایع و درمان آن بسیار مشکل است. از نظر پزشکی چیز بی‌اهمیتی است، به‌طوری که بسیاری از پزشکان نیازی به درمان آن نمی‌بینند. خروپف کردن ممکن است چیزی طبیعی باشد و تعداد کسانی که خروپف می‌کنند به‌قدری زیاد است (مردان بیشتر از زنان) که توجه به آن غیر عادی به‌نظر می‌آید. اما روی دیگر سکه خروپف بی‌نفسی در هنگام خواب است.

در هنگام بیداری، ماهیچه‌های حنجره مسیر هوا را باز نگاه می‌دارند، ولی وقتی می‌خوابید، این ماهیچه‌ها شل می‌شوند. در کسانی که خروپف می‌کنند زبان یا بافت درون گلو مجرای هوا را تا حدی می‌بندد. عبور هوا از میان این لولهٔ تنگ شده ایجاد صدا می‌کند.

برای فائق آمدن بر انسداد نسبی مجرا، بدن هوا را با شدت بیشتری به درون می‌کشد، که با این کار، بافت‌های شل شده به هم می‌چسبند و بی‌نفسی روی می‌دهد. کسی که دچار بی‌نفسی در هنگام خواب شود، نه فقط یک‌ یا دوبار ، بلکه صدها بار در طول شب گرفتار توقف تنفس می‌شود. این انقطاع تنفس و خروپف خواب آرام را بر فرد حرام کرده و احتمالاً قلب را تحت فشار قرار می‌دهد و فشار خون را بالا می‌برد.

url

 

علت خروپف کردن

خروپف با ارتعاشات مسیرهای هوایی شما ایجاد می شود. این ارتعاشات عموما در بافت های دهان و بینی مثل زبان کوچک، لوزه و غیره بوجود می آید. این بافت ها وقتی در طول خواب مخصوصا خواب با حرکات سریع چشم ( REM)  سست می شوند، سر و صداهایی ایجاد می کنند و از این رو به نحوی باعث انسداد هوا می شود. با این حال، بعضی از مواقع انسدادهای دیگری ایجاد می شود که منجر به خروپف می شوند و با توجه به اینکه داخلی تر هستند، تشخیص و درمان آنها سخت تر است. برای مثال، افراد چاق بافت چاقی دارند که نواحی دیگر را مسدود می کنند و افراد سیگاری می توانند باعث انسداد قسمتهایی از ریه های خود شوند. با وجود اینکه این انسدادها  در صورتی که تنها منجر به خروپف شوند، آن طوری که به نظر می رسند شدید نیستند،  ممکن است عوارض جانبی بلند مدتی داشته باشند. ارتعاشات مکرر عضلات باعث آسیب رسیدن به آنها و در نتیجه از بین رفتن آنها و ایجاد مشکل در تنفس می شود. همچنین، خروپف می تواند علامت آپنه خواب باشد.

در اغلب موارد خروپف نسبت به آنچه واقعا هست شدیدتر به نظر می رسد.  با وجود اینکه خروپف عوارض جانبی متعددی را به همراه دارد، عموما مشکل ساز نیست. علاوه بر این،  در صورتی که خروپف کردن برای شما نگرانی ایجاد کرده است، باید بدانید که کما بیش هر فردی می تواند خروپف خود را درمان کند. کارهایی ساده ای وجود دارد که می توان با انجام آنها از خروپف جلوگیری کرد و با تغییر الگوی خواب click here شما می توانید شب های کم سر و صداتری را تجربه کنید!

چرا خروپف یک مشکل است؟

خروپف گاهی اوقات می‌تواند تنها نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد. افرادیکه خروپف می‌کنند باید جهت نفی مشکلات دیگر از قبیل آپنه خواب، مشکلات دیگر در خوابیدن، یا مشکلات تنفسی وابسته به خواب بررسی شوند. اگر خروپف کننده به طور طبیعی می‌خوابد و خروپف می‌کند، پس خروپف تنها برای همسر یا اعضاء خانواده یک مشکل است! در واقع، خروپف کردن اغلب خواب اعضاء خانواده یا همسر را بیش از آنچه خروپف کننده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مختل می‌کند. اغلب همسران افراد خروپف کننده ترک اتاق خواب (یا مجبور کردن خروپف کننده به ترک اتاق خواب) را در بیشتر شب‌های هفته گزارش می‌کنند. خروپف کردن ممکن است یک مشکل پزشکی نباشد اما می‌تواند یک مشکل اجتماعی قابل توجه برای خروپف کننده و مشکل خواب برای همسر فرد شود.

درمان خروپف:

هر کسی که خروپف می‌کند الزاماً گرفتار بی‌نفسی نمی‌شود. اما هر کسی که بی‌نفسی هنگام خواب دارد خروپف می‌کند. در هر دو مورد، باز نگاه داشتن مجرای تنفس مشکل است. درمان هم تا حدی نومید کننده است. میزان موفقیت درمان خروپف را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. اما به هر حال، این درمان‌ها در برخی افراد مؤثر بوده است.

عادتتان را تغییر دهید. سرماخوردگی، داروهای مسکن، آلرژی، چاقی، بالا رفتن سن و مصرف الکل پیش از رفتن به رختخواب تنفس هنگام خواب را مختل کرده و در درمان خروپف باید به آنها توجه شود. ولی ممکن است هیچ یک از شرایط بالا را هم نداشته باشید و خروپف کنید.

به بغل بخوابید. بهترین وضعیت برای جلوگیری از خروپف خوابیدن به پهلو است، چون زبان و بافت‌های شل شدهٔ گلو سر راه تنفس قرار نمی‌گیرند. خوابیدن به پهلو را یاد بگیرید. به پشت نخوابید. یک جیب در پشت لباس خوابتان در بین کتف‌ها بدوزید و توپ تنیسی را در آن بگذارید تا شب به پشت نخوابید. بعد از چند هفته بدون توپ به بغل می‌خوابید. سقلمه زدن هم کار خوبی است و شخص خروپف کننده را به پهلو می‌چرخاند.

گول نخورید. گول تبلیغات بالش‌ها و گردن‌بندهای ضد خروپف را نخورید. هیچ کاری از آنها بر نمی‌آید. از CPAP استفاده کنید. اگر می‌توانید با چیزی مثل دستگاه غواصی بخوابید، ماشین فشار هوای مداوم مثبت (CPAP) برای جلوگیری از بی‌نفسی و خروپف مناسب است. این دستگاه یک ماسک بینی سه گوش دارد که با لوله‌ای به یک پنکهٔ کوچک متصل است. پنکه فقط به اندازهٔ مورد نیاز برای باز نگاه داشتن گلو و مسیرهای تنفسی هوا به درون بینی می‌فرستد.

بسیاری از مبتلایان بعد از استفاده از این دستگاه بهتر خوابیده‌اند و دیگر خروپف نمی‌کنند. اما این دستگاه بسیار گران است و فقط با تجویز پزشک هم فروخته می‌شود. جراحی کنید. برای درمان خروپف‌های معمولی که خطری هم ندارد، برداشتن بافت زیادی گلو یا بازکردن راه ‌تنفسی در بینی توصیه می‌شود. عمل جراحی انحراف بینی و برداشتن پولیپ همیشه مؤثر نیست.

اما بزرگی لوزه‌ها و لوزهٔ سوم در کودکان پیش درآمدی برای خروپف و بی‌نفسی در سال‌ها بعد است و باید عمل شود. نتیجه عمل جراحی برداشتن لوزه‌ها، قسمت عقب سقف دهان، و زیان کوچک نیز نامعلوم است.

 

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)